Hlavné správy

Záverečná debata pred voľbami v USA sa blíži: Trump bude testovaný na CORONAVIRUS

„Samozrejme, nemal by som s tým problém,“ Trump odpovedal na otázku novinárov, či bude pred nadchádzajúcou debatou testovaný. Druhá a posledná prezidentská debata medzi prezidentom Trumpom a nominantom Demokratickej strany Joeom Bidenom sa uskutoční v Nashville v Tennessee. Prezidentské voľby sú naplánované na 3. novembra.

2. októbra Trump oznámil, že má pozitívny test na prítomnosť koronavírusu. Nasledujúce tri dni strávil vo vojenskej nemocnici neďaleko Washingtonu. Jeho osobný lekár Sean Conley neskôr uviedol, že Trump mal negatívne výsledky testov na koronavírusy niekoľko dní po sebe.

Zdroj: Twitter / @ lilo623

Americký prezident zrušil účasť na minulotýždňovej rozprave, ktorá bola naplánovaná na druhé z tria, po tom, čo sa jeho organizátori rozhodli usporiadať ju vo virtuálnom formáte. Svoje rozhodnutie o zdravotných rizikách spojených s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2 odôvodnili. Namiesto toho sa obaja kandidáti zúčastnili samostatných televíznych diskusií s občanmi. Trumpova diskusia bola vysielaná v spravodajstve NBC News, zatiaľ čo Biden v ABC.

Mikrofóny vypnuté

Americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi a kandidátovi na demokratického prezidenta Joe Bidenovi budú počas štvrtkovej predvolebnej debaty vypnuté mikrofóny, zatiaľ čo oponent hovorí o každej téme na diskusiu prvé dve minúty. Rozhodla o tom nestranná Americká komisia pre prezidentské diskusie (CPD), ktorá má na starosti ich organizáciu. Informovala o tom v utorok tlačová agentúra AP.

Celkovo je 90 minút debaty rozdelených do šiestich 15-minútových blokov, pričom každý kandidát dostane pred otvorenou diskusiou dve minúty za neprerušovaný prejav. V tejto otvorenej diskusii sa tlačidlo stlmenia nepoužije, ale akékoľvek prerušenia sa započítajú do času kandidáta.

Blíži sa záverečná debata

Zdroj: TASR / AP Photo / Julio Cortez

Komisia ohlásila zmenu pravidiel debaty v pondelok, tri týždne po chaotickom prvom priamom stretnutí prezidentských kandidátov Trumpa a Bidena, ktoré bolo poznačené častými prerušeniami – väčšinou Trumpom. Komisia čelila tlaku Trumpovho volebného štábu, aby nezmenila pravidlá, a Bidenov tím dúfal v kontrolovanejšiu a plynulejšiu debatu. Komisia vo svojom vyhlásení uviedla, že „považuje za vhodné prijať opatrenia, ktoré pomôžu dodržať dohodnuté zásady (diskusie) a nezmenia samotné zásady“.

Hlasy dostali 3 dni po voľbách

Najvyšší súd USA umožní štátu Pensylvánia spočítať poštové lístky prijaté do troch dní od prezidentských volieb 3. novembra. Súd tak zamietol sťažnosť republikánov, napísala v pondelok tlačová agentúra AP. Sudcovia v pondelok hlasovali štyria až štyria – výsledok, ktorý potvrdil rozhodnutie najvyššieho súdu štátu umožniť volebným úradníkom prijímať a počítať hlasovacie lístky do 6. novembra, aj keď nemajú zreteľnú poštovú pečiatku.

READ  Vládna agentúra na Slovensku sa zameriava na útoky ransomvéru - EURACTIV.com

Republikáni vrátane volebného štábu prezidenta Donalda Trumpa sa proti takémuto rozšíreniu ohradili. Argumentovali tým, že porušuje federálny zákon, ktorý stanovuje volebný deň na prvý utorok po prvom novembrovom pondelok, a že takéto rozhodnutie podľa ústavy spočíva na zákonodarnom zbore, nie na súde. Sudca najvyššieho súdu USA John Roberts sa pridal k trom liberálnym sudcom a spoločne odmietol výzvu pennsylvánskych republikánov, aby najvyšší súd blokoval verdikt štátneho súdu.

