Veda

Zem je v nedeľu podľa pozorovania geomagnetických búrok, tvrdí NASA

TAMPA, Fla. (WFLA) – Planéta Zem je pod Geomagnetické búrkové hodinky Nedele a, našťastie, to nie je také strašidelné, ako to znie.

V skutočnosti sa v týchto situáciách niektorí zbalia a nastúpia do lietadla – aby neutekali kvôli bezpečnosti, ale aby videli nádherné výsledky: Aurora alebo Northern Lights.

Všetko sa začína slnečnou žiarou na povrchu Slnka. Podľa NASA Náhly výbuch slnečnej energie nastáva v dôsledku prechodu alebo reorganizácie magnetických siločiar v blízkosti Slnka. Rovnako ako naše prostredie má zo dňa na deň iné podmienky, tak aj slnko. Slnečná aktivita, napríklad vzplanutia, nie je neobvyklá, niekedy je však aktívnejšia ako iná. Intenzita a veľkosť každej erupcie sa tiež líšia.

Keď slnko vyvrhuje energiu vo forme slnečnej erupcie, toto žiarenie putuje z vesmíru a môže ovplyvňovať Zem, preto ju sleduje. Žiarenie môže niekedy rušiť rádiovú komunikáciu.

Poďakovanie: NASA / SDO

Vedci pri monitorovaní slnečnej aktivity hľadajú koronálnu masovú ejekciu (CME), čo je obrovská bublina žiarenia explodujúca do vesmíru vysokou rýchlosťou. CME sa niekedy vyskytuje pri slnečných zábleskoch, keď sú reorganizované magnetické polia Slnka.

Keď sa obrovské bubliny žiarenia dostanú do zemskej atmosféry, môžu na oblohe vyvolať intenzívne svetelné šou, ktoré sa nazývajú polárne žiary. Spoločný názov pre nich je aj polárna žiara.

Naopak, v najhoršom prípade môže žiarenie spôsobiť elektrické a elektrické straty.

TOPSHOT – polárna žiara, známa tiež ako polárna žiara, osvetľuje 7. októbra 2018 oblohu pozdĺž okruhu Ring Road na juhovýchode Islandu medzi ľadovcovou lagúnou Jokulsarlon a Hoffom. (Foto: Mariana SUAREZ / AFP) (Foto: Mariana SUAREZ / AFP cez Getty Images)

Vedci zaznamenali čiastočné halo CME a na základe veľkosti a intenzity určili, že na Zemi dôjde k stavu geomagnetickej búrky, ktorá by nastala začiatkom až polovicou nedele. Očakávajú G2 alebo miernu hladinu búrok a predpokladá sa, že vyprodukujú veľkolepé hodiny polárnej žiary.

READ  Kostra 76 miliónov rokov starého dinosaura Gorgosaurus sa bude dražiť

Podmienky búrky G2 môžu spustiť poplachy napätia v energetických systémoch, ktoré sú nad úrovňou mora. Transformátory môžu byť poškodené počas geomagnetických búrok v podobných oblastiach, ktoré trvajú dlhšie.

NASA predpovedá V dôsledku tejto CME neuvidíme nijaké narušenie, predpovedajú však nádhernú Auroru, ktorá leží až na juh až na severnom konci Ameriky.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close