Technológie

Začali sa práce na odklonení znečistenej banskej vody stekajúcej do Sajo

Ekologická katastrofa v Sajo trvá už tri mesiace. Zo štátnej rudnej bane Siderit v Nižnej Slanej, okres Rožňava, pritečie do rieky denne 1,5 milióna litrov vysoko znečistenej vody s obsahom 4,2 tony železa, 38 ton síranu, 1,7 tony zinku a pol tony. . Mangán a päť kilogramov arzénu. Koncom mája sa začali práce na prevencii znečistenia v slovenskom regióne rieky Sajo. Podľa oficiálnych údajov bola maďarská časť rieky doteraz chránená pred znečistením.

Po minulotýždňovom vyhlásení ministra životného prostredia SR Jána Budaja sa v piatok 27. mája začali práce na vyčistení regiónu Slovenska od rieky Sajo.

Slovenský minister životného prostredia Budaj a maďarský minister poľnohospodárstva Istvan Naki usporiadali v pondelok videokonferenciu, na ktorej diskutovali o stave rieky.

Súvisiaci článok

Minister pôdohospodárstva rokuje o znečistení rieky Sajo so slovenčinou

Minister pôdohospodárstva rokuje o znečistení rieky Sajo so slovenčinou

Minister pôdohospodárstva Istvan Naki privítal krok Slovenska a uviedol, že Maďarsko je pripravené akýmkoľvek spôsobom pomôcť, aby sa zabránilo škodám.

Nagy zdôraznil, že Maďarsko má záujem čo najskôr úspešne dokončiť úlohu odstraňovania znečistenia. Minister privítal kroky, ktoré sa prijímajú na zabránenie znečisteniu rieky Sajo, severného suseda Maďarska. Povedal, že Maďarsko sa nechce miešať do vnútorných záležitostí Slovenska, ale situáciu treba čoskoro vyriešiť.

Minister zdôraznil, že maďarskí experti sú pripravení vyčistiť znečistenie, ak bude potrebná pomoc alebo technológia. „Našou spoločnou úlohou je chrániť a zachovať svet, ktorý sme vytvorili,“ uvádza sa vo vyhlásení ministerstva pôdohospodárstva.

Hoci predchádzajúce správy hovoria, že riečna zver v postihnutej oblasti bola úplne vyhubená, našťastie to nie je celkom pravda.

Aj keď sa dĺžka rieky stala pre vodný život prázdnotou, väčšina voľne žijúcich živočíchov dokázala oblasť opustiť. Ak je úloha vyčistiť znečistenie úspešná, do poškodenej oblasti rieky sa vráti život.

READ  Nový medzinárodný program pre startupy v Azerbajdžane

Cez Ungarn Heute

Hlavný film od Petra Comca / MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close