Veda

Prvých šesť týždňov tehotenstva, vysvetlené

V čase, keď je žena považovaná za šesť týždňov tehotenstva, mala maximálne dva týždne na to, aby si to uvedomila.

Je to preto, že gestačný vek plodu sa nepočíta od okamihu, keď spermia oplodní vajíčko, alebo od okamihu, keď je váš tehotenský test pozitívny, ale skôr o týždne skôr, od prvého dňa posledného menštruačného cyklu. To znamená, že len dva týždne po vynechaní menštruácie je žena v šiestom týždni tehotenstva, povedala doktorka Dawnette Lewisová, špecialistka na fetálnu medicínu a riaditeľka Northwell Health Center for Maternal Health v New Yorku.

Stáva sa to, keď má niekto normálny menštruačný cyklus, ktorý trvá asi štyri týždne. Ale niekoľko faktorov – vrátane stresu, perimenopauzy a určitých zdravotných stavov – môže spôsobiť, že menštruačný cyklus je taký nepredvídateľný, že niekomu môže trvať viac ako šesť týždňov, kým si uvedomí, že môže byť tehotná.

„Ľudia prichádzajú a hovoria: ‚Vždy som mala nepravidelnú menštruáciu a mám pocit, že priberám‘ a hľa, sú tehotné,“ povedala doktorka Shruti Mahalingaiahová, lekárka na liečbu plodnosti z Massachusetts General Hospital. a profesor environmentálneho a reprodukčného zdravia na Harvard TH Chan School of Public Health.

Otázka, ako skoro je možné zistiť a potvrdiť tehotenstvo, sa dostala do centra pozornosti, keďže v 21 štátoch vrátane Floridy boli uzákonené nové obmedzenia týkajúce sa potratov, kde 1. mája vstúpil do platnosti zákaz väčšiny potratov po šiestich týždňoch. Florida je tretím štátom, ktorý zakázal potraty v tomto štádiu tehotenstva.

Požiadali sme odborníkov, aby vysvetlili, ako vyzerá prvých šesť týždňov tehotenstva a aké faktory môžu sťažiť zistenie tehotenstva.

Ak vajíčko nie je oplodnené, maternica sa zbavuje výstelky. Prvý deň krvácania sa považuje za prvý deň menštruačného cyklu. Toto krvácanie zvyčajne trvá tri až sedem dní, povedal Dr. Lewis.

READ  Geológovia našli „stratený kontinent“ Argoland

Keď krvácanie klesá, estrogén a ďalší hormón, nazývaný folikuly stimulujúci hormón alebo FSH, sa začínajú zvyšovať. Spoločne stimulujú vaječníky k produkcii zrelého vajíčka a vytvárajú čerstvú výstelku maternice pre potenciálne oplodnené vajíčko.

V deň alebo okolo 14. dňa cyklu vaječník zvyčajne uvoľní vajíčko. Ak sa vajíčko uvoľní a sú prítomné spermie, môže dôjsť k oplodneniu vo vajíčkovode deň alebo dva po ovulácii.

Ak došlo k oplodneniu vajíčka, ktoré Zvyčajne sa presúva do maternice a implantuje sa do výstelky, kde sa môže stať plodom. Môže to trvať asi týždeň alebo aj viac, povedal Dr. Michael Belmonte, pôrodník-gynekológ a člen American College of Obstetricians and Gynekológov.

Akonáhle sa to stane, telo začne produkovať hormón nazývaný ľudský choriový gonadotropín, tiež známy ako tehotenský hormón. To povie vaječníkom, aby prestali produkovať ďalšie vajíčko.

V čase implantácie by sa žena na základe výpočtov gestačného veku technicky považovala za približne štyri týždne tehotenstva. Pravdepodobne však nebude mať žiadne fyzické príznaky tehotenstva, ako je nevoľnosť alebo únava. Hladiny HCG môžu byť tiež príliš nízke na to, aby sa dali zistiť domácim tehotenským testom; Dá sa zistiť asi týždeň po implantácii, povedal Dr. Belmonte.

Nie je možné vedieť, či sa embryo bude ďalej normálne vyvíjať, alebo sa dokonca implantuje do maternice, povedala doktorka Mahalingaiahová. O tom polovica oplodneného embrya Nepresádzajte vôbec. v odhade 2 percentá Počas tehotenstva sa embryo uhniezdi niekde inde, napríklad vo vajíčkovode. Toto je známe ako mimomaternicové tehotenstvo a môže byť život ohrozujúce a vyžaduje si lekársky alebo chirurgický zákrok.

Ak ste tehotná, všeobecne povedané, je to najskôr, čo môžete zistiť doma. Ak je váš pravidelný cyklus štyri týždne, vynechala vám menštruácia a myslíte si, že by ste mohli byť tehotná, môžete si tento víkend nechať urobiť domáci močový test, ktorý odhalí zvýšenú hladinu HCG.

READ  Vedci konečne objavili neutrína v časticovom urýchľovači

Ale existuje veľa dôvodov, prečo očakávať nepravidelnú menštruáciu a nemyslieť na tehotenský test v tomto období. Syndróm polycystických vaječníkov, ktorý postihuje približne päť miliónov žien v Spojených štátoch, môže narušiť ovuláciu a spôsobiť nepravidelné menštruačné cykly, ako aj iné endokrinné poruchy, ako je ochorenie štítnej žľazy. Značné množstvo stresu v prvých dvoch týždňoch vášho cyklu môže oddialiť ovuláciu alebo menštruáciu, povedal doktor Mahalingaiah, ako aj zlý prípad chrípky. Ľudia, ktorí sú v perimenopauze, prechode do menopauzy, zažívajú čoraz nepravidelnejšiu ovuláciu, keď dosiahnu koniec svojho reprodukčného veku. To znamená, že dĺžka ich menštruačného cyklu sa môže meniť každý mesiac, často o niekoľko týždňov.

Aj keď máte podozrenie, že ste tehotná okolo 5. týždňa, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti nebude môcť pomocou ultrazvuku potvrdiť, že tehotenstvo je životaschopné, pretože ešte nebude srdcová aktivita plodu. Doktor Mahalingaiah povedal, že tehotenstvo môže nastať aj prostredníctvom toho, čo je známe ako biochemické tehotenstvo. Keď sa to stane, prvý domáci tehotenský test môže byť pozitívny, ale plod sa ďalej nevyvíja. To má za následok stratu tehotenstva, ktorá sa javí ako oneskorená menštruácia. Niektoré výskumy naznačujú hypotézu 22 percent tehotenstva Ukončite to takto.

Približne vtedy môže ultrazvuk zachytiť srdcovú aktivitu plodu, ktorá môže znieť ako tlkot srdca. Niektoré štáty vyžadujú ultrazvuk predtým, ako žena môže podstúpiť potrat, vrátane potratu pomocou liekov. Florida vyžaduje dve osobné stretnutia s odstupom 24 hodín, ktoré zahŕňajú aj ultrazvuk. V novom zákone je aj zákaz poskytovateľ telehealth Od predpisovania liekov až po ukončenie tehotenstva.

Tento čas ponecháva ženám „veľmi malé okno“ na potvrdenie tehotenstva a potrat, povedal Dr. Belmonte.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close