Hlavné správy

Na križovatke Slovensko – Euractive

Koaličný partner premiéra Roberta Fica Peter Pellegrini zvíťazil v tesnom súboji v slovenských prezidentských voľbách, čo signalizuje pokračujúcu jednotu s vládou.

Napriek tomu, že prieskumy predpovedali tesné horúčavy, pochybný ukrajinský Pellegrini vyhral o 6 %, 53 % ku 47 % pre proeurópskeho diplomata Ivana Gorkoca. Druhá najvyššia volebná účasť v histórii bola 61 %.

Po spečatení víťazstva Pellegrini, bývalý poslanec Ficovej strany SMER-SD, ktorý si v roku 2020 založil vlastnú stranu Hlas-SD, prisľúbil, že nebude vytvárať opozíciu voči súčasnej Ficovej vláde.

„Vláda sa nemusí báť, že sa prezidentský palác stane oportunistickým centrom opozície za posledných 10 rokov,“ povedal budúci prezident v narážke na súčasnú prezidentku Zuzanu Čaputovú.

„Obyvatelia Slovenska dnes ukázali, že si uvedomujú ohrozenie tejto krajiny zo strany liberálnych médií, aktivistov, mimovládnych organizácií a progresívcov,“ povedal Figo, predzvesť nadchádzajúcich zmien na Slovensku.

Obavy v Berlíne

Výsledky prezidentských volieb na Slovensku vyvolali znepokojenie v Berlíne, Bruseli a dnes zmätený protest v Bratislave.

V Nemecku popredný expert na zahraničnú politiku hlavnej opozičnej CDU Norbert Röttgen navrhol, aby Slovensko nasledovalo kroky maďarského premiéra Viktora Orbána a rozhodlo sa, či pôjde touto cestou alebo zostane v EÚ. .

„Slovensko sa potom bude musieť rozhodnúť, či bude nasledovať Orbana, alebo zostane v EÚ,“ povedal v nedeľu, keď v sobotu v centre Budapešti desaťtisíce protestovali proti vláde Viktora Orbána.

S odvolaním sa na proruskú rétoriku Pellegriniho povedal: „Ten, kto tu stojí s okupantom, nepatrí do Európskej únie.“

Anton Hofreiter, predseda výboru Spolkového snemu pre európske záležitosti a v súčasnosti člen Strany zelených v nemeckej koalícii, nastolil Slovensku otázku krátenia financií EÚ.

„Je dôležité, aby slovenská vláda dostala jasný varovný signál z Berlína a Bruselu,“ povedal Hofreiter. Funke Mediengruppe.

Dodal, že ak Fico a Pellegrini „vezmú sekeru na slovenský právny štát a otvoria stavidlá korupcii, peniaze by nemali pochádzať z eurofondov“.

READ  Slovensko môže zvážiť, že by Ukrajine dodalo stíhačky ruskej výroby

Posilňuje teroristické sily v Európe

Pred voľbami upozorňovali, že víťazstvo Pellegriniho ohrozí liberálnu demokraciu na Slovensku, pretože sa nepostaví proti Ficovej vláde, ktorú v poslednom čase kritizuje Európska únia a vedie k masovým protestom.

„Ak bude Pellegrini zvolený, nikto nebude stáť v ceste slovenskému premiérovi, ktorého najlepším vzorom je Viktor Orbán,“ povedal minulý týždeň pre Euractiv Slovensko slovenský opozičný europoslanec Vladimír Bilčík (EPP).

„Víťazstvo Pellegriniho posilní aj extrémistické sily v Európe. Svojou zvýšenou proruskou rétorikou počas prezidentskej kampane si ich obľúbil. Ak vyhrá, bude to vďaka ich hlasom,” dodal.

Pellegriniho kampaň, aby vyhral, ​​skreslila jeho rivala, proúnijného diplomata Ivana Gorkoca, ako „vojnového štváča“, ktorý ako prezident pošle slovenských vojakov bojovať na Ukrajinu.

Korčok tieto obvinenia opakovane odmietol s poukazom na to, že slovenský prezident ani túto právomoc nemá. Takéto rozhodnutie by totiž mal v rukách parlament a vláda, ktorej je Pellegrini v súčasnosti členom.

Úloha prezidenta na Slovensku je najmä slávnostná. Ako však ukázala nedávna kauza proeurópskej prezidentky Zuzany Čaputovej, hlava štátu môže vôľu vlády v niektorých veciach efektívne obmedziť alebo sa jej postaviť.

Len kvôli Čaputovej zatiaľ nevstúpila do platnosti napríklad kontroverzná reforma Trestného zákona, ktorá by výrazne znížila tresty. Vo februári prezident postúpil reformu Ústavnému súdu a požiadal o jej pozastavenie do rozhodnutia.

Pellegrini vtedy kritizoval jeho postoj a hlasoval za reformu.

Druhá strana je zdesená

Korčok zablahoželal Pellegrinimu, ale kritizoval kampaň svojho súpera:

“Ukazuje sa, že prezidentom Slovenskej republiky sa človek môže stať šírením nenávisti. Kampaň sa dá vyhrať aj tak, že zo mňa urobíte vojnového kandidáta,“ zdôraznil Gorkok.

„Chcem vysloviť nádej, že Peter Pellegrini bude nezávislý a bude konať podľa svojho presvedčenia a bez príkazov,“ dodal.

READ  Smer-SD spustí mimoriadnu schôdzu parlamentu k nelegálnej migrácii

Líder poprednej opozície Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka povedal, že ľutuje priebeh volieb: „Je mi veľmi ľúto, že to nevyšlo, bolo to tak blízko. Ivan Korčok bude skvelý prezident,“ povedal Šimeka a priznal, že jeho strana uvažuje o nadviazaní užšej politickej spolupráce s Korčokom. „Porozprávame sa o tom v pravý čas.“

„Máme pocit, že značná časť Slovenska a väčšina mladých ľudí je sklamaná z výsledkov prezidentských volieb,“ uviedla konzervatívna opozičná strana KDH, ktorá Korčoka podporila.

(Natalia Silenska | Euractiv.sk, Nick Alipour | Euractiv.de, Charles Szumski)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close