Veda

Zvyšný hardvér z misie na Mars bude použitý na Mesiaci

v skvelej forme , Jeden z návrhov komerčnej lunárnej doručovacej služby NASA.

5. mája 2022 zaznamenal seizmometer na pristávacom module InSight zemetrasenie s magnitúdou 4,7 na povrchu Marsu napriek tomu, že epicentrum bolo od pristávacieho modulu vzdialené 2250 km. Bolo to najväčšie zaznamenané na Marse a jedno z najväčších zemetrasení, aké kedy zaznamenala misia InSight. V septembri, pri prvom meraní svojho druhu, prístroj zaznamenal zemetrasenie spôsobené dopadom meteoritu na Mars.

Seizmometer InSight sa nazýva Seizmický experiment pre vnútornú štruktúru (alebo SEIS) a zaznamenal tieto a 20 zvláštnych ďalších zemetrasení. Teraz bude prístroj založený na rovnakom dizajne merať pozemné vibrácie na odvrátenej strane Mesiaca, prvé zemetrasenie u nášho suseda od éry Apolla.

Dole do SEIS

Seizmometer SEIS Very Broad Band (VBB), vyvinutý inštitútom Institut de Physique du Globe de Paris (IPGP) a francúzskou vesmírnou agentúrou CNES, teraz na Marse dokáže detekovať aj tie najmenšie pohyby – s veľkosťou 10 pikometrov, čo je veľmi málo. sa prirovnáva k atómu. SEIS, ktorý pozostáva z troch kyvadiel umiestnených v uhle 120 stupňov od seba, meria vertikálne a horizontálne vibrácie povrchu Marsu.

Počas vývoja InSight, ďalší model SEIS bol vytvorený. Teraz bude VBB z tohto doplnku súčasťou seizmickej súpravy Farside, ktorá bude nasadená na Mesiac v roku 2025 ako súčasť komerčných lunárnych služieb NASA. Program. Je to jeden z dvoch seizmometrov, ktoré budú fungovať na odvrátenej strane Mesiaca v impaktnom kráteri nazývanom Schrödinger Basin. Druhým seizmometrom bude krátkodobý senzor.

Podľa Gabriela Ponta Suita Farside Seismic Projektový manažér v CNES, Instruments on the Moon, bude mať iba širokopásmové kyvadlo, ktoré bude merať vertikálne vibrácie zeme. Snímač krátkeho trvania spracuje meranie v iných smeroch.

V novom prostredí boli potrebné minimálne zmeny. „Použili sme náhradný model prístroja SEIS. Suita Farside Seismic Seizmometer bude naladený na lunárnu gravitáciu. Bude umiestnený vo vákuovom ochrannom puzdre s názvom Seismobox, “povedal Pont.

Philippe Loganne z IPGP a Universit Paris City, ktorý je hlavným výskumníkom SEIS na Marse a hlavným spoluriešiteľom širokopásmových senzorov. Suita Farside Seismic, uviedol, že snímač s jednou zvislou osou bude použitý s malými úpravami. „V závislosti od frekvencie bude tento seizmometer buď porovnateľný alebo 10-krát lepší ako seizmometer Apollo,“ komentoval Logon.

veľmi dávno

Suita Farside Seismic Seizmometer bude nainštalovaný na mesačný povrch prvýkrát od misie Apollo. Bude to tiež prvýkrát, čo bude na odvrátenej strane Mesiaca fungovať seizmometer.

„originalita“ Suita Farside Seismic je, že bude nezávislý od pristávacieho modulu. Musí totiž prežiť veľa lunárnych dní a nocí, čo nie je prípad pristávacieho modulu. Suita Farside Seismic „Obežné dráhy budú mať svoje vlastné solárne panely, antény a svoje vlastné tepelné riadiace zariadenia, s ktorými budú komunikovať,“ povedal Pont.

Podľa Ponta je jedným z hlavných cieľov o Suita Farside Seismic Určiť seizmickú aktivitu a rýchlosť dopadu mikroskopických meteoritov v oblasti, kde dopadajú. „Mohlo by to byť užitočné aj pre budúce prieskumné misie, či už s ľudskou posádkou alebo nasadením teleskopu na odvrátenej strane Mesiaca,“ povedal Pont.

„V dlhodobom horizonte bude VBB schopný detekovať interakciu seizmických vĺn s potenciálne hlbokou roztavenou oblasťou Mesiaca. To je dôležité pre pochopenie toho, ako sa Mesiac od svojho vzniku vyvíjal,“ povedal Loganne.

Úspech SEIS na Marse a jeho výber pre ďalšiu lunárnu misiu prichádza po rokoch výskumu a vývoja. Loganne pripomína, že prvý návrh na širokopásmový seizmometer bol prijatý na IPGP v roku 1993. „Od polovice 90. rokov sme začali s jeho vývojom a neúnavne pracovali, aby sme ho pripravili na let. Trvalo 15 rokov, kým sme boli začiatkom roka 2010 vybratí na misiu InSight,“ povedal Lognon, ktorý na projekte pracuje od jeho začiatku.

READ  Aké je reálne riziko používania verejných toaliet? Vedci odpovedajú.

Dhananjay Khadilkar je novinár so sídlom v Paríži.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close