Ekonomika

Západ vlny nad návrhmi Ukrajiny na zabavenie ruských aktív ako kompenzáciu | Ukrajina

Ukrajina čelí boju o to, aby presvedčila svojich západných spojencov vrátane Británie, aby podporili jej návrh, aby akékoľvek mierové urovnanie s Moskvou zahŕňalo miliardové reparácie zo strany Ruska, čiastočne s použitím zabaveného majetku ruského štátu a oligarchov.

Ukrajina požiadala OSN, aby prijala rezolúciu, ktorá by vytvorila základ pre vytvorenie medzinárodného kompenzačného mechanizmu, ktorý by viedol k zhabaniu 300 miliárd dolárov (260 miliárd libier) ruského štátneho majetku v zahraničí. trvá na valnom zhromaždení.

Americké ministerstvo spravodlivosti v júni uviedlo, že Spojené štáty a ich spojenci zmrazili 30 miliárd dolárov v aktívach ruských elít a 300 miliárd dolárov v aktívach ruskej centrálnej banky v zámorí.

Námestníčka ukrajinského ministra spravodlivosti Iryna Múdra minulý týždeň o tomto probléme rokovala s ministerstvom zahraničných vecí v Londýne a neskôr na zasadnutí Rady Rady Európy v Štrasburgu konzultovala s Olenou Zelenskou, manželkou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Múdra, bývalá bankárka, predsedala rozsiahlym právnym a politickým diskusiám o reparáciách a rokovala s námestníčkou ministra financií USA Elizabeth Rosenbergovou v Paríži a nemeckom Bruseli.

Na konci posledného stretnutia v Štrasburgu Rada Európy podporila princíp reparácií, vydala však vlažné vyhlásenie o konkrétnych plánoch Ukrajiny, „so záujmom vzala na vedomie ukrajinské návrhy na vytvorenie komplexného medzinárodného mechanizmu reparácií. Ako prvý krok medzinárodný záznam škôd.“ Reparácie sú podľa súčasných zákonov USA nezákonné. Povedala ministerka financií USA Janet Yellenová.

Ukrajina však stále viac trvá na tom, že akákoľvek definícia vojenského víťazstva musí zahŕňať ruský súhlas s reparáciami, požiadavku, aby Moskva odolala a skomplikovala akékoľvek mierové rozhovory. Ide o jedinečnú otázku vytvorenia právneho mechanizmu, ktorý by viedol ruských vodcov k zodpovednosti za vojnové zločiny.

Ľudia, ktorí mali blízko k rokovaniam o reparáciách v Londýne, prišli s dojmom, že britské nadšenie pre projekt sa porovnáva s potenciálnymi právnymi a vlastníckymi problémami.

READ  Ukrajina: Lammy sa pripojil k tisíckam v Londýne na podporu Kyjeva | Politika | Správy

Tvrdí sa, že ak by boli zabavené aktíva ruskej centrálnej banky, akékoľvek aktíva Západu držané v zahraničí by sa stali obeťou zabavenia, na rozdiel od súčasného zmrazenia.

V roku 2011 OSN Zásada uznávaná v článkoch je, že majetok štátu je v zahraničí chránený podľa doktríny imunity štátu, ktorá poskytuje ochranu cudziemu štátu pred jurisdikciou domácich súdov, prinajmenšom pre nekomerčné aktivity.

V máji Ukrajina založila organizáciu v spolupráci s Columbia Law School Medzinárodný systém nárokov a náhrad Vrátane britskej advokátky Alison McDonald, bývalého právneho poradcu vládneho ministerstva Jeremyho Sharpea a dvoch profesorov z Kolumbie, Lori Damrosch a Patricka Pearsalla.

Poukazujú na požiadavky na reparácie voči Iraku po invázii do Kuvajtu, reparácie Iránu USA za krízu diplomatických rukojemníkov a nedávne americké zabavenie aktív afganskej centrálnej banky, čo historicky vytvorilo precedens pre zabavenie aktív ruskej vlády.

Ukrajina v súčasnosti akceptuje, že ruský štátny majetok v zahraničí požíva suverénnu imunitu, ale dúfa, že sa to dá zmeniť prostredníctvom národnej legislatívy, ako sa to stalo v Kanade. Hovorí sa, že je potrebný druhý proces na zabavenie aktív ruských spoločností alebo oligarchov.

Yellenovo tvrdenie, že keďže Spojené štáty nie sú zapojené do ozbrojeného nepriateľstva s Ruskom, Spojené štáty v súčasnosti nemajú žiadnu zákonnú právomoc zhabať ruský majetok, Spojené štáty nespochybňujú zákonné právo Ruska na vlastníctvo.

Iní tvrdia, že USA by mohli použiť zákon o obchodovaní s nepriateľmi alebo zákon o medzinárodných núdzových ekonomických silách. Reparácie podporili v spoločnom vyhlásení ministri financií Estónska, Lotyšska, Litvy a Slovenska. Liz Truss ako ministerka zahraničných vecí vyjadrila v zásade podporu tejto myšlienke, ale v poslednej dobe návrh nezopakovala.

Britská a európska sankčná legislatíva umožňuje štátom zmraziť aktíva ruskej centrálnej banky a niektorých oligarchov, ale nie trvalé konfiškácie, nieto ešte jednostranné prevody financií na obnovu Ukrajiny.

READ  Ukrajina začína vyvážať elektrinu do európskej synchronizačnej zóny - predseda Ukrenergo

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close