Ekonomika

Zelenskyj oznámil úplné oslobodenie hlavného mesta Lyman od ruských síl

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil úplné oslobodenie po tom, čo sa ruské jednotky stiahli z Lymanu, hlavného mesta na severe Doneckej oblasti.

„Od 12:30 (09:30 GMT) bol Lyman úplne zničený,“ uviedol Zelenskyj v krátkom videoklipe, ktorý v nedeľu zverejnil na svojich sociálnych sieťach.

Ukrajinské vládne sily deň predtým oznámili, že dobyli späť mesto Lyman, čím zasadili ruským jednotkám ťažký úder a vytlačili ich z niekoľko mesiacov trvajúcej pevnosti.

Kľúčovú pevnosť dobyli deň po tom, čo ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o formálnom pripojení štyroch regiónov Doneck, Luhansk, Cherson a Záporožie k Ruskej federácii. Putin predsedal podpisovej ceremónii v Kremli s lídrami štyroch regiónov vytvorených Ruskom a uviedol, že ľudia v týchto regiónoch sú teraz považovaní za ruských občanov, pretože si svoj výber zvolili v referendách.

Ruský prezident povedal, že treba rešpektovať vôľu ľudu Ukrajiny. Putin sa zaviazal brániť ruskú pôdu za každú cenu.

Kyjev a Západ odsúdili ceremóniu podpisu a pristúpenie ako „nezákonné“.

Nemecko, Dánsko a Nórsko zásobujú Ukrajinu húfnicami

Vlády Nemecka, Dánska a Nórska v nedeľu uviedli, že od budúceho roka plánujú dodať Ukrajine 16 pancierových delostreleckých systémov húfnic s cieľom posilniť vojenské kapacity Kyjeva proti Rusku.

Oznámenie prišlo po tom, čo nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová navštívila Ukrajinu tento víkend po prvý raz od februárovej vojenskej operácie Moskvy v bývalej sovietskej republike.

Lambrecht uviedol, že Nemecko, Dánsko a Nórsko sa dohodli na spoločnom financovaní nákupu slovenských pušiek Zuzana-2 v cene 92 miliónov eur (90,2 milióna USD). .

Pri obrane dodávok zbraní z Berlína na Ukrajinu Lambrecht povedal, že Nemecko „bude pokračovať v zapájaní sa rôznymi spôsobmi a opäť – ako doteraz – s partnermi“.

Nemecký minister obrany však trval na tom, že Berlín sa nestane priamou stranou konfliktu.

READ  Ukážka turnaja PSL 2022: Peshawar Salmi vs Quetta Gladiators

„Toto je veľmi jasné – pre nemeckú vládu a pre celé NATO: nestaneme sa stranou vojny,“ povedal Lambrecht.

Ruské sily zničili sedem delostreleckých skladov na Ukrajine

Ruské ministerstvo obrany v nedeľu oznámilo, že zničilo sedem delostreleckých a raketových skladov v ukrajinských Charkov, Záporožie, Mykolajiv a Doneck.

Navádzací radar pre raketový systém protivzdušnej obrany S-300 bol zničený neďaleko Novej Kaluhy v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny, uviedlo ministerstvo.

Putin ohlásil ruskú vojenskú operáciu na Ukrajine koncom februára po tom, ako Moskva uznala Doneckú a Luhanskú oblasť, po tom, čo Kyjev nedokázal implementovať podmienky minských dohôd z roku 2014.

V tom čase bolo jedným z cieľov toho, čo ruský vodca nazval „špeciálnou vojenskou operáciou“, „denacifikovať“ Ukrajinu, ako aj „chrániť ľudí, ktorí osem rokov trpeli prenasledovaním a genocídou zo strany kyjevského režimu. .“

V roku 2014 sa republiky odtrhli od Ukrajiny, odmietli uznať Západom podporovanú ukrajinskú vládu a zvrhli demokraticky zvolenú vládu priateľskú voči Rusku.

V reakcii na vojenskú akciu USA a ich európski spojenci uvalili na Moskvu ekonomické sankcie, čo vyvolalo najhoršiu energetickú krízu na svete.

Západné krajiny zároveň poskytujú Ukrajine pokročilé zbrane a financovanie, krok, na ktorý Moskva opakovane varovala, predĺži tlejúci konflikt, ktorý je už ôsmy mesiac.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close