IIHF – 2. deň: WW-IA

Tímy idú do prvého súťažného dňa. Čína a Rakúsko sú na tom najlepšie za stavu 2:0, Nórsko a Slovensko za stavu 0:2 a hrozí im vypadnutie.

Rakúsko 1-Dánsko 0
Selma Lukin zaznamenala svoj druhý shutout za 24 hodín, tentoraz zastavila všetkých 28 výstrelov. Výhra posúva Rakúsko na čelo tabuľky s bilanciou 2:0 a 6 bodmi, kým Dáni klesajú na 1:1 a majú 3 body zo včerajšej výhry 6:1 nad Holandskom.

Ďalšou hrdinkou dňa bola kapitánka Anna Meixnerová, ktorej gól na 1:05 druhej tretiny sa ukázal ako jediný gól zápasu. Bol to jej tretí gól na čele turnaja a prišla z krátkej prihrávky Emmy Hofbauerovej na vrchole kruhu. Meixner následne tvrdou strelou ponad natiahnutú rukavicu Caroline Bjergstadovej vyrazil na bránu.

S opatrnosťou po 20 minútach tento skorý gól pomohol nabudiť impulz do prestávky a oba tímy mali šance s extra korčuliarom. Najlepšie to bolo v polovici úseku, keď Dáni išli 45 sekúnd 5 na 3, ale Luckin bol pokojný a celú cestu komponoval. Svoje doskoky obmedzila na minimum a nespanikárila, no Bjerkstad, ktorý čelil 27 strelám v zápase, bol až na strelu Meixnera v poriadku.

Dánsko si to nalialo na tretie miesto, ale bezvýsledne a Rakúsko je teraz v lepšej pozícii na to, aby pomýšľalo na postup na prvé miesto v roku 2024.

Holandsko 3-Slovensko 0
Elaine Gabrielová zastavila 33 striel pre svoj štvrtý shutout v piatich zápasoch na WW-IA, čím Holanďanky doviedla k výhre 3:0 nad Slovenskom. Napriek tomu, že Holandsko v posledných dvoch tretinách prekonalo skóre 27:12, odtiahlo nepravdepodobné víťazstvo, ktoré teraz uvrhlo poradie v skupine do šialenstva.

Rovnako ako v prvom zápase, aj úvodná tretina bola pokojná, no Esther de Jongová sa rozbehla v čase 3:58 hod. Joe Barbier bojoval s hracími plochami, aby dostal puk za slovenskú líniu a nakŕmil De Jonga vo vysokom slote. Svojou rýchlou strelou prekonala Andreu Ricianovú, ktorá nastúpila na svoj druhý zápas za Slovenky.

READ  Česká republika môže znovu zaviesť obmedzenia nelegálnej migrácie na hraniciach so Slovenskom

Tridsaťštyriročný Savine Wielenga, ktorý včera strelil jediný gól Holandska, zúročil dva vynikajúce výkony spoluhráča Kayleigh Hamers a presne po troch minútach zvýšil na 2:0. Obrankyňa Hammers najskôr odradila Luciu Haluškovú z návalu vo vlastnom zakončení. Následne pri pohľade na ľad poslal Slovák senzačný pas na Vilenka na modrú čiaru. Wielenga išiel sám a nemýlil sa, vystrelil ponad rukavicu Rizyanovej.

Holanďania zneškodnili dve penalty, aby si po 40 minútach odniesli do šatne dvojgólové vedenie a v polovici poslednej tretiny svoj náskok zvýšili vlastnou presilovou presilovou hrou. Strelcom bol Pike Van Ness, ktorý odvrátil strelu Hilde Huismanovej a dostal hru mimo dosahu. Gabriel, ktorý čelil 15 strelám v záverečných fázach, bol dokonalý na to, aby zachránil víťazstvo Holandska, teraz nerozhodne 1:1. Slovensko za stavu 0:2 a bez gólu bude dúfať, že počas dňa voľna ukončí svoje trápenie.

Čína 5 – Nórsko 3
Čína prekonala pomalý začiatok, v druhej tretine strelila len tri góly a porazila Nórsko 5:3, kým v Shenzhen University Center povzbudila 7 132 fanúšikov. Víťazstvo posúva hostí do baráže s Rakúskom o prvé miesto s rovnakými bilanciami 2:0, kým Nórsko prehralo na 0:2.

Napriek dobrému tlaku domácich na začiatku Nórsko otvorilo skóre. Po posunutí strany do čínskej koncovky Emma Bergesonová vystrelila z vrcholu kruhu cez rukavicu Tia Chen (Tia Chan), čím sa Nórky dostali do skorého vedenia v čase 8:26. Čína sa nenechala odradiť po zvyšok tretiny a pokorila Linneu Holderud Olsenovú 15 strelami, z ktorých najlepšie trafila Nie Lin (Rachel Lanceová) s bodovým zlomom. V úvodnej 20-minútovke mali len dve presilové hry, no nedokázali prekonať nórskeho brankára.

Zlý vstup do druhého zápasu Nórsko zdvojnásobilo svoj náskok. Holterud Olsson urobil senzačné reflexné zastávky na Lina a Mulan Konga (Cas Bettinol) a Chen zastavil Madeu Fischerovú na nulu. Ale pri dvoch proti jednému Marthe Brunvoldt vystrelil mimo, Čína dostala puk za bránku a posunula puk pred Millie Sman, ktorá na 3:02 zlikvidovala prihrávku.

READ  4. deň Recenzia: Swiss Roll Pistani, prvé víťazstvo nad Izraelom a Slovenskom

Číňania však hrali tvrdo a strelili dva rýchle góly, aby zápas vyrovnali. Prvý prišiel o šesť sekúnd v presilovej hre. Náraz vhadzovaním priviedol puk ku Kangovi, ktorý šiel dnu a strelou ponad Holderuda Olsena upravil na 2:1. Po 68 sekundách čínski hráči narýchlo vyrovnali. Strelu Baozhen Hu (Maddie Woo) z veľkej vzdialenosti tečoval Mingui Kang. Prvýkrát sa ujali vedenia v čase 16:50, keď sa pri vlastnom odraze zblízka presadil hlavou Chin Fang.

Na začiatku tretiny Nóri vyrovnali 2 na 1. Chan, ktorý viedol tím piatimi strelami na bránku, perfektne prihral Emily Cruz, ktorá ju prehodila okolo Chennaia na konci hry. Kang dostal Čínu opäť do vedenia 3-na-2, keď klepol v odraze po tom, čo Holderud Olsen urobil Huov otvárač. Kang pridal prázdnu bránu a spečatil výhru.

Dnešné tri hviezdičky
*Selma Luckin (Rak., 2. vypnutie, teraz má zastavených 59 striel za sebou)
** Savin Wielenga (NED, druhý gól v toľkých zápasoch)
***Mingui Kang (CHN, 2 góly, 3 v dvoch zápasoch, víťaz 2. zápasu)

Ďalšie: Všetky tímy majú v utorok voľno pred pokračovaním v zápasoch Nórsko – Slovensko (13.00 miestneho), Holandsko – Rakúsko (16.30) a Dánsko – Čína (20.00).