Hlavné správy

IIHF – Česko vyhralo B-skupinu

Slovensko odpískalo štyri penalty a v prvej tretine len ťažko naberalo tempo. Tri zo štyroch priestupkov prišli za 1:31 sekundy a zahŕňali hry 5 na 3 počas 86 sekúnd. a veľké Česko.

Skóre otvorila presilovkovým gólom Adela Sabovalijevová na 3:17. Sabovalivová vyviezla puk do útočného pásma, len aby podrazila v šestnástke Slovenku Lauru Janczuvovú. Potom s použitím Anežky Kabelovej ako clony vystrelila zápästím z nízkeho slotu pod rukavicu Livie Debnárovej a upravila na 1:0.

Slovensko vyrovnalo v polovici prvej tretiny po druhom strelenom góle Lobusanovej. Len 16 sekúnd v presilovej hre Česka vyzliekla 14-ročná hráčka pri modrej čiare puk od obrankyne Elišky Hodovej, nakorčuľovala si do brejku a bekhendom Hezoa prehodila medzi pálku brankára a pravú žrď.

Češky sa opäť dostali do vedenia pri rovnakej presilovej hre o 15 sekúnd neskôr, keď svoj prvý gól strelila Juríková. Inkasovala prihrávku v spodnej časti pravého kruhu a preštrikovala ju za Debnárovú. Toto číslo v konečnom dôsledku posunulo Česko pred výhodu.

„Bolo ťažké spamätať sa z penált,“ povedala obrankyňa Slovenska Lili Stern. „Nedali sme gól v 5 na 3, čo je skvelé, ale bolo ťažké odskočiť a dostať sa do rytmu hry. To isté v treťom zápase. Druhý bol oveľa čistejší.“

Hodová napravila skoršiu chybu v 15:37 druhej tretiny a zvýšila tak vedenie Česka na 3:1. Jej strela z ľavého teču smerovala ponad pravé rameno Debnárovej a do postrannej žrde.

Slováci sa v tretine pokúsili o zvrat, v úvode tretiny skórovali. Tatiana Blichová znížila na 3:2 v čase 5:38, keď zablokovala uvoľnený puk z pravej strany siete.

Česko opäť získalo dvojgólovú výhodu v čase 11:25, keď Jurikovej strelu z pravého kruhu vyrazil mimo, do horného rohu.

Lobušanová za stavu 1:26 poslala pred sieť slovenskú kapitánku Jusanu Tobiašovú, aby priviedla Slovensko na gól. Slováci si ale nedokázali vynútiť predĺženie.

READ  Kamera na Slovensku zachytila ​​jasný meteor prechádzajúci nad Českom

Slovensko napriek prehre postúpilo druhú sezónu po sebe do štvrťfinále. Na rozdiel od roku 2022 už Slováci nebudú musieť čeliť presilovej Kanade, ktorá dominovala pri víťazstve 7:0 a zdolala ich 65:5.

„Tento zápas bol naozaj ťažký a všetci sme naozaj unavení,“ povedal Stern. „Našou najväčšou prioritou je teraz si oddýchnuť a dať si nohy hore.“

To isté platí aj o Česku, ktoré v sérii medzi súpermi vedie 4:0.

Pred ich príchodom sa choroba rozšírila na zoznam Česka. Andrasowski povedal, že videl zlepšenie od zápasu k zápasu, ale tiež vie, že hra jeho tímu má ešte inú úroveň, ktorú treba ešte vidieť, aj keď vyhrá.

„Nie len výsledok, chcem vidieť dobrý zápas a hrať tak, ako chceme,“ povedal. „Viem, že všetci môžu byť lepší. Stále im niečo chýba, ale je to (myseľ), je to sila, myslím si, že to pochádza z choroby.“