Veda

Známky geologickej aktivity objavené na Venuši

Autor:

Nový výskum ukazuje, že Venušina kôra je rozdelená na veľké bloky – sýto červenofialové oblasti – ktoré sú obklopené pásom tektonických štruktúr zobrazených bledo žlto-červenou farbou. zápočet: NC State University, založený na originálnych snímkach NASA / JPL

Povrch Venuše je rozbitý a pohybuje sa ako plávajúci ľad na oceáne – pravdepodobne v dôsledku tektonickej aktivity.

veľká myšlienka

Veľká časť krehkej Venuše sa horná kôra rozpadá na kúsky, ktoré sa pohybujú a pohybujú – a môže za to pomalé chrlenie Venušinho plášťa pod povrchom. Ja a moji kolegovia sme prišli pomocou tohto vyhľadávania desaťročia staré radarové údaje Zistiť, ako povrch Venuše interaguje s vnútro planéty. Popisujeme to a. robiť v nová štúdia zverejnená 21. júna 2021 v zborníku Národnej akadémie vied.

planetárny vedec ako ja dávno vedeli, že Venuša má početnosť tektonických reliéfov. Niektoré z týchto útvarov sú dlhé, tenké pásy, pri ktorých je kôra stlačená k sebe, aby vytvorila vyvýšeniny, alebo bola od seba oddelená, aby vytvorili žľaby a drážky. V mnohých z týchto pásov existujú dôkazy, že dokonca aj kúsky kôry sa pohybovali smerom k sebe.

Naša nová štúdia po prvýkrát ukazuje, že tieto pásy chrbtov a cisterien často označujú hranice plochých nízko položených oblastí, ktoré samy vykazujú relatívne malú deformáciu a sú izolovanými blokmi Venušinej kôry, ktoré sa pohybovali, otáčali a pohybovali. sa časom nahlodali – a urobia tak aj v nedávnej dobe. je to trochu Pozemská tektonika platní ale v menšom meradle sa viac podobá zabaliť ľad, ktorý pláva na vrchu oceánu.

kocky ľadu plávajúci oceán

Venušina kôra sa rozpadla na veľké kúsky, ktoré sa správajú ako kúsky ľadu plávajúce na oceáne. zápočet: andlisnis / Wikimedia Commons CC BY

Vedci odhadujú, že – ako zemský plášť Plášť Venuše sa pri zahrievaní zdola otáča prúdmi. Moji kolegovia a ja sme vymodelovali pomalý, ale silný pohyb Venušinho plášťa a ukázali sme, že je dostatočne silný na to, aby zlomil hornú kôru všade, kde sme tieto nížinné bloky našli.

READ  Pracovať dlhé hodiny je zabijak, ukazuje štúdia WHO

prečo je to dôležité

Veľkou otázkou o Venuši je, či má dnešná planéta aktívny vulkanizmus a tektonické poruchy. Je to v podstate rovnaká veľkosť, zloženie a vek ako Zem – tak prečo by to nebolo geologicky živé?

snehové pruhy

Tam, kde sa ľadové čiapočky zrazia, sa ľad tlačí nahor a vytvárajú sa vyvýšeniny, ako si vedci myslia, že sa deje na Venuši. zápočet: Ben Holt a Susan Digby / Wikimedia Commons

Žiadna misia na Venušu však zatiaľ presvedčivo neukázala, že je planéta aktívna. Tantrické, ale nakoniec nepresvedčivé dôkazy o tom V geologickej dobe došlo k sopečným výbuchom. – A možno aj chôdza. Záležitosť tektonickej činnosti – škrípanie, lámanie a krútenie kôry planéty – je na ešte menej pevnej zemi.

Ukázať, že geologický motor Venuše stále beží, bude mať obrovské dôsledky na pochopenie zloženia plášťa planéty, kde a ako sa dnes môže vyskytnúť vulkanizmus a koľko kôry sa formuje, ničí a mení. Pretože naša štúdia ukazuje, že niektoré z týchto geologicky nedávnych zemetrasení v kôre mohli znamenať významný krok vpred v porozumení toho, či je Venuša dnes skutočne aktívna.

blok nížinných venusov

Tím zistil, že najväčší blok nízko položených oblastí – sýtočervený tvar v strede tohto radarového obrazu – je veľký asi ako Aljaška a je obklopený hrebeňmi a deformáciami viditeľnými ako svetlejšie odtiene. Kredit: Paul K. Bern / NASA / USGS, CC BY-ND

čo ešte nie je známe

Nie je jasné, aké rozšírené sú tieto fragmenty kôry. S kolegami sme zatiaľ našli 58, ale je to takmer určite podceňované.

Ešte nevieme ani to, kedy sa tieto kôrovce prvýkrát vytvorili, ani to, ako dlho sú na Venuši. Určenie, kedy došlo k fragmentácii a strkaniu kôry, je dôležité – najmä ak chcú planetárni vedci tento jav pochopiť v súvislosti s podozrením na nedávnu sopečnú činnosť planéty. Zistenie nám poskytne dôležité informácie o tom, ako vlastnosti planétového povrchu odrážajú geologické otrasy.

READ  Prvý prípad Delta-Plus, verzie COVID s dvojitým šumom zistený v Louisiane koronavírus

čo bude ďalej

Táto predbežná štúdia umožnila mojim kolegom aj my zatiaľ najlepšie odhadnúť, ako sú zdeformované obrovské nížiny Venuše, ale na to, aby sme mohli na tejto práci nadviazať, potrebujeme radarové snímky s veľmi vysokým rozlíšením a topografické údaje. našťastie je čo vedci skutočne dostanú V nasledujúcich rokoch NASA aj Európska vesmírna agentúra nedávno ohlásili nové misie smerujúce do Venuše neskôr v tomto desaťročí. Na lepšie pochopenie záhadného suseda Zeme sa oplatí čakať.

Napísal Paul K. Byron, docent planetárnych vied, Štátna univerzita v Severnej Karolíne.

pôvodne uverejnené dňa chit chat.chit chat

Viac informácií o tomto výskume nájdete v publikácii The Geological Mysteries of Venus Revealed Through “Pack Ice” Tectonics.

Referenčné číslo: Paul K. Byrne, Richard C. Gheel, AM Selal Sengor, Peter B. „Globálne fragmentovaná a mobilná litosféra na Venuši“, autor: James, Christian Klimzak a Sean C. Solomon, 21. júna 2021, Zborník Národnej akadémie vied.
DOI: 10.1073 / pnas.2025919118

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close