Hlavné správy

IIHF – 2. deň: WW-IA

Tímy idú do prvého súťažného dňa. Čína a Rakúsko sú na tom najlepšie za stavu 2:0, Nórsko a Slovensko za stavu 0:2 a hrozí im vypadnutie.

Rakúsko 1-Dánsko 0
Selma Lukin zaznamenala svoj druhý shutout za 24 hodín, tentoraz zastavila všetkých 28 výstrelov. Výhra posúva Rakúsko na čelo tabuľky s bilanciou 2:0 a 6 bodmi, kým Dáni klesajú na 1:1 a majú 3 body zo včerajšej výhry 6:1 nad Holandskom.

Ďalšou hrdinkou dňa bola kapitánka Anna Meixnerová, ktorej gól na 1:05 druhej tretiny sa ukázal ako jediný gól zápasu. Bol to jej tretí gól na čele turnaja a prišla z krátkej prihrávky Emmy Hofbauerovej na vrchole kruhu. Meixner následne tvrdou strelou ponad natiahnutú rukavicu Caroline Bjergstadovej vyrazil na bránu.

S opatrnosťou po 20 minútach tento skorý gól pomohol nabudiť impulz do prestávky a oba tímy mali šance s extra korčuliarom. Najlepšie to bolo v polovici úseku, keď Dáni išli 45 sekúnd 5 na 3, ale Luckin bol pokojný a celú cestu komponoval. Svoje doskoky obmedzila na minimum a nespanikárila, no Bjerkstad, ktorý čelil 27 strelám v zápase, bol až na strelu Meixnera v poriadku.

Dánsko si to nalialo na tretie miesto, ale bezvýsledne a Rakúsko je teraz v lepšej pozícii na to, aby pomýšľalo na postup na prvé miesto v roku 2024.

Holandsko 3-Slovensko 0
Elaine Gabrielová zastavila 33 striel pre svoj štvrtý shutout v piatich zápasoch na WW-IA, čím Holanďanky doviedla k výhre 3:0 nad Slovenskom. Napriek tomu, že Holandsko v posledných dvoch tretinách prekonalo skóre 27:12, odtiahlo nepravdepodobné víťazstvo, ktoré teraz uvrhlo poradie v skupine do šialenstva.

Rovnako ako v prvom zápase, aj úvodná tretina bola pokojná, no Esther de Jongová sa rozbehla v čase 3:58 hod. Joe Barbier bojoval s hracími plochami, aby dostal puk za slovenskú líniu a nakŕmil De Jonga vo vysokom slote. Svojou rýchlou strelou prekonala Andreu Ricianovú, ktorá nastúpila na svoj druhý zápas za Slovenky.

READ  Slovenský minister obrany povedal, že Slovensko schváli dodávku MiGov-29 na Ukrajinu

Tridsaťštyriročný Savine Wielenga, ktorý včera strelil jediný gól Holandska, zúročil dva vynikajúce výkony spoluhráča Kayleigh Hamers a presne po troch minútach zvýšil na 2:0. Obrankyňa Hammers najskôr odradila Luciu Haluškovú z návalu vo vlastnom zakončení. Následne pri pohľade na ľad poslal Slovák senzačný pas na Vilenka na modrú čiaru. Wielenga išiel sám a nemýlil sa, vystrelil ponad rukavicu Rizyanovej.

Holanďania zneškodnili dve penalty, aby si po 40 minútach odniesli do šatne dvojgólové vedenie a v polovici poslednej tretiny svoj náskok zvýšili vlastnou presilovou presilovou hrou. Strelcom bol Pike Van Ness, ktorý odvrátil strelu Hilde Huismanovej a dostal hru mimo dosahu. Gabriel, ktorý čelil 15 strelám v záverečných fázach, bol dokonalý na to, aby zachránil víťazstvo Holandska, teraz nerozhodne 1:1. Slovensko za stavu 0:2 a bez gólu bude dúfať, že počas dňa voľna ukončí svoje trápenie.

Čína 5 – Nórsko 3
Čína prekonala pomalý začiatok, v druhej tretine strelila len tri góly a porazila Nórsko 5:3, kým v Shenzhen University Center povzbudila 7 132 fanúšikov. Víťazstvo posúva hostí do baráže s Rakúskom o prvé miesto s rovnakými bilanciami 2:0, kým Nórsko prehralo na 0:2.

Napriek dobrému tlaku domácich na začiatku Nórsko otvorilo skóre. Po posunutí strany do čínskej koncovky Emma Bergesonová vystrelila z vrcholu kruhu cez rukavicu Tia Chen (Tia Chan), čím sa Nórky dostali do skorého vedenia v čase 8:26. Čína sa nenechala odradiť po zvyšok tretiny a pokorila Linneu Holderud Olsenovú 15 strelami, z ktorých najlepšie trafila Nie Lin (Rachel Lanceová) s bodovým zlomom. V úvodnej 20-minútovke mali len dve presilové hry, no nedokázali prekonať nórskeho brankára.

Zlý vstup do druhého zápasu Nórsko zdvojnásobilo svoj náskok. Holterud Olsson urobil senzačné reflexné zastávky na Lina a Mulan Konga (Cas Bettinol) a Chen zastavil Madeu Fischerovú na nulu. Ale pri dvoch proti jednému Marthe Brunvoldt vystrelil mimo, Čína dostala puk za bránku a posunula puk pred Millie Sman, ktorá na 3:02 zlikvidovala prihrávku.

READ  Slovensko zmrazilo vojenskú pomoc Ukrajine, keďže strany sú proti rokovaniam o zostavení novej vlády

Číňania však hrali tvrdo a strelili dva rýchle góly, aby zápas vyrovnali. Prvý prišiel o šesť sekúnd v presilovej hre. Náraz vhadzovaním priviedol puk ku Kangovi, ktorý šiel dnu a strelou ponad Holderuda Olsena upravil na 2:1. Po 68 sekundách čínski hráči narýchlo vyrovnali. Strelu Baozhen Hu (Maddie Woo) z veľkej vzdialenosti tečoval Mingui Kang. Prvýkrát sa ujali vedenia v čase 16:50, keď sa pri vlastnom odraze zblízka presadil hlavou Chin Fang.

Na začiatku tretiny Nóri vyrovnali 2 na 1. Chan, ktorý viedol tím piatimi strelami na bránku, perfektne prihral Emily Cruz, ktorá ju prehodila okolo Chennaia na konci hry. Kang dostal Čínu opäť do vedenia 3-na-2, keď klepol v odraze po tom, čo Holderud Olsen urobil Huov otvárač. Kang pridal prázdnu bránu a spečatil výhru.

Dnešné tri hviezdičky
*Selma Luckin (Rak., 2. vypnutie, teraz má zastavených 59 striel za sebou)
** Savin Wielenga (NED, druhý gól v toľkých zápasoch)
***Mingui Kang (CHN, 2 góly, 3 v dvoch zápasoch, víťaz 2. zápasu)

Ďalšie: Všetky tímy majú v utorok voľno pred pokračovaním v zápasoch Nórsko – Slovensko (13.00 miestneho), Holandsko – Rakúsko (16.30) a Dánsko – Čína (20.00).