Veda

Zníženie výkonu ukončí misiu pristávacieho modulu NASA InSight na Mars toto leto

Prihláste sa na odber bulletinu CNN Wonder Theory Science. Preskúmajte vesmír s novinkami o fascinujúcich objavoch, vedeckých pokrokoch a ďalších,CNN
,

Pristávací modul NASA InSight, ktorý od roku 2018 odkrýva tajomné vnútro Marsu, sa blíži ku koncu.

Kvôli zmenšujúcim sa zásobám energie misia ukončí vedecké operácie do konca leta, uviedla Katya Zamora García, zástupkyňa projektového manažéra InSight v laboratóriu Jet Propulsion Laboratory NASA, počas utorkovej tlačovej konferencie.

Napriek kreatívnemu úsiliu tímu misie na Zemi sú solárne panely InSight čoraz viac pokryté červeným marťanským prachom. Bude sa to len zhoršovať, keďže Mars teraz vstúpi do zimy, keď bude do atmosféry fúkať viac prachu.

Tieto plávajúce častice znižujú množstvo slnečného svetla potrebného na nabíjanie solárnych panelov poháňajúcich InSight, ktorý v súčasnosti pracuje na predĺženej misii, ktorá mala trvať do decembra.

7. mája prešiel lander do bezpečného režimu, keď jeho energetická hladina klesla, čo spôsobilo, že sa zastavilo všetko okrem základných funkcií. Tím predpokladá, že v budúcnosti by sa to mohlo stať častejšie, keďže sa zvyšuje úroveň prachu.

Stacionárny lander dokázal od svojho pristátia na Marse v novembri 2018 získať len asi desatinu dostupnej energie.

Robotické rameno pristávacieho modulu je umiestnené v „póze v dôchodku“. Do konca leta tím vypne seizmometer, ukončí vedecké operácie a bude monitorovať, čo zostáva z úrovne výkonu na landeri. Do konca roka sa misia InSight skončí.

Nepretržitý tok údajov InSight smerujúcich k vedcom na Zemi sa zastaví, keď solárne články už nebudú generovať dostatok energie. Výskumníci však budú študovať detekcie uskutočnené InSight po celé desaťročia, aby sa dozvedeli viac o našom záhadnom planetárnom susedovi.

„Misia InSight bola pre nás skutočne neuveriteľnou misiou,“ povedala Lori Glazeová, riaditeľka Divízie planetárnej vedy NASA počas tlačovej konferencie. „A umožnilo nám to nahliadnuť na Mars, ktorý sme nemohli získať zo žiadnej inej kozmickej lode v našej Marsovej flotile NASA. Interpretácia údajov InSight skutočne pokročila v našom chápaní toho, ako sa v celom vesmíre tvoria skalnaté planéty.“

READ  Verzia Delta rastie, keď americkí úradníci presadzujú ďalšie očkovanie proti vírusu Covid

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close