Veda

Žiadne veľké užitočné zaťaženie SpaceX Falcon je bezpečné, pretože misia NASA Psyche Mission ohlásila oneskorenia

Prvý špeciálny štart Falcon Heavy spoločnosti SpaceX pre NASA bol zasiahnutý sedemtýždňovým oneskorením, pretože inžinieri kozmickej lode objavili softvérovú anomáliu počas predletového spracovania.

Kozmická loď NASA Psyche, pomenovaná po exotickom kovovom asteroide, ktorý má detekovať, dokončila svoju cestu z laboratória Jet Propulsion Laboratory v Pasadene v Kalifornii do štartovacích zariadení Kennedyho vesmírneho strediska NASA koncom apríla. K dnešnému dňu je to prvý a jediný náklad Falcon Heavy, ktorý skutočne dosiahol Kennedyho vesmírne stredisko od polovice roku 2019. V čase svojho príchodu bolo trochu nejasné, či Falcon Heavy nakoniec ukončí svoju trojročnú prestávku pri štarte alebo aké užitočné zaťaženie bude na vrchole rakety pre túto udalosť.

O tri týždne neskôr sú obe veci stále nejasné, ale teraz z iných dôvodov.

23. mája Spaceflight Now oznámilo, že dostalo písomné vyhlásenie od NASA potvrdzujúce, že štart Psyche bol odložený najskôr 1. augusta 2022 (NET) 20. septembra „na kozmickej lodi.“ Pozemné tímy objavili problém počas testovanie softvéru.“ Po príchode kozmickej lode do zariadenia na spracovanie nákladu Kennedyho vesmírneho strediska tímy v posledných týždňoch prehľadali Psyche, aby sa uistili, že cestu bez problémov prežije. V neznámom bode budú musieť inžinieri zapnúť počítače kozmickej lode, aby vykonali rozsiahle diagnostické testy. Je tiež možné, že neskoré zostavenia letového softvéru Psyche boli pred konečnou inštaláciou externe analyzované.

Nejako sa niečo pokazilo. Nateraz je všetko, čo je NASA ochotná povedať, že „problém bráni potvrdeniu, že softvér riadiaci kozmickú loď funguje podľa plánu“. Hoci sa zdá, že sa to sústreďuje okolo softvéru, takéto vágne vyhlásenie nevylučuje možnosť hardvérového problému, čo môže pomôcť vysvetliť, prečo NASA a tím kozmickej lode rýchlo vypustili Psyche. Prečo sa to oneskorilo o viac ako sedem týždňov?

READ  Celosvetové nemocnice čelia nedostatku lekárskeho personálu v období prudkého nárastu v prípadoch COVID-19

Z neznámych dôvodov sa takmer každý náklad Falcon Heavy s takmer nulovou dĺžkou výrazne posunul od pôvodného cieľa štartu. V priebehu niekoľkých posledných týždňov, USSF-44, ktorý mal po rokoch meškania odštartovať začiatkom júna 2022 – “na neurčito odložené.Odklad od 3. štvrťroka 2020, USSF-52 je teraz naplánované na spustenie v októbri 2022. ViaSat-3, ktorý sa mal kedysi spustiť na Falcon Heavy v roku 2020, teraz vstúpi do septembra 2022. Jupiter-3, A rekordný komunikačný satelit V skutočnosti to nebolo potvrdené ako kontrakt na štart Falcon Heavy až pred niekoľkými týždňami, pretože nedávno skĺzol z rokov 2021 a 2022 na začiatok roku 2023.

Iba USSF-67, ktorého oficiálny cieľ spustenia nebol aktualizovaný viac ako rok Údajne Stále na dobrej ceste k spusteniu niekde v rámci pôvodného štartovacieho okna (H2 2022). Ak skutočne bez meškania odštartuje na rakete Falcon Heavy v novembri 2022, bude to celkom iné. Medzitým oneskorenie Psyche z 20. septembra znamená, že teraz môže byť v konflikte s misiou ViaSat-3 Falcon Heavy, ktorá by mala používať rovnakú štartovaciu rampu. S najväčšou pravdepodobnosťou sa očakávalo, že ViaSat-3 už vkĺzne do Q4, ale situácia je príkladom toho, aké bolestivé musí byť plánovanie štartov pre SpaceX s asi pol tuctom chronicky oneskorených nákladov.

Medzitým musí SpaceX tiež skladovať a udržiavať deväť Rôzne posilňovače Falcon Heavy sú nútené pokračovať v čakaní na svoju dlho pridelenú misiu. Celá flotila operačných lietadiel Falcon 9 od SpaceX – vrátane jedného posilňovača Falcon Heavy, ktorý dočasne slúži ako Falcon 9 – pozostáva z 12 posilňovačov, čo znamená, že viac ako 40 % všetkých pomocných lietadiel Falcon je v súčasnosti mŕtvou hmotnosťou.

Žiadne veľké užitočné zaťaženie SpaceX Falcon je bezpečné, pretože misia NASA Psyche Mission ohlásila oneskorenia


Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close