najnovšie správy

Zdieľané kancelárie potopili japonský konglomerát SoftBank

Šéf konglomerátu Masayoshi Son povedal, že výsledky boli ovplyvnené globálnou zdravotnou krízou.

Japonský konglomerát SoftBank v pondelok oznámil, že zaznamenal rekordnú stratu v poslednom finančnom roku 2019/20, pretože nová pandémia koronavírusov spôsobila problémy mnohým zo svojich spoločností, najmä začínajúcej WeWork, špecializovanej na zdieľanie kancelárskych priestorov.

Telekomunikačný a investičný gigant minulý mesiac spustil poplach a varoval, že „zhoršujúce sa trhové prostredie“ by ho ťažko zasiahlo. Jeho hospodárske výsledky sú nakoniec ešte horšie, ako sa očakávalo, čistá strata za rok koncom marca 2020 dosiahla 961,6 miliárd jenov (8,32 miliárd eur).

Obrovské straty

Prevádzková strata dosiahla 1,36 bilióna JPY namiesto 1,35 bilióna JPY, čo konglomerát predpovedal minulý mesiac.

Šéf konglomerátu Masayoshi Son v tejto súvislosti uviedol, že výsledky boli „ovplyvnené globálnou zdravotnou krízou“. Varoval tiež, že „ak bude pandémia pokračovať, neistota v investičných divíziách skupiny bude pretrvávať až do nasledujúceho fiškálneho roka“.

Investičné fondy konglomerátu vrátane Vision Fund zaznamenali v minulom roku prevádzkovú stratu 1,9 bilióna jenov. Spoločnosť uviedla, že spolupracuje s portfóliovými spoločnosťami Vision Fund na ich príprave na „ďalšie zhoršenie obchodných podmienok“.

Tieto výsledky sú konečnou ranou pre Son, ktorý pôvodne zmenil telekomunikačnú spoločnosť na investičného a technologického gigantu, pričom Vision Fund nakupuje akcie mnohých perspektívnych začínajúcich spoločností v Silicon Valley. Syn bol kritizovaný za investovanie do začínajúcich podnikov, pretože podľa niektorých analytikov boli nadhodnotené a postrádali jasné modely zisku.

WeWork zlyhal

Najväčšiu bolesť hlavy však spôsobila WeWork, za ktorú bola tiež kritizovaná. Ale Son stál za svojou investíciou do tohto startupu a dokonca zvýšil svoju účasť napriek rastúcim otázkam o stratégii WeWork.

Minulý rok WeWork prišiel o peniaze a zrušil plánovanú ponuku akcií. SoftBank Group a jej Vision Fund sa zaviazali nakúpiť viac akcií tohto startupu, ale plány zrušili v apríli v rámci programu reštrukturalizácie. Spoločnosť WeWork teraz žaluje SoftBank za svoje rozhodnutie a tvrdí, že bola porušená zmluva.

Tvrdo zasiahla konglomerát a usilovala sa získať prostriedky na druhý obrovský „vizionársky investičný fond“ v hodnote 100 miliárd dolárov (92,61 miliárd eur).

Inteligentná investícia?

Investori sa však čoraz viac zaujímajú o to, či takzvané najlepšie spoločnosti, na ktoré sa zameriava SoftBank, skutočne ponúkajú niečo nové, povedal Masahiko Ishino, analytik Tokai Tokyo Research Institute.

Vo februári Son pripustil, že urobil „zlé“ investičné rozhodnutia a ľutoval, že spodná hranica jeho spoločnosti klesla za posledných deväť mesiacov končiacich v decembri 2019 o takmer 70%.

A v marci, keď akciové trhy poklesli a rozsah pandémie koronavírusov sa objasnil, spoločnosť oznámila plán na predaj aktív v hodnote 41 miliárd dolárov na financovanie spätného odkupovania akcií, zníženie zadlženie a zvýšenie hotovostných rezerv.

Spoločnosť tiež oznámila zmeny v predstavenstve, ktorého riaditeľ, čínsky magnát Jack Ma, rezignuje po 13 rokoch.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close