Ekonomika

Zdvojnásobenie elektrických pripojení je európsky mierový plán na desaťročie – EURACTIV.com

Cezhraničné zdieľanie elektriny a solidarita odblokujú odolnú a udržateľnú budúcnosť pre Európu, píše skupina europoslancov z viacerých strán.

Poslanci Európskeho parlamentu podpísali nasledujúce stanovisko Bas Eichhout (Zelení, Holandsko), Martin Hojsík (S&D, Slovensko), Ville Niinistö (Zelení, Fínsko) a Sirpa Pietikäinen (EPP, Fínsko).

Európe stojí na dôležitom bode. Toto leto prinieslo rekordne vysoké ceny plynu s bezprecedentnými požiarmi a vlnami horúčav. A predsa, s krízami na toľkých frontoch, toto je predzvesťou výziev, ktorým čelíme túto zimu, a výziev, ktoré prídu.

Ako Európa zápasí s energetickou neistotou, krajiny začínajú zápasiť so solárnymi panelmi a veternými turbínami. Väčšina krajín EÚ už zrýchlila zavádzanie veternej a solárnej energie, pričom podpora zo strany poslancov Európskeho parlamentu tento mesiac priviedla blok k dosiahnutiu cieľa 45 % obnoviteľnej energie do roku 2030.

Osem krajín hraničiacich s Baltským morom sa zaviazalo do roku 2030 sedemnásobne zvýšiť veternú energiu na mori, keďže sa vyhlasujú za „prednú líniu európskej energetickej bezpečnosti“. Rekordné slnečné leto Pomohlo sa vyhnúť dovozu plynu vo výške 29 miliárd eur.

Energetická transformácia, kedysi imperatív v oblasti klímy, je teraz ekonomický a bezpečnostný imperatív. Tak ako pri iných zložitých výzvach, pandémia, koordinovaná činnosť a hlboká cezhraničná spolupráca budú kľúčové pre zabezpečenie úspechu Európy.

Hovoríme tu o spolupráci na politickej úrovni, ktorá sa však konkrétne prejavuje prostredníctvom zdieľanej cezhraničnej elektrickej infraštruktúry.

Hodnota prepojenej Európy

Elektrické konektory sú dokonalým zariadením na premenu energie. Otvorenosť zdieľaniu elektrickej energie umožní Európe využiť plný potenciál svojich bohatých dodávok čistej a lacnej elektriny z obnoviteľných zdrojov.

S viacerými poveternostnými systémami, ktoré sú v hre v celej Európe, môžu krajiny s bohatým množstvom veternej a slnečnej energie vyvážať elektrinu, aby uspokojili dopyt v iných krajinách s obmedzenými dodávkami, čím prispievajú k bezpečnosti dodávok a odolnosti.

READ  Mazda MX-30: Šok, tento elektrický automobil dostane dvojlitrový 4-valec! - Časopis - Auto

A veternú a solárnu energiu možno využiť v oblastiach s ideálnymi podmienkami, čím sa uľahčí výzva a cenová dostupnosť rozsahu požadovaných obnoviteľných zdrojov.

Európske spojenia presahujú hranice. Krajiny teraz využívajú spoločné zdroje oceánov budovaním cezhraničných energetických uzlov spojených s pevninou podmorskými káblami.

Financovanie takýchto projektov zo strany EÚ bolo zavedené s podporou v rámci revidovaného programu Nástroja na prepájanie Európy (CEF). Nedávno predstavené Pre tri projekty pokrývajúce celkovo sedem krajín EÚ.

Sociálne výhody tohto sú jasné; Vzájomne prepojené investície vedú k významným úsporám nákladov pre spotrebiteľov 5-9 miliárd eur ročneTlačenie cien elektriny nadol ako lacná, obnoviteľná energia je maximalizovaná a zdieľaná na celom kontinente.

Okrem toho by rýchla dekarbonizácia elektrického systému mohla odblokovať zníženie emisií v celej ekonomike prostredníctvom elektrifikácie tepla, dopravy a priemyslu.

Európa už patrí svetu Najväčší Prepojená sieť, s Viac ako 400 Odkazy spájajúce takmer 600 miliónov občanov. Je to superveľmoc a Európa dokáže čeliť výzvam, ktoré ju čakajú. Úloha však zďaleka nekončí.

Osem rokov zdvojnásobenie konektivity Európy

Európska sieť prevádzkovateľov prenosových sústav (ENTSO-E) vyhodnotila dnešnú kapacitu prepojenia ako zásadnú. Do roku 2030 sa zdvojnásobí, predstavuje obrovský výkon, ktorý treba stihnúť za osem krátkych rokov. A aj to možno považovať za minimálnu potrebnú námaha.

Toto nepochybne zastrašujúce číslo je podporené nedávnymi údajmi Modelovanie podľa energetického think-tanku Ember Zdvojnásobenie elektrických pripojení ponúka lacný spôsob, ako zabezpečiť odolnosť v budúcom elektrickom systéme, ktorému dominuje veterná a solárna energia.

Potrebu rozšírenej elektrickej konektivity podporuje aj Parížska dohoda o zhode (PAC). Zobrazenie energieVyvinuli ho European Environment Bureau a CAN Europe v spolupráci s prevádzkovateľmi sietí, zástupcami priemyslu, ekonómami a výskumníkmi.

REPowerEU plánuje vstreknúť Ďalších 29 miliárd eur V elektrických sieťach sa však stretávajú iba súčasné schémy Tri štvrtiny Rozsah potrebného rastu medzi rokmi 2025 a 2030. Projekty prepojenia majú vo všeobecnosti dlhú dobu prípravy a nové projekty je potrebné implementovať rýchlo.

READ  Moskva „vedela“ o plánoch Kyjeva postaviť „špinavú bombu“: šéf obrany

Základom toho je politická vôľa prehĺbiť vzájomnú energetickú závislosť a súčasné diskusie o európskych energetických trhoch ponúkajú príležitosť riešiť politické obavy týkajúce sa prepojenia energetických trhov.

V tomto kritickom momente je pre Európu veľmi ťažké zdieľať plyn a podporovať svojich susedov, pretože systém je navrhnutý tak, aby prúdil z východu na západ. Nechceme zopakovať rovnakú chybu s elektrinou, ktorá bude do roku 2050 základom celej európskej energetiky.

Fatih Birol, šéf Medzinárodnej energetickej agentúry, bol medzi tými, ktorí volali jednota a harmónia V tejto kritickej chvíli.

Európsky mierový plán na toto desaťročie

Prehĺbenie elektrických prepojení je skutočne európskym projektom na posilnenie regionálnej spolupráce medzi členskými štátmi.

DJeho hlavný infraštruktúrny program si vyžaduje aktívnu úlohu Európskej komisie pri plánovaní a koordinácii rozvoja infraštruktúry a umožnení členským štátom a ich susedom cezhranične spolupracovať, otvorene zdieľať zdroje a prehlbovať svoju konektivitu.

Mohol by to byť vizuálny mierový projekt pre toto kľúčové desaťročie, symbol európskej jednoty, solidarity a odolnosti voči hrozbám a neistote.

Je to už takmer 30 rokov, čo bola založená EÚ s víziou prepojenejšej a mierovejšej Európy. Do 30 rokov musí Európa transformovať svoje hospodárstvo, aby dosiahla čistú nulu. Stále sa formuje nová vízia prepojenej, stabilnej a bezpečnej Európy. Jeho srdcom je napájacia konektivita.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close