Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko otvorili nový hraničný priechod

Otvoril sa nový hraničný priechod medzi Maďarskom a Slovenskom, ktorý spája Nagyrozvágy a Veľký Hores (Nagygeres), uviedol v utorok minister zahraničných vecí Peter Szyjardo.

Život pozdĺž hraníc je vždy „osobitná životná situácia“, ktorej kvalita závisí od toho, či hranica spája alebo rozdeľuje. Sijjardo Povedal to pri otváraní 38. hraničného priechodu podľa vyhlásenia ministerstva zahraničných vecí.

Maďarsko zdieľa svoju najdlhšiu hranicu so Slovenskom, uviedol minister s tým, že obchodný obrat pozdĺž 654 km dlhej hranice vlani dosiahol 17 miliárd eur.

Preto je „strategickou domácou úlohou“ oboch vlád zabezpečiť, aby pozdĺž hranice bolo čo najviac hraničných priechodov, povedal.

Maďarsko a Slovensko mali v roku 2010 len 22 hraničných priechodov v porovnaní so súčasnými 38, uviedol minister s tým, že počet sa do konca roka zvýši na 40 po otvorení ďalších dvoch mostov cez rieku Iboli.

Nový hraničný priechod, vybudovaný za 1,3 miliardy HUF (3,3 milióna eur), skráti 21 km dlhú polhodinovú obchádzku len na niekoľko kilometrov a niekoľko minút, povedal.

Szijjártó uviedol, že nový hraničný priechod demonštruje dobré cezhraničné vzťahy oboch krajín a efektívne využívanie fondov EÚ zo strany Maďarska.

Minister uviedol, že Budapešť aj Bratislava majú strategický význam pre rozvoj bilaterálnych vzťahov.

Hoci bilaterálne vzťahy boli v minulosti poznačené prejavmi nepriateľstva, spolupráca medzi Maďarskom a Slovenskom sa v súčasnosti stala „skutočným úspechom,“ dodal.

Zdroj: MTI

READ  V USA bolo zatknutých päť čínskych agentov, ktorí prenasledovali odporcov Pekingu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close