Ekonomika

Žiadna letná dovolenka: 35 miliónov nemôže zaplatiť za dovolenku v EÚ

Podľa štúdie Európskej únie si väčšina rodín s nízkymi príjmami v EÚ nemôže dovoliť letné prázdniny.

Organizácia, ktorá zastupuje 45 miliónov členov v 38 európskych krajinách, tvrdí, že pracovníci s nízkymi mzdami nemajú dostatok peňazí na prestávku v 35 miliónoch občanov EÚ. Únia použila údaje Eurostatu zo štatistického úradu Eurostatu.

„Dovolenka by pre niektorých nemala byť luxusom. Zatiaľ čo mnoho pracovníkov si užíva prázdniny s priateľmi a rodinou, milióny prichádzajú o peniaze kvôli nízkym mzdám, “uviedla zástupkyňa generálneho tajomníka federácie Esther Lynchová. „Nárast nerovností medzi sviatkami ukazuje, ako sa výhody hospodárskeho rastu v Európe za posledné desaťročie náležite nezdieľajú.“

Podľa štúdie si 28% zo 450 miliónov ľudí, ktorí tam žijú, nemá ako užiť víkend mimo domova. Štúdia zdôraznila, že tento nárast sa zvýšil na 59,5% u ľudí, ktorých príjem je nižší ako úroveň rizika chudoby Eurostatu, ktorá je stanovená na 60% národného priemerného príjmu.

Najhoršia situácia je v Grécku, kde si dovolenku nemôže vziať 88,9%ľudí ohrozených chudobou, nasleduje Rumunsko (86,8%), Chorvátsko (84,7%), Cyprus (79,2%) a Slovensko (76,1%).

Mnohí zo skupiny chudobných EOK sú nezamestnaní alebo na dôchodku, ale to zahŕňa milióny pracovníkov s nízkymi mzdami.

„Zákonné minimálne mzdy ochudobnia pracujúcich najmenej v 16 členských štátoch EÚ a podľa Európskej komisie je 22 miliónov pracovníkov v priemere menej ako 60%,“ uvádza únia s tým, že nerovnosť v prázdninách sa v 16 krajinách EÚ zvýšila. posledných 10 rokov.

Najväčšie kategórie dovoleniek sú v Chorvátsku, Grécku, Bulharsku, Českej republike, Francúzsku a Rumunsku, pričom tí, ktorí zarábajú menej ako 60% priemeru, a tí, ktorí zarábajú viac.

EOK uviedla, že v práve EÚ funguje zavedenie „prahu morálky“ do európskeho práva a uvádza, že zákonné minimálne mzdy by nemali byť v žiadnej krajine EÚ nižšie ako 60% priemernej mzdy a nižšie ako 50% priemernej mzdy . Únia tvrdí, že tento krok pomôže zaplatiť viac ako 24 miliónom ľudí. [AP]

READ  Jednota ECB na ceste politiky hrozí recesiou

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close