Hlavné správy

Slovenská populistická vláda mení verejnoprávne vysielanie

  • Od Roba Camerona
  • BBC News, Praha

zdroj obrazu, Ministerstvo kultúry SR

popis obrázku, Ministerka kultúry Martina Šimkovičová uviedla, že RTVS je vinná z „politického aktivizmu“.

Vláda SR schválila návrh na zrušenie verejnoprávneho vysielania a jeho nahradenie novým systémom, čím znovu vyvolala obavy o slobodu médií pod populisticko-nacionalistickou koalíciou Roberta Figa.

Kabinet podporil návrh ministerstva kultúry na zrušenie súčasného Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS).

Nahradí ju nová organizácia s názvom Slovenská televízia a rozhlas (STVR).

Súčasný generálny riaditeľ vymenovaný v roku 2022 príde o svoj post.

Nahradí ho rada ministrov a členov menovaných ficom kontrolovaným parlamentom.

„Do názvu vraciame prívlastok slovenský, ktorý je deklaráciou jasnej národnej a štátotvornej povahy nášho verejnoprávneho média,“ povedala ministerka kultúry Martyna Šimkovičová, kandidátka za ultranacionalistickú Slovenskú národnú stranu.

Bývalá televízna novinárka Šimkovičová obvinila RTVS z „politického aktivizmu“ a povedala novinárom, že zmeny boli navrhnuté tak, aby napravili nedostatok objektivity v spravodajstve verejnoprávnej televízie.

V posledných mesiacoch sa sťažoval, že RTVS len vychádza v ústrety „mainstreamovému“ názoru a všetko ostatné ignoruje, čo vysielateľ poprel.

Kritici však spochybňujú jeho vlastnú kompetenciu prijímať rozhodnutia v tejto veci, keďže predtým, ako sa stal ministrom, spoluhostoval online televízny kanál, ktorý propagoval proruské príbehy a dezinformácie o Covid-19 a očkovaní.

Plány vlády vyvolali protesty tisícok Slovákov v hlavnom meste Bratislava, ako aj novinárov, opozície a Európskej únie. Minulý mesiac, Európska vysielacia únia varovala Proti tomu, aby sa zo slovenského verejnoprávneho média stalo „štátom kontrolované médium“.

Šimkovičová zdôraznila, že návrh zákona je v súlade s európskym zákonom o slobode médií, ktorý schválil Európsky parlament v marci.

popis obrázku, Zamestnanci RTVS zverejnili video s varovaním, že nový zákon môže odovzdať politickú kontrolu nad vysielateľom ktorejkoľvek vláde.

„Situácia RTVS je neudržateľná… [it] Nemôže to byť objektívne, pretože je to v permanentnom rozpore so slovenskou vládou,” povedal premiér novinárom po utorkovom rokovaní vlády.

„Dochádza k porušovaniu základného ľudského práva občanov SR na objektívne informácie,“ povedal.

Zdá sa však, že vláda upustila od kontroverznejších plánov, ktoré by vysielateľa dostali pod takmer priamu štátnu kontrolu.

Patrí medzi ne udelenie práva správnej rade vysielateľa bezdôvodne odvolať generálneho riaditeľa a vytvorenie samostatnej „programovej rady“, ktorá bude priamo dohliadať na redakčné rozhodnutia, čo podľa kritikov predstavuje cenzúru.

Návrhy boli teraz oslabené a starostlivo vybranou radou bol zvolený nový výkonný riaditeľ. Troch jej členov menuje minister kultúry, štvrtého minister financií a zvyšok volí parlament.

V súčasnosti parlament volí priamo generálneho riaditeľa.

„Projektový výbor“ bude nahradený „Etickým výborom“, ktorý bude zohrávať poradnú úlohu.

Vo štvrtok bude personál, vrátane moderátorov a reportérov na obrazovke, oblečený v čiernom. Nasledujúce dni nosia na klope stuhu s farbami RTVS.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close