najnovšie správy

Zabíja leto koronár? Nezapínajte klimatizáciu, pomáha vírusom (podcast)

Svetová zdravotnícka organizácia tvrdí, že koronavírus nemusí byť tento rok v lete zabitý – a že je to falošná nádej. Niekoľko odborníkov – vrátane odborníkov z Harvardu alebo MIT – tvrdí, že leto infekcie sa výrazne spomaľuje, pretože vírusy ničia teploty okolo 30 stupňov. Ako to bude na Slovensku?

Slovensko sa pomaly pohybuje smerom k vrcholu infekcie – včera sme mali nakazených takmer tisíc ľudí a 8 mŕtvych, infekcia sa rozšírila aj medzi zdravotníckymi pracovníkmi v Michalovciach a Rožňave.

Kedy to všetko skončí? Aj niektorí slovenskí experti sú o lete optimistickí.

V dnešnom podcaste budete počuť od virologického profesora Fedora Čiampora, že všetky chrípkové epidémie doteraz boli vďaka horúcemu počasiu úspešné – pretože kvapky, ktoré prenášajú vírus, vyschnú. jednoducho rýchlo v lete. Zároveň tento rok v lete neodporúča zapnúť klimatizáciu.

Podľa infekčného vedca Pavla Jarčušku, ktorý tiež radí vládnej krízovej jednotke, teplo pomôže – potrebujeme však aj opatrenia.

Odborníci však poukazujú na to, že v Európe a Spojených štátoch teplota zvyčajne nepresahuje 30 stupňov Celzia. Vírus navyše migruje s ľuďmi medzi severnou a južnou pologuľou – a vždy prežije, keď je zima.

Moderuje Peter Hanák.

Všetky naše podcasty nájdete na jednej stránke tu. Všetky nové mince si môžete predplatiť prostredníctvom iTunes, Podcasty Google, SoundCloud alebo Spotify, Sledujte nás na Facebooku Aktualizácia podcastovy.sk.

Ak sa vám tento článok páčil, podporte nás.
Vďaka vám tiež existujú bezplatné médiá a nezávislá žurnalistika.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close