Veda

Zvedavosť našla na Marse čudne vyzerajúce, skrútené skalné veže

Rover Curiosity nachádza výnimočnú skalnú formáciu pri preniknutí do exotickej krajiny planéta Mars, Medzi plytkými pieskami a balvanmi krátera Gale sa týči veľa skalných veží s kľukatými vežami – hroty sedimentu, ktoré takmer vyzerajú ako zamrznuté prúdy vody, ktoré sa vylievajú z neviditeľného džbánu na oblohu.

V skutočnosti odborník Povedať Stĺpy boli pravdepodobne vyrobené z materiálov podobných cementu, ktoré kedysi vypĺňali staré trhliny v základnom kameni. Keď mäkká hornina pomaly erodovala, hadovité prúdy kompaktného materiálu zostali stáť.

Skalné útvary nájdené na Marse. ,NASA, JPL-Caltech, MSSS,

boli skalné útvary Hovorte kamerou na roveri Curiosity 17. mája, ale tento obrázok bol zdieľaný iba minulý týždeň odborníkmi z NASA a inštitútu SETI (čo je skratka pre Search for Extraterrestrial Intelligence) ako súčasť dňa SETI iniciovanej planetárnej fotografie.

Akokoľvek exoticky môžu štruktúry vyzerať, nie sú bez precedensu.

V pozemskej geológii jeNeúspechSkala vytvorená eróziou má dlhý a štíhly vrchol. Môže sa tiež nazývať Stanová skala, Rozprávkový komín alebo Zemská pyramída.

Hoodoos sa zvyčajne nachádzajú v suchých prostrediach, ako je údolie Utahu alebo južné Srbsko, a stĺpy môžu byť niekedy vysoké ako desaťposchodové budovy.

14713013206 007014b002cHokej v Bryce Canyon, Utah. (Don Graham / Flickr / CC BY SA 2.0)

Prírodné útvary sú tvorené vrstvami tvrdých hornín, ktoré sa tvoria v mäkkých sedimentárnych horninách. Keďže zvyšok skaly je erodovaný dažďom, vetrom alebo mrazom, v základnom kameni vám zostane veľkolepá forma starovekej pukliny.

READ  ISS sa práve vyhla „kúsku neznámeho vesmírneho odpadu“

1600px Hoodoos at Sunset East Coulee Alberta CanadaHoodoos East Cowley, Alberta, Kanada. (Darren Kirby/CC BY SA 2.0)

Dve skalné veže na Marse vyzerajú, akoby sa chystali zrútiť v porovnaní s tými, ktoré sme videli na Zemi, ale zjavne sú dostatočne pevné, aby odolali ľahkej povrchovej gravitácii na Červenej planéte.

Ďalší zvláštny skalný útvar, ktorý objavila Curiosity začiatkom tohto roka, sa mohol sformovať podobným spôsobom, aj keď s veľmi odlišnými výsledkami.

Tento druhý, menší útes vyzerá ako kúsok koralu alebo kvetu s mnohými drobnými okvetnými lístkami, ktoré sú ťahané smerom k slnku.

„Jedna teória, ktorá sa objavila, je, že hornina je typom kondenzácie tvorenej minerálmi uloženými vodou v trhlinách alebo trhlinách v existujúcej hornine,“ uvádza sa v tlačovej správe NASA. Vysvetlené tie dni.

„Tieto betóny môžu byť zhutnené, tvrdšie a hustejšie ako okolitá hornina a môžu pretrvávať aj po odstránení okolitej horniny.“

FlowerRock Curiosity 960Skala v tvare kvetu nájdená na Marse. (NASA, JPL-Caltech, MSSS)

Kráter Gale nie je úplne plochý, ale mimozemská veža, ktorú objavila Curiosity, sa líši od zvyšku okolia, hoci obrázok nedoprevádzajú žiadne merania výšky.

Mauzóleá so skalnými vrcholmi sa teraz môžu zdať ako bez života, no ich vznik vypovedá o dávnych podmienkach na Marse a o tom, či tam pred miliardami rokov mohol prekvitať život.

Predpokladá sa, že kráter Gale má vyschnuté dno jazera, hoci je pravdepodobne plytšie a prechodnejšie, ako sa odborníci domnievajú.

Skaly v starovekom jazere a okolo neho pomáhajú odhaliť skutočnú históriu regiónu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close