Ekonomika

Zelená energia bude lepšie prúdiť cez nové cezhraničné elektrické spojenia

Odborník tvrdí, že Slovensko sa má stať Európskym múzeom energie.

Spustenie dvoch nových cezhraničných tratí spájajúcich slovenskú a maďarskú národnú fázu zvyšuje stabilitu výmenného systému. To pomôže odstrániť všeobecnú bariéru pri pripájaní nových výrobcov energie k národnej sieti a otvorí nové príležitosti pre rozvoj zelenej energie na Slovensku.

„Je historicky významné, že takzvaný stop stav na zastavenie rozvoja obnoviteľných zdrojov na Slovensku je historicky významný,“ uviedol John Karaba, riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltaického priemyslu (SAPI). Verí, že je to správny krok k dekarbonizácii Slovenska. „Slovensko je viac ako sedem rokov Európskym múzeom energie.“

Prevádzkovatelia prenosových sústav – slovenskí Cheps a maďarskí MAVIR spustili komerčnú prevádzku internetu 5. apríla. Ich výkon pomôže pripojiť nové generátory energie s výkonom 1837 MW. Na nové zariadenia na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie bude pridelených 407 MW. To má za následok ročnú spotrebu asi 200 000 domov.

Cieľom Slovenska je do roku 2020 zvýšiť výrobu zelenej energie zo súčasných 22 percent na 27,3 percenta celkovej výroby elektriny v krajine.

„Zrušenie stavu zastavenia znamená väčší priestor pre ekologické technológie a viac zelenej energie na Slovensku,“ uviedol minister hospodárstva Richard Sulak.

27. apríla 2021 o 12:59 | Jana Liptková

READ  Presun Superb do Bratislavy ušetrí výrobu modelu Fabia. Kodiaq zostane v Českej republike

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close