najnovšie správy

Záborská: Nemôžem hlasovať za liberalizáciu prístupu k potratom (rozhovor)

Citujem: „Chceme tiež zmeniť samotný zákon o potratoch.“ Na základe spôsobu, akým pracujete v politike, si myslím, že by ste chceli sprísniť podmienky pre potrat. Ako by mali vyzerať potraty? Aké potraty by nemali byť zákonné a zákonné?

Do právnych predpisov o potratoch sa zúčastňujem od začiatku 90. rokov 20. storočia, čo nie je nový predmet. V spoločnosti je aktívna od 92. roku, keď bol prijatý prvý zákon o ochrane života pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti.

Zo skúseností, ktoré som získal v priebehu rokov, som zistil, že založiť ochranu nenarodeného života na reči na jednej strane na ochrane dôstojnosti nenarodeného života. a na druhej strane, práva žien, či už ide o slobodu, výber alebo súkromie, sú slepé uličky. Sú to dva tábory, ktoré sa v tomto bode nemôžu dohodnúť.

Rozhovor si môžete vypočuť aj v našom prvom podcaste:

Takže chcete hľadať hlasy pre zmenu zákona o potratoch? Chcete napríklad „poľský“ model, v ktorom sú právne potraty dôsledkom zločinu, vážneho poškodenia plodu a ohrozenia života matky? Je to legálne a zvyšok je nezákonný. Je to váš cieľ?

Nie je to tak. Ak chceme zlepšiť ochranu, nesmieme sa vydať cestou obmedzenia. Musíme sa vydať cestou pomoci.

Takže, lepšie informujte potenciálnu matku, tzv. Zákon srdca a podobne?

Presne, ale doppler (počúvanie srdca plodu, poznámka) sa objavil len nedávno, ale existuje mnoho ďalších bodov, ktoré matke môžu pomôcť. Dôvody, pre ktoré sa matka rozhodne prerušiť tehotenstvo, by sa mali odstrániť.

Na jednej strane chceme, aby to bolo v oblasti okolností samotného potratu, to znamená lepších informácií o tom, čo tehotenstvo skutočne je, možno ultrazvuk. ,

Podobne ako nemecký model musí žena ísť pred komisiu a povedať jej, čo to všetko znamená, a tak sa rozhodne?

Nie, lekár mu to môže povedať. Napokon v našej krajine už existuje novela zákona, kde sú informácie presne uvedené. Žiaľ, nebol vydaný žiadny dekrét.

Žena by mala byť informovaná o ďalších možnostiach, ak si ju dieťa nechce nechať. V našej krajine sú aj organizácie, ktoré povoľujú anonymný pôrod, ale musí sa to uskutočniť aj so štátnou podporou.

Nevieme napríklad dôvody, prečo majú ženy na Slovensku potrat, pretože sa neskúmajú. Môže to byť z ekonomických dôvodov alebo pre zneužitie zo strany vášho manžela alebo iného.

Ak žena uvedie dôvod, pre ktorý sa potratila, nebude sa musieť pýtať, či to, čo hovorí, je pravda – spoločnosť by mohla prísť.

Napríklad vo Francúzsku je 75% žien, ktoré majú potrat, zo sociálnych a ekonomických dôvodov. Mohli by sme sa podľa toho usporiadať.

Čo v súčasnosti obsahuje vyhlásenie vládneho programu? Finančná podpora od štvrtého mesiaca je prijatím rôznych preventívnych opatrení na zníženie počtu potratov.

Keď ste spomenuli označenie ťažko zraneného dieťaťa v našej krajine – a nechcem vstúpiť do svedomia niekoho, či už úmyselného alebo nie – mnohokrát výsledky, ktoré prinútia ženu rozhodnúť sa. potraty sú falošne pozitívne.

Ženy by mali mať vždy právo na lekársky dohľad, aby osoba, ktorá sa rozhodne, dostane vždy „druhé stanovisko“.

#SpajaNasZodpovednost

Prebiehajúca pandémia môže tiež ohroziť posledné nezávislé médiá, ktoré nemajú zamknutý obsah. Medzi ne patrí Aktuality.sk. Overené informácie vám prinášame na minútu, takmer nepretržite 7 dní v týždni. Náš obsah je k dispozícii zadarmo pre každého z vás. Súčasný ekonomický pokles spôsobil masívny pokles príjmov z mediálnej reklamy, čo veľmi vážne zasiahlo aj Aktuality.sk. Dnes viac ako kedykoľvek predtým potrebujeme vašu podporu – čitatelia. Ďakujeme Vám! #SpajaNasZodpovednost

Už máte účet? prihlásiť sa

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close