Technológie

Začína sa iniciatíva Gosise v údolí vodíkového letectva

KOŠICE, Slovensko, 5. októbra 2022 (GLOBE NEWSWIRE) – Technická univerzita v Košiciach privítala počas Európskeho vodíkového týždňa úvodné pracovné stretnutie zamerané na predstavenie vízie Regionálneho centra Hydrogen Aviation Valley Košice počas Európskeho vodíkového týždňa. týždeň.

Organizátori podujatia a hlavní partneri iniciatívy na čele s Leteckou fakultou Technickej univerzity v Košiciach a Košickým samosprávnym krajom privítali zástupcov vedeckej a výskumnej komunity, priemyslu a regionálnej samosprávy viac ako šiestich európskych krajín. Univerzitný vedecký park Technicom. Hlavnou časťou je prezentácia riaditeľov spoločných podnikov Clean Aviation a Clean Hydrogen, ktorí popisujú prácu spoločných podnikov a dávajú odporúčania pre spoluprácu na úrovni EÚ a regionálnej úrovni.

Hydrogen Aviation Valley Košice odštartovalo svoju cestu dohodou o spolupráci, ktorú podpísali prednosta Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka a dekan Leteckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach. Vo všeobecných oblastiach ďalšej spolupráce nad rámec výskumu a implementácie bezemisných technológií v letectve došlo k dohode o podpore a skúmaní spôsobov zlepšenia mestskej leteckej dopravy, integrácie bezpilotných vzdušných systémov a virtuálnej reality v doprave. Slovami prezidenta Drunku: „Klimatická kríza zvoní na poplach po celom svete. Tu v Košickom kraji sa vyprodukuje až tretina celkového CO2 na Slovensku. Vieme to, a preto sme ako prvý kraj na Slovensku vytvorili vlastný vodíková stratégia, pracujúca na prevádzke prímestských autobusov na vodíkový pohon do štyroch rokov Prichádzame Dlhodobo podporujeme rozvoj košického letiska Obyvatelia východného Slovenska aj mimo neho preto znižovanie uhlíkovej stopy leteckého priemyslu nie je lokálnym problém, ale globálny problém. Preto realizujeme regionálnu a medzinárodnú spoluprácu.“ Spolu s významným partnerom na úrovni regionálnej samosprávy je potrebné spojiť sa s odbornými zručnosťami. „Letecká fakulta nadväzuje na odkaz viac ako 60-ročného vzdelávania a vedy v oblasti letectva a kozmickej techniky. Naším cieľom je podieľať sa na európskej vízii čistého letectva a poskytovať odborné znalosti napríklad pri vývoji hybridných pohonných systémov a riadiacich mechanizmov pre turbínové motory.Súčasne riadenie bezpilotnej dopravy a Chceme pokračovať v oblasti digitalizácie na základe Centra výskumu systémov riadenia letovej prevádzky rozširovať výskum v oblasti ich vzájomnej integrácie. Povedal dekan Fakulty letectva.

READ  Rumunka Violeta Luka bola vymenovaná do čela operácií spoločnosti Microsoft v Českej republike a na Slovensku.

Konferenciu podporuje aj Centrum vedecko-technických informácií SR, CVTI. „Letecké údolie vodíka je úspešným príkladom popularizácie svetovej vedy a techniky v strednej Európe. Mnohé z tu prezentovaných vedecko-technických príspevkov boli vynájdené a vyvinuté na Slovensku.“ Informovala o tom riaditeľka pre ekonomiku a prevádzku Slovenského vedecko-technického informačného centra (SCSTI) Danila Steel Potmajerská.

Po úspešnom spustení v Košiciach sa partneri iniciatívy zamerajú na vytvorenie odbornej pracovnej skupiny a prizvú ďalších partnerov z oblasti vedy a výskumu a priemyslu, ktorej cieľom je pripraviť stratégiu, ktorá k vytvoreniu povedie. Jedinečné regionálne centrum.

O Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach (LF TUKE).

Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach (LF TUKE) bola založená 1. februára 2005 ako deviata fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Jeho vznik zabezpečilo pokračovanie svetovo uznávanej tradície leteckého vzdelávania v Košiciach. Od roku 2016 univerzita okrem prípravy leteckých špecialistov pre civilné letectvo zabezpečuje aj vzdelávanie pre potreby Vzdušných síl OS SR. Od roku 2017 školí profesionálnych pilotov a palubných technikov v spolupráci so Slovenskou výcvikovou akadémiou na letisku Košice. Okrem oddelenia letectva má GRBAlpha silné oddelenie fakulty v oblasti vývoja CubeSat ako vedúci projektu CubeSat Testbed.

O Košickom samosprávnom kraji

Košický samosprávny kraj (KSK) alebo Košický vyšší územný celok (KVUC) je jedným z ôsmich „samosprávnych krajov“ Slovenska. Správny Košický kraj. Košický kraj má veľký potenciál pre rozvoj rôznych odvetví. Ponúka možnosti investovať do tradičných priemyselných odvetví, akými sú hutníctvo, strojárstvo a elektrotechnika, ako aj do rýchlo rastúceho a dynamického sektora IKT, kreatívneho priemyslu a biomedicíny. Sú tu kvalitné univerzity, stredné a odborné školy a strediská odborného vzdelávania, ktoré ponúkajú vzdelávacie programy šité na mieru investorom.

O Slovenskom centre vedecko-technických informácií (SCSTI, CVTI).

SCSTI je Národné informačné centrum pre vedu, techniku, inovácie a vzdelávanie a Špecializovaná vedecká knižnica Slovenskej republiky. Koordinuje aktivity a zabezpečuje fungovanie interdisciplinárnych VaV centier a národných infraštruktúr pre výskum, vývoj, inovácie a vzdelávanie. Hostiteľská inštitúcia národných kontaktných bodov pre HORIZONT 2020 a zabezpečuje fungovanie Slovenskej styčnej kancelárie pre výskum a vývoj v Bruseli.

READ  Povesť: Sony Showcase sa môže odohrávať v prvý júnový týždeň

Mediálna komunikácia

Mng. Ing. Marek Kosuda, PhD

prodekan pre rozvoj

Člen Národnej pracovnej skupiny pre implementáciu U-Space

Člen SRG Clean Aviation JU

[email protected]

Zdroj: LF TUKE

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close