Veda

Zem dokončí rotáciu za menej ako 24 hodín, čím opäť prekonala rekord v najkratšom dni

Dôvod rozdielnej rýchlosti rotácie Zeme je stále neznámy. (súbor)

29. júla Zem prekonala svoj rekord v najkratšom dni, keď dokončila úplné otočenie za 1,59 milisekúnd menej ako pri štandardnej 24-hodinovej rotácii.

podľa nezávislý, planéta v poslednej dobe zvyšuje svoju rýchlosť. V roku 2020 zažila Zem najkratší mesiac, aký bol zaznamenaný od 60. rokov minulého storočia. 19. júla toho roku bol zaznamenaný doteraz najkratší nameraný čas. To bolo o 1,47 milisekúnd kratšie ako typický 24-hodinový deň.

Nasledujúci rok planéta pokračovala v rotácii všeobecne zvýšeným tempom, ale neprekonala žiadne rekordy. Avšak podľa zaujímavé inžinierstvo (IE), fáza o 50 rokov mladších sa možno práve začala.

Dôvod rozdielnej rýchlosti rotácie Zeme je stále neznámy. Vedci však predpokladajú, že to môžu spôsobiť procesy vo vnútorných alebo vonkajších vrstvách jadra, oceány, príliv a odliv alebo dokonca zmeny klímy.

Prečítajte si tiež | Trosky rakety dopadli na ovčiu farmu v Austrálii, miestni obyvatelia počuli hlasný výbuch: správa

Niektorí výskumníci sa tiež domnievajú, že to môže súvisieť s pohybom na povrchu geografických pólov Zeme, známym ako „Chandlerovo kolísanie“. Zjednodušene povedané, podľa vedcov Leonida Zotova, Christiana Bjorda a Nikolaja Sidorenkova je to podobné tulcu, ktorý človek vidí, keď vláčik začne naberať rýchlosť alebo sa spomaľuje.

Podľa nezávislýAk sa Zem bude naďalej otáčať rastúcou rýchlosťou, tento negatívny skok môže viesť k zavedeniu sekúnd, čím sa udrží rýchlosť, ktorou Zem obieha okolo Slnka meranú atómovými hodinami.

Negatívne skokové sekundy však budú mať potenciálne mätúce dôsledky pre smartfóny, počítače a komunikačné systémy. Portál s odvolaním sa na meta blog uviedol, že druhý skok „prospieva najmä vedcom a astronómom“, ale ide o „rizikové cvičenie, ktoré spôsobuje viac škody ako úžitku“.

READ  Veľmi vesmírny Deň vďakyvzdania do roku 2020: Tu budú astronauti jesť vo vesmíre (video)

Hodiny sa totiž posúvajú z 23:59:59 na 23:59:60 a potom sa znova nastavia na 00:00:00. Takže tento druh časového skoku môže spôsobiť zlyhanie programu a poškodenie údajov v dôsledku časovej pečiatky na ukladaní údajov.

Prečítajte si tiež | Indickí vedci v študijnom tíme pozorovali formovanie vzdialenej trpasličej galaxie

Meta tiež uviedla, že ak dôjde k negatívnej skokovej sekunde, hodiny by sa zmenili z 23:59:58 na 00:00:00, čo by mohlo mať „katastrofický efekt“ na softvér, ktorý sa spolieha na časovače a plánovače. Podľa významNa vyriešenie tohto problému môžu medzinárodní časomerači pridať zápornú skokovú sekundu – „kvapnú sekundu“.

Pozoruhodné je, že koordinovaný svetový čas (UTC), primárny časový štandard, podľa ktorého svet reguluje hodiny a čas, bol aktualizovaný už 27-krát s prestupnou sekundou.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close