Veda

Ohnivá guľa zasiahla Jupiter a astronómovia to videli na videu

Arimatsu, astronóm z Kjótskej univerzity v Japonsku, dostal pred niekoľkými týždňami zaujímavý e-mail: Amatérsky astronóm z jeho krajiny pozoroval jasnú žiaru v atmosfére Jupitera.

Dr Arimatsu, ktorý vedie a pozorovací program Ak chcete študovať vonkajšiu slnečnú sústavu pomocou astronomického zariadenia na dvore, zavolajte na ďalšie informácie. Šesť ďalších správ o záblesku z 28. augusta – ktorý je podľa Dr. Arimatsu jedným z najjasnejších zábleskov, aké boli kedy zaznamenané na planéte plynného obra – prišlo od japonských pozorovateľov oblohy.

Takéto záblesky spôsobujú asteroidy alebo kométy z okrajov našej slnečnej sústavy, ktoré dopadajú na atmosféru Jupitera. „Priame pozorovanie týchto objektov je takmer nemožné, dokonca aj s pokročilými ďalekohľadmi,“ napísal Dr. Arimatsu v e-maile. Ale gravitácia Jupitera priťahuje tieto objekty, ktoré sa nakoniec zrazia s planétou, čo z nej robí jedinečný a neoceniteľný nástroj na ich priame štúdium.

Fotografovanie týchto zábleskov je dôležitým spôsobom, ako pochopiť históriu našej slnečnej sústavy. „Ponúkajú pohľad na násilné procesy, ku ktorým došlo v prvých dňoch našej slnečnej sústavy,“ povedal Leigh Fletcher, planetárny vedec z University of Leicester v Anglicku. Je to ako „sledovať vývoj planét v akcii,“ povedal.

Dnes sú silné dopady na Jupiter oveľa zriedkavejšie, ale vyskytujú sa. V roku 1994 kométa Jupiter bol zasiahnutý takouto silou Zanechalo viditeľné pole trosiek. Astronómovia zaznamenali ďalší masívny dopad v roku 2009.

Väčšinu zrážok s Jupiterom, piatou planétou slnečnej sústavy, pozorujú amatérski astronómovia oportunisticky. (Podľa Dr. Arimatsu osem z deviatich zábleskov pozorovaných na Jupiteri od roku 2010 nahlásili amatéri.) Typicky používajú techniku ​​tzv. šťastné zobrazovanieKtorý sníma časť oblohy pri vysokej snímkovej frekvencii.

Tieto snímky obsahujú „množstvo údajov“, povedal Dr. Fletcher, z ktorých môžu profesionálni astronómovia získať informácie o atmosfére Jupitera, meteorológii a búrkach.

Podľa počiatočných analýz Dr. Arimatsu bol dopad záblesku hlásený v auguste porovnateľný s výbuchom Tungusky na Sibíri v roku 1908, ktorý podľa odborníkov spôsobil asteroid. Zničených bolo 800 štvorcových míľ lesa, Toto je druhá udalosť na Jupiteri zaznamenaná s takým množstvom energie za posledné desaťročie, povedal Dr. Arimatsu, ktorý podal správu. naposledy v roku 2021S odhadovanou energiou ekvivalentnou dvom megatonám TNT.

Napriek tomu posledný náraz nebol dostatočne silný na to, aby za sebou zanechal akékoľvek viditeľné úlomky, povedal Dr. Fletcher. Vedci študujú takéto značky, aby zistili, ako chémia a teplota Jupitera interagujú. Podobné zrážky mohli byť kedysi dôležité pri vytváraní planetárnej štruktúry v našej slnečnej sústave a možno aj v iných, povedal.

Astronómovia sa zameriavajú na Jupiter, pretože je väčší, čo uľahčuje jeho videnie a s väčšou pravdepodobnosťou utrpí dopady kozmického odpadu. Niektorí vedci si však myslia, že Saturnove prstence boli kedysi formované podobnými výbuchmi a dočasný dôkaz naznačuje, že boli ovplyvnené aj Urán a Neptún.

„Keby som bol stávkar, povedal by som, že všetky naše obrie planéty sú bombardované asteroidmi a kométami,“ povedal Dr. Fletcher.

Pozorovatelia hviezd čakajú na ďalší veľký záblesk – taký, ktorý vytvorí dostatok odpadu, ktorý bude viditeľný zo Zeme. Keď sa to stane, astronómovia na celom svete nasmerujú svoje teleskopy smerom k Jupiteru, aby mohli študovať výsledky vrátane vesmírnych teleskopov Jamesa Webba a Hubblea.

Ale pretože tieto žmurknutia sú zachytené náhodou vo vesmíre, sú to fanúšikovia, ktorí skutočne ťahajú váhu týmto smerom výskumu. „Na veľkých profesionálnych teleskopoch nemôžete mať hodiny a hodiny, noc čo noc,“ povedal Dr. Fletcher. „Aby ste to mohli urobiť, musíte mať oddaných astronómov na dvore po celom svete.“

READ  Tento miniatúrny urýchľovač častíc poháňa malý laser s veľkým prísľubom

Dr. Arimatsu tiež zdôrazňuje dôležitosť malých astronomických iniciatív v oblasti plnej veľkých projektov. „Toto je dôležitá súčasť vedeckej komunity, ktorá je často prehliadaná,“ ​​povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close