Veda

Záhada vysoko obohatených zlatých žíl môže byť nakoniec vyriešená

Zlato pre všetky svoje úžasné použitia nie je v horných vrstvách Zeme extrémne hojné. Na každú tonu materiálu na výrobu kôry pripadá odhadom iba 0,004 gramu drahého kovu.

Nejakým spôsobom však existujú oblasti, v ktorých „bonanza“ oplýva – nadmerné obohatenie vedeckým jazykom. To, ako sa tieto zlaté žily vytvárajú v priebehu času, je také malé ako dni hydrotermálnych systémov, ktoré obsahujú iba množstvo kovu, je geologickou záhadou.

Je to ten, kto má teraz najpravdepodobnejšie ponětí o odpovedi: o oddeľovaní a hromadení tukových častíc v kyslom mlieku.

„Vedci už dlho vedia, že k ukladaniu zlata dochádza, keď horúca voda preteká skalami, rozpúšťa malé množstvo zlata a koncentruje ho v trhlinách v zemskej kôre na úrovni neviditeľnej voľným okom Stáva sa to,“ Geológ Anthony Williams-Jones a Duncan McLeish Uviedli sa najčastejšie otázky a odpovede z McGill University v Kanade.

„V zriedkavých prípadoch sa trhliny premenia na centimetre hrubé žily z masívneho zlata. Ako však kvapaliny s takými nízkymi koncentráciami zlata vytvárajú vzácne zásoby zlata v ultravysokej kvalite? Naše objavy sú ‚ultravysokej‘ alebo ‚bonanza‘. paradox. Vytvorenie zlata, ktoré frustrovalo vedcov už viac ako storočie. ““

Mlieko je vodný roztok zložený z niekoľkých zložiek, z ktorých jednou sú mikroskopické guľôčky tuku. Na úrovni pH čerstvého mlieka – veľmi blízke neutrálnemu – je na týchto tukových časticiach negatívny náboj, ktorý spôsobuje ich vzájomné odpudzovanie.

Proces kysnutia zahŕňa v mlieku baktérie, ktoré premieňajú laktózu na kyselinu mliečnu, a podľa toho zodpovedajúcim spôsobom znižujú hladinu pH. To spôsobí rozbitie povrchového náboja na tukových časticiach a tukové častice sa odlúčia od mliečneho séra a zrážajú sa navzájom zrážaním, čím sa vytvára druh husto rozpusteného želé z mliečneho tuku.

Williams-Jones, McLeish a ich kolegovia našli podobný postup pri použití transmisnej elektrónovej mikroskopie na štúdium ložísk zlata z bane Brucejack v Britskej Kolumbii. Je to jedno z miest na svete, kde sa nachádzajú minerály bonanzovej kvality, a to až 41 582 gramov na tonu.

READ  Štatistika COVID-19 21. mája 2021 | Stratený príspevok na pláži

Dlho sa akceptovalo, že zlato sa transportuje cez kvapaliny cez zemskú kôru. Na dosiahnutie množstva zisteného v oblastiach s nadmerným obohacovaním však predchádzajúce štúdie Navrhuje sa, aby sa zlato mohlo rozpúšťať vo vysokých koncentráciách v kvapalinách obsahujúcich chlorid alebo bisulfid, a aby sa týmto spôsobom transportovalo a ukladalo.

Druhou možnosťou je a Koloidný roztok, So zlatými tuhými nanočasticami rozptýlenými v hydrotermálnych a geotermálnych tekutinách. Keďže zlaté nanočastice majú náboj (napríklad mliečny tuk), navzájom sa odpudzujú. Po rozbití náboja sa častice zlata zrazia v procese, ako je zrážanie, ktoré sa nazýva vločkovanie.

Toto sa nepriamo preukázalo v minulosti; Teraz McLeish a jeho kolegovia videli, ako sa to v skutočnosti deje.

„Vytvorili sme prvé dôkazy o tvorbe a flokulácii zlatých koloidov v prírode a prvé obrázky malých žiliek častíc koloidu zlata a ich fluokulovaných agregátov v nanom meradle.“ Williams-Jones a McLeish povedali:.

„Tieto obrázky dokumentujú proces, pri ktorom sú praskliny vyplnené zlatom a prechádzajú zlúčením týchto miliónov malých žiliek, a ilustrujú, ako sa tvoria bonanzové žily.“

Pre tento proces by koncentrácia zlata v geotermálnych tekutinách mala byť iba niekoľko častí na miliardu. Flokuluje sa a vytvára rôsolovitú látku, ktorá vytvára bohaté zlaté žily zachytené v trhlinách zemskej kôry.

Toto zistenie naznačuje, že zásoby bohatého zlata môžu byť všeobecnejšie, ako si myslíme, a mohli sa vyskytnúť v mnohých iných kontextoch ako predchádzajúce odhady. Ak to môžu podporiť ďalšie štúdie a ďalšie skúmania, potom nám výskum môže poskytnúť nový súbor nástrojov na porozumenie a preskúmanie zásob zlata po celom svete.

„Máme podozrenie, že koloidné procesy fungujúce v Brucejacku a ďalších zlatých systémoch Bonanza môžu tiež pôsobiť na vytváranie špecializovanejších zlatých rezerv. Výzvou bude nájsť vhodný materiál na otestovanie tejto hypotézy,“ Williams-Jones a McLeish povedali:.

READ  Perzistentný rover na marťanskej skale, aby „videl niečo, čo nikto nikdy nevidel“

„Ďalším krokom by malo byť lepšie pochopenie dôvodov, prečo došlo ku koloidnej tvorbe a flokulácii v pozorovanom rozsahu, a rekonštrukcia geologického prostredia týchto procesov.“

Výskum bol publikovaný v PNAS.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close