Ekonomika

Zdroje uvádzajú, že Slovensko bolo prvou krajinou, ktorá súhlasila s vyslaním kľúčového systému protivzdušnej obrany zo sovietskej éry na Ukrajinu.

Zdroje uvádzajú, že Slovensko pôvodne súhlasilo s tým, že Ukrajine poskytne kľúčový systém protivzdušnej obrany zo sovietskej éry na obranu proti ruským náletom. Prestup zatiaľ nie je potvrdený.

Slovensko, jeden z troch spojencov NATO s pochybnými bezpečnostnými systémami, chce podľa dvoch zdrojov záruku, že systémy budú okamžite vymenené.

Ak krajina dodá svoje S-300, pravdepodobne dostane raketový systém protivzdušnej obrany Patriot vyrobený v USA, ktorý doplní jej schopnosť vzdať sa, podľa dvoch ďalších zdrojov dobre známych z rokovaní.

Nemecko a Holandsko už verejne oznámili, že na Slovensko pošlú vlastencov. Začlenenie nového, komplexného systému protivzdušnej obrany do súčasnej vojenskej architektúry krajiny a vycvičenie jej síl na jeho používanie však potrvá, varoval zdroj oboznámený s touto záležitosťou.

Snaha dostať viac S-300 do rúk Ukrajincov vyvolala tlak na Bidenovu administratívu, aby pomohla Ukrajine získať systémy protivzdušnej obrany. Poslanci oboch strán, ktorí v stredu ráno hovorili s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Želenským, vyzvali Spojené štáty, aby urobili viac pre získanie zbraní, ktoré Ukrajina hľadá, najmä minulý týždeň, keď sa vláda postavila proti plánu zásobovať Ukrajinu poľským mikrofónom. -29 trysiek.

V stredu Michael McCall, najvyšší predstaviteľ republikánov vo výbore Snemovne reprezentantov pre zahraničné veci, v stredu verejne poukázal na to, že Spojené štáty dosiahli pokrok v prístupe k ďalším S-300, protilietadlovým zbraniam, o ktorých zdroje Kongresu tvrdia, že sa už efektívne využívajú. na Ukrajine. Proti náporu Ruska.

„Tvrdo na tom pracujem,“ povedal McCall Jimovi Chiutovi zo CNN. „S hrdosťou môžem povedať, že teraz majú S-300.“

McCallov poradca neskôr povedal, že mal na mysli systémy S-300, ktoré sú na Ukrajine vo vlastníctve a prevádzke už mnoho rokov. Tieto organizácie už v krajine existujú.

READ  Švajčiarsko má v EÚ pravdu - Británia by tiež mala ísť sama

Ďalšie pozadie: CNN predtým informovala, že ministerstvo zahraničia pracuje na tom, aby zistilo, ktoré krajiny v súčasnosti majú S-300 a ako ich previesť na Ukrajinu.

CNN v stredu oznámila, že na Ukrajinu už boli vyslané ďalšie systémy protivzdušnej obrany zo sovietskej éry, vrátane SA8.

„Ľudia hovoria o bezletovej zóne, môžu si vybudovať vlastnú, ak im dáme vojenské vybavenie a zbrane,“ povedal McCall.

Minister obrany Lloyd Austin by mal tento víkend odcestovať na Slovensko po účasti na stretnutí ministrov obrany NATO v Bruseli.

Americký prezident Joe Biden v stredu povedal, že „na žiadosť prezidenta Želenského pomôžeme Ukrajine nájsť viac protilietadlových rakiet a munície pre tieto organizácie“.

Niektorí americkí spojenci majú záujem poskytnúť svoj príspevok ukrajinskej verejnosti, uviedli pre CNN viaceré zdroje. Bulharsko a Grécko majú príslušné moderné systémy S-300. Grécky systém je odlišný od toho, ktorý v súčasnosti funguje na Ukrajine, čo vyvoláva otázku, či je potrebné ďalšie vzdelávanie, aby bolo efektívne.

Ministerstvo zahraničných vecí a slovenské veľvyslanectvo vo Washingtone odmietli komentovať. CNN sa obrátila na Národnú bezpečnostnú radu a ministerstvo obrany so žiadosťou o vyjadrenie.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close