Zábava

Najväčšie rozdiely medzi knihou Tetovač z Auschwitzu a televíznou reláciou

Peacockova adaptácia románu Heather Morris o skutočnom príbehu Lali Sokolovovej, židovskej väzenkyni, ktorá bola počas holokaustu nútená dať si tetovanie v Osvienčime-Brezinke, je teraz na streamovacej platforme.

tetovač z Osvienčimu, V hlavných úlohách Harvey Keitel, Melanie Lynsky a malá morská víla Útek Jonah Hauer-King, Rozpráva skutočný príbeh dvoch židovských väzňov koncentračných táborov a ich nepravdepodobnej lásky uprostred zničujúceho prenasledovania a vraždy šiestich miliónov Židov.

Ďalším opakovaním Sokolova, ktorý pripomína jeho časy ako jedného z 1,3 milióna ľudí na pôde koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau, je vina preživších, ktorým čelil v živote v zahraničí desaťročia po vojne.

Prehliadka má však oproti knihe niekoľko zmien. Prečítajte si, v čom sa román a séria Páv líšia.

Upozornenie: Pred nami sú spoilery Tetovač z Osvienčimu

Joanna Hauer-King a Anna Brockniak.

Martin Malaga/Sky UK


Už nikdy nezmeškáte žiadny príbeh — Prihláste sa na odber bezplatného denného bulletinu pre ľudí, aby ste mali prehľad o tom najlepšom, čo ľudia ponúkajú, od správ o celebritách až po príbehy o ľudskom záujme.

Rozhovory medzi Lali Sokolov a Heather Morris

Kniha je napísaná z pohľadu tretej osoby, pričom Lally slúži ako vševidiaci rozprávač a jediný hrdina. Román začína násilným transportom Lali do koncentračného tábora spolu s mnohými ďalšími. Kniha potom čitateľov chronologicky prevedie Lallyinými rokmi v tábore.

Medzitým séria používa úplne iný prístup k rozprávaniu príbehov a umiestni ju ako rozhovor medzi Lally a autorkou knihy Heather Morris. Publikum umožňuje nahliadnuť do vzťahu medzi rozprávačkou a jej témou. Ako séria postupuje, Lally zápasí s vinou preživších a spomína na tragédie, ktoré prežila. Vďaka formátu rozhovoru poskytujú Lallyne odpovede úplne nový pohľad na Lally, keď uvažuje o čase strávenom v tábore.

Harvey Keitel.

Martin Malaga/Sky UK


Lollyho bludy

V knihe publikum nikdy nespozná vinu Lollyho, ktorá prežila, v jej plnom potenciáli, pretože Lolly sa neustále teší na ďalšiu vec, ktorú prežije v tábore. Preto sa jeho neustále spomienky na tých, ktorí s ním boli v tábore a na tých, ktorí ho v tábore mučili, dostávajú do knihy až vtedy, keď nastane ten moment.

Séria vtiahne divákov do Lallyinej psychiky a odhaľuje obrazy toho, kto straší v spomienkach preživších. V celej sérii zdieľa kľúčový moment zo svojho času s Heather a potom sa postava z tohto momentu objaví v súčasnosti, čo Lolly núti počítať so svojou minulosťou a pamäťou. Niekoľkokrát v sérii Lally prenasleduje nemecký dôstojník SS Stefan Paredsky (Jonas Ney) a ľudia, ktorí sa spriatelili s tými, ktorí zomreli dávno pred oslobodením táborov, vrátane Aarona (Ilan Kalkoff).

Harvey Keitel a Melanie Lynskey.

Martin Malaga/Sky UK


Wiktor je poľský pracovník dobrovoľnícky na mieste

Román zdieľa príbeh Lallyho vzťahu s Viktorom, poľským robotníkom, ktorý je platený za prácu v tábore a stavanie hraníc. Pracuje ako komplic Lally, ktorá podáva jedlo cennostiam, ktoré Geeta nájde pri „práci“ triediť väzňom zhabané cennosti.

Táto postava nie je v televíznom seriáli.

Jonah Hauer-King a Jonas Nye.

