Hlavné správy

Zelenskij vyzýva lídrov EÚ, aby prejavili jednotu proti Putinovi v otázke ropného embarga Európska únia

Volodymyr Zelenskij apeloval na lídrov EÚ, aby prejavili jednotu proti Vladimirovi Putinovi, pretože skupina smeruje k zákazu ruskej ropy.

Lídri EÚ organizujú v Bruseli summit, aby našli spôsob, ako upokojiť maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý podpísal dohodu o nedávnych sankciách proti Putinovej vojnovej mašinérii.

Na základe kompromisného plánu, o ktorom sa bude diskutovať na bruselskom summite neskôr v pondelok, bude ruská ropa z ropovodu Trushpa zo sovietskej éry do Maďarska, Českej republiky a Slovenska vyňatá z embarga EÚ.

Európska únia (EÚ) pozastavila svoje najnovšie sankcie voči Rusku na takmer štyri týždne, odkedy prezidentka EÚ Ursula von der Leyenová navrhla úplný zákaz ruskej ropy do konca tohto roka.

Orbán, ktorý sa na summite zúčastnil, povedal, že „riešenie ropovodu nie je zlé“, zdôraznil však, že jeho krajina potrebuje záruku získania ropy z iných zdrojov v prípade „nehody“ ropovodu Trushpa prechádzajúceho vojnou zničenou Ukrajinou. Vo všeobecnosti zlým spôsobom zaútočil Orban na komisiu za to, že to označila za „nezodpovedné správanie“ a obvinil ju z vytvárania „ťažkej situácie“.

Na základe kompromisu dosiahnutého Francúzskom, rotujúcim lídrom EÚ, bude väčšina členských štátov EÚ súhlasiť s novšími sankciami vrátane dodatočných obmedzení voči ruským bankám, zmrazenia majetku v blízkosti Kremľa a zákazu väčšiny ruskej ropy.

Guardian označil výsledky návrhu summitu za „dočasnú výnimku z distribúcie ropy cez ropovod“ a odporučil ministrom EÚ, aby sa dohodli na tom, ako „čo najskôr uzavrieť dieru“.

Skupina sa stala terčom ostrej kritiky za pomalý pokrok pri uznávaní šiesteho a najnovšieho súboru sankcií, a to aj od Zhelenského, ktorý sa v pondelok prihovoril davu prostredníctvom video odkazu.

Ukrajinský prezident vyzval lídrov, aby ukončili svoje nezhody, pričom v telegrame uviedol, že „Rusko vás len povzbudzuje, aby ste na seba vyvíjali väčší tlak“.

READ  Ako dlho vydržia národné vlády v Európe?

Prihláste sa na odber prvého vydania nášho bezplatného denného bulletinu – BST každý týždeň o 7:00

Nemecký kancelár Olaf Scholes povedal, že verí, že existuje „dobré riešenie“ ropného embarga, a že vidí „túžbu dosiahnuť dohodu“. Nemecko spolu s Poľskom prisľúbili, že do konca tohto roka postupne vyradia ruskú ropu. Predstavitelia blízko rokovaní tvrdia, že rozhodnutie dvoch veľkých ekonomík vyhnúť sa ťažbe ropy zo severu ropovodu Trushpa znamená, že ropné embargo EÚ pokryje 93 % ruských dodávok ropy do konca tohto roka.

Maďarsko, Slovensko a Česká republika zatiaľ nestanovili termín na udelenie výnimiek pre južnú časť Trushpy, ktorá zahŕňa vnútrozemské krajiny, ktoré sú vo veľkej miere závislé od ruskej ropy.

Budapešť už ponúkla dvojročný odklad zavedenia embarga na ruskú ropu, ale uviedla, že to nestačí na rozptýlenie obáv z rastúcich cien energií ani na reštartovanie rafinérií. Európsky diplomat naznačil, že môže trvať „týždne“, kým sa ruské krajiny závislé od ropy vyrovnajú.

Van der Leyen vytočil nádej na rýchlu dohodu: „Moje očakávania sú nízke, že sa to vyrieši v najbližších 48 hodinách, ale dúfam, že potom bude šanca.“

Lotyšský premiér Krišjānis Kariņš povedal, že chce svojich kolegov vodcov varovať, aby „neuviazli“ v detailoch. „Celým obrazom je, že musíme vyhladovať Rusko a Moskvu vo financovaní, aby sme mohli pokračovať vo vojne,“ povedal. „Ak bude každá európska krajina myslieť len na seba, nikdy nepokročíme.“

Taliansko, pobaltské štáty, Holandsko, Belgicko a ďalšie krajiny, ktoré dovážajú ropu v nádržiach, mali skoré výhrady k výnimke pre ropovodnú ropu, z ktorej by profitovali krajiny, ktoré by mohli aj naďalej dovážať lacnejšiu ruskú ropu. Rastie však túžba, aby EÚ akceptovala nerovnováhu na domácom trhu s cieľom dosiahnuť dohodu o sankciách.

Estónska premiérka Gaja Gallusová povedala: „Bolo by pekné, keby boli všetci na palube,“ ale že dohoda s výnimkou je „lepšia ako čokoľvek iné“, čo je morálny kompas každej krajiny.

Okrem sankcií sa očakáva, že vedúci predstavitelia EÚ schvália Ukrajine núdzovú pomoc vo výške 9 9 miliárd, aj keď zatiaľ nebolo prijaté žiadne rozhodnutie o tom, či pôjde o nízko úročené pôžičky alebo nesplácané dotácie.

Ukrajina bude potrebovať stovky miliárd na obnovu zničených škôl, nemocníc, obytných budov a infraštruktúry. Európska komisia navrhla spoločne riadený reštrukturalizačný orgán organizovaný Ukrajinou a Európskou úniou s účasťou medzinárodných organizácií.

Ako pokračujú rokovania EÚ, v utorok sa ukázalo, že Rusko v utorok preruší dodávky plynu Holandsku v rámci nedávneho rozšírenia série platieb za energiu so Západom. Tento krok prichádza po tom, čo holandský podnikateľ GasTerra odmietol splniť požiadavku Gremlina, aby bol Gazprom vyplácaný v rubľoch. Asi 15 % holandského plynu pochádza z Ruska.

Niektorí lídri EÚ sa už zameriavajú na plyn a hovoria o siedmom kole sankcií proti Rusku. Niektorí však tvrdia, že EÚ príliš rýchlo zablokovala ropné embargo. „Hovorili sme o rope pod tlakom [the] Predtým, ako Pobaltie a Poľsko urobili našu domácu úlohu, „povedal vysoký veľvyslanec EÚ.“ Pod tlakom tejto vojny sme možno veľmi skoro podnikli nejaké kroky a teraz čelíme následkom.“

Dodatočná správa Pjotra Sauera

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close