Veda

„Zlé“ jedlá ako syr a čokoláda môžu byť pre vás dobré

Pocit viny za to, že ste si už dali novoročné predsavzatie nechajte čokoládu alebo syr?

nebojácne. Veľa potravín, ktoré považujeme za zlé – s čedarom a sladké tyčinky – môžu skutočne poskytnúť dôležité zdravotné výhody pre naše telo.

„Jedlo posudzujeme ako dobré alebo zlé pre nás,“ povedala pre Post Lisa Youngová, registrovaná dietologička na New York University a autorka knihy „Konečne plná, konečne štíhla“.

Avšak, toto myslenie nie je nevyhnutne užitočné – alebo, dobre, zdravé.

„Vo všeobecnosti malá časť [any] Jedlo je v poriadku,“ povedala.

A ukázalo sa, že mnohé z našich obľúbených kúskov sú oveľa viac ako v poriadku – sú plné životne dôležitých živín. pozrieť sa.

biele zemiaky


Young hovorí, že pridanie bielych zemiakov do vašej stravy má výhody.
Getty Images/iStockphoto

„Dostávajú zlý rap kvôli hranolčekom, ktoré sú formou bielych zemiakov,“ povedal Young pre The Post. „Ale samý biely zemiak [aren’t bad],

„Pečený zemiak má veľa vlákniny a draslíka,“ pokračovala. Navyše je každá jedna jednotka, vďaka čomu je ovládanie porcií jednoduché.

Buďte opatrní, keď idete cez palubu zhovievavých zálievok. Namiesto obvyklej kyslej smotany a pažítky vyskúšajte grécky jogurt plný bielkovín a čerstvú zeleninu, ako sú nakrájané paradajky alebo špenát.

Desi syr


Možno povedz áno tomu syrovému tanieru, keď bude nabudúce sedieť pred vami.
Možno povedz áno tomu syrovému tanieru, keď bude nabudúce sedieť pred vami.
Getty Images / zdroj obrázkov

Iste, obľúbený snack pred večerou má vysoký obsah kalórií, ale to neznamená, že by ste nikdy nemali povedať „syr“.

Poskytuje bielkoviny [and] Vápnik, takže v strave je určite miesto pre syr,“ povedal Young.

Tvrdé syry ako čedar, švajčiarsky a parmezán a plesňové syry sú vo všeobecnosti zdravšie ako mäkké syry ako brie, pretože obsahujú viac vápnika.

Okrem toho sa zistilo, že vyzreté syry pomáhajú pri trávení a posilňujú imunitu.

„Surové aj pasterizované syry obsahujú dobré baktérie, ktoré môžu byť prospešné pre ľudskú črevnú mikroflóru,“ povedal Adam Brock, viceprezident pre bezpečnosť potravín, kvalitu a súlad s predpismi spoločnosti Dairy Farmers of Wisconsin. Washington Post.

Zistilo sa tiež, že ľudia, ktorí konzumujú syry a plnotučné mliečne výrobky, majú menšiu pravdepodobnosť vzniku cukrovky alebo vysokého krvného tlaku. A 2020 štúdia – ktorá skúmala viac ako 145 000 ľudí v 21 krajinách Konzumácia dvoch denných dávok akéhokoľvek druhu mlieka znížila riziko oboch stavov o 11 % až 24 %.

arašidové maslo


Pokiaľ nie je falšované, Dr. Young uprednostňuje arašidové maslo.
Pokiaľ nie je falšované, Dr. Young uprednostňuje arašidové maslo.
Getty Images/iStockphoto

Ak sa rozhodnete pre orieškovú príchuť, ktorá je celá arašidová – a neobsahuje soľ, cukor ani prísady ako jadro alebo palmový olej – je to skvelá desiata.

„Prírodné arašidové maslo je pre vás jednou z najzdravších potravín,“ povedal Young. ,[Nuts] majú vysoký obsah polynenasýtených tukov, takže sú pre vás dobré.“

podľa Americký srdcový inštitút, Polynenasýtené tuky môžu pomôcť znížiť hladinu zlého cholesterolu, čo môže znížiť riziko srdcových chorôb a mŕtvice.

Odmerka PB je tiež známa tým, že uspokojí a potlačí vašu chuť do jedla a je pomerne vyváženým zdrojom energie, ktorý obsahuje všetky tri hlavné makroživiny: sacharidy, tuky a bielkoviny, ktoré všetky prispievajú k vášmu Telo musí byť zdravé.

čokoláda


Čokoláda obsahuje 70 % kakaa alebo viac antioxidantov – toľko jej veľa pre zdravie.
Čokoláda obsahuje 70 % kakaa alebo viac antioxidantov – toľko jej veľa pre zdravie.
Getty Images

„Je zdravé dať si občas povolenie dopriať si malú porciu maškrty,“ povedal Young.

Poznamenáva, že tmavá čokoláda, ktorá obsahuje 70 % alebo viac kakaa, obsahuje antioxidanty, ktoré pomáhajú predchádzať alebo spomaliť poškodenie buniek v tele spôsobené voľnými radikálmi – odpadové látky, ktoré narušujú bunky a fungovanie tela.

je toho viac sladká novinka, jeden objav publikované v časopise BMJ Heart v roku 2017 zistili, že ľudia, ktorí konzumovali čokoládu s mierou – približne raz týždenne – mali menšiu pravdepodobnosť, že im bude diagnostikovaná fibrilácia predsiení.

vajcia


Pokiaľ nemáte vysoký cholesterol, vajcia sú zdravým doplnkom vášho jedálnička.
Pokiaľ nemáte vysoký cholesterol, vajcia sú zdravým doplnkom vášho jedálnička.
Getty Images/iStockphoto

Dajte im pokoj. Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín, keď sa konzumujú s mierou – a ideálne bez slaniny alebo vyprážaných rožkov.

Navyše, povedal Young, „luteín vo vajciach je [which supports eye and brain health], Vitamín E, cholín – obsahuje veľa živín.“ Veľa živín je v žĺtku, preto si nevyberajte len bielko.

Zatiaľ čo žĺtky majú vysoký obsah cholesterolu, Mayo Clinic poznamenáva, že konzumácia vajec nezvyšuje cholesterol človeka tak, ako potraviny s vysokým obsahom nasýtených tukov.

Tiež 2019 recenzií z Université de Tours vo Francúzsku zistil, že peptidy sú vajíčka zľava krvný tlak,

maslo


Aj keď by ste nemali jesť kúsok masla, je v poriadku natrieť ho na toast.
Aj keď by ste nemali jesť tyčinku masla, je v poriadku natrieť ho na kúsok toastu.
Getty Images / Eyem

Nie je na škodu, ak si každé ráno natriete lyžicu alebo dve krémovej hmoty na toasty, povedal Young.

Môže pomôcť vybudovať vápnik a je tiež dobrým zdrojom vitamínu A – ktorý je dôležitý pre zdravie pokožky a imunitnú funkciu – a vitamínu E, ktorý je dôležitý pre videnie a reprodukciu, podľa Mayo Clinic.

,[The health benefits of butter come down to] Problém s množstvom, “povedal Young. „mierne [it can be] Zostať zdravý.“

READ  Helikoptéra NASA odviezla kúsok lietadla Wright Brothers na Mars

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close