Martin Malaga/Sky UK


Penicilín pre Geetha

V románe Geeta ochorie a vo chvíli zúfalstva a zbožnosti Lally riskuje vlastný život, aby vymenila šperky z Geetinej práce výmenou za penicilín, ktorý ju vylieči.

Ale v seriáli je Lally poslaná za Dr. Schumannom (lekár, ktorý vyšetruje obete tábora), aby pomohol dôstojníkom SS s úlohami tetovania. Zatiaľ čo tam je, vkradne sa do súkromnej oblasti, aby požiadal zdravotnú sestru o penicilín.

Akonáhle dostane liek, Lally nájde iného väzňa, ktorý jej neochotne podáva liek.

Joanna Hauer-Kráľová.

Martin Malaga/Sky UK


Lallyin životný flashback

Keďže kniha začína tým, že Lally ide priamo do Osvienčimu, čitatelia toho o jej živote pred holokaustom veľa nevedia. Až keď Lally zistí, že je uväznený najmenej dva roky, začne si spomínať na svoj vzťah s rodičmi a súrodencami na Slovensku.

Séria zdieľa tieto spomienky na začiatku, zobrazuje Lallyin odchod od jej matky a sestry a emocionálne oddelenie medzi nimi tromi.

Joanna Hauer-Kráľová.

Martin Malaga/Sky UK


Geetov útek

V knihe Gita a ďalšie štyri ženy z tábora utečú z Osvienčimu do iného tábora a dorazia k dverám poľskej rodiny, ktorá ich neochotne prijme.

Medzitým seriál sleduje Geetu a jej priateľov pri úteku. Hoci ich útek z transportu je jeden, ona a jej priateľ stratia na ceste ďalšieho priateľa. Ich zosnulá kamarátka zomiera v spánku a oboch ich nechali v snehu, aby sa s ňou definitívne rozlúčili.

V knihe sa Geeta opäť stretáva so svojimi bratmi v ruskom zajatí. V seriáli sa však od suseda, ktorý navštívi Osvienčim, ​​dozvie, že celá jej rodina bola zabitá počas vojny.

Joanna Hauer-Kráľová.

Martin Malaga/Sky UK


Lollyho útek

V seriáli aj v knihe sa Lally ocitne na prahu ruských vojakov v Rakúsku a stane sa ich väzňom, pričom verbuje mladé ženy, aby sa stretli s ruskými mužmi.

V románe sa Lollyho skúsenosti s hľadaním mladých žien značne rozširujú a čitateľ sleduje jeho mnohé cesty za hľadaním žien. Jedného dňa však jeden z vojakov povedal Lally, že mu dá šancu robiť svoju „prácu“ sám a vzal ho rovno na železničnú stanicu. Keď príde na železničnú stanicu, vyberie tašku so šperkami z karavanu, zaplatí predavačovi lístkov a ide na Slovensko.

V sérii by však Lolly len nakrátko pridala medzi hráčov mladé ženy. Jedna z mladých žien, ktoré neskôr stretne, mu navyše pomôže utiecť.

Jonah Hauer-King a Jonas Nye.

Martin Malaga/Sky UK


Lally zvažuje pomoc Paredskému

Séria končí tým, že Lolly Heather prezradí, že roky po vojne ju a Geeta požiadali nemecké sily, aby svedčili v prospech dôstojníka SS Paredského a vyjadrili sa proti jeho vojnovým zločinom. V šou Lali uvažuje o svedectve proti Paredskému, zatiaľ čo Geeta vehementne vyjadruje svoj nesúhlas. Lally nedokončí svedectvo a odhalí, že Heather videla Paredského osud, že bol uznaný vinným a neskôr vo väzení spáchal samovraždu.

Román nezahŕňa Paredského osud v samotnom príbehu, ale román poskytuje po epilógu časť „dodatočné informácie“, ktorá odhaľuje, že Paredsky bol odsúdený v roku 1961 a spáchal samovraždu vo väzení v roku 1988.

Joanna Hauer-King a Anna Brockniak.

Martin Malaga/Sky UK


READ  Recenzia: Záchrana mŕtveho človeka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close