Veda

Meteoritné výzvy, bezprecedentný objav v astrofyzikálnych modeloch

Výskumníci objavili vzácnu prachovú časticu v meteorite, ktorý mohol vzniknúť z inej hviezdy ako je naše Slnko. Pomocou pokročilej tomografie s jadrovou sondou analyzovali jedinečný pomer izotopov horčíka v častici, čím spojili jej pôvod s novo identifikovaným typom supernovy spaľujúcej vodík. Tento objav poskytuje hlbší pohľad na kozmické javy a formovanie hviezd. Poďakovanie: SciTechDaily.com

Vedci objavili časticu meteoritu s bezprecedentnými pomermi izotopov horčíka, čo naznačuje jej pôvod zo supernovy spaľujúcej vodík.

Výskum objavil