Blíži sa záverečná debata

Zdroj: Getty Images

Sudcovia Samuel Alito, Neil Gorsuch, Brett Kavanaugh a Clarence Thomas boli za to, aby štát prestal dostávať hlasovacie lístky, keď sa volebné miestnosti uzavreli 3. novembra. K rozhodnutiu Najvyššieho súdu nebolo pripojené odôvodnenie, takže nie je možné povedať, čo motivovali obe skupiny sudcov. Agentúra AP však dodala, že konzervatívni sudcovia zvyčajne nie sú ochotní schváliť súdom nariadené zmeny pravidiel hlasovania tak blízke dňu volieb.

Najvyšší súd zvažuje podobný prípad v štáte Wisconsin. V tomto prípade ho však demokrati žiadajú o zásah. V Pensylvánii požiadala Štátna demokratická strana a jej spojenci o rozšírenie hlasovania po dni volieb, aby bolo možné spočítať hlasy zaslané poštou. Registrovaní demokratickí voliči požadujú hlasovanie poštou častejšie ako republikánski voliči – takmer 3 ku 1.

Trump opäť zaútočil na odborníka Fauciho

Americký prezident Donald Trump v pondelok slovne zaútočil na popredného poradcu Bieleho domu pri pandémii koronavírusov Anthonyho Fauciho, ktorý ho označil za „katastrofu“ a vyhlásil, že by bolo lepšie jeho rady ignorovať. Trump to povedal počas rozhovoru s členmi svojej volebnej kampane, ku ktorej mala prístup aj CNN a ďalšie americké médiá. Trump neskôr svoje vyjadrenia zopakoval na Twitteri a potom v rozhovore pre novinárov, iba 15 dní pred prezidentskými voľbami, informovala tlačová agentúra DPA.

Viac informácií o koronavíruse nájdete aj na Facebooku

„Ľudia sú už otrávení Faucim, jeho slovami a všetkými tými hlupákmi,“ Trump uviedol počas rozhovoru s členmi kampane, hoci krajina zažíva znepokojujúci vzostupný trend v prípadoch koronavírusov. Výzva mala zvýšiť morálku medzi členmi kampane, ale útoky na populárneho odborníka na verejné zdravie boli nevhodné, pretože títo pracovníci mali problém s rozširovaním spojencov. Voličov navyše hnevá, že prezident čelí pandemickej kríze.

READ  Plošné testovanie nezmenilo situáciu na Slovensku

Blíži sa záverečná debata

Zdroj: SITA / AP / Al Drago / Pool

USA majú jednu z najhorších pandemických udalostí na svete a doposiaľ zaznamenali takmer 220 000 úmrtí na koronavírusy z látky COVID-19. Fauci (79) nedávno dôrazne namietal proti Trumpovým volebným zamestnancom, ktorí použili výňatky z jeho prejavu v platenej reklame – čím vzbudili dojem, že Fauci podporoval Trumpovo znovuzvolenie za prezidenta. Odborník na infekčné choroby však uviedol, že bol striktne nestranný.

Zdá sa, že Trumpov posledný útok vyvolal rozhovor z programu Večera 60 minút z predchádzajúceho večera, v ktorom Fauci ostro kritizoval administratívu za tvrdenie, že koniec pandémie je blízko. Fauci tiež uviedol, že Trump sa mýlil, keď nosenie závoja prirovnal k „slabosti“. Expert potom počas rozhovoru ukázal, ako nosiť závoj. Dodal, že ho neprekvapuje, že Trump sa nakazil koronavírusom, pretože nerešpektoval sociálny odstup a nenosil masku na tvári, a to ani pri veľkých udalostiach, ktoré hostil.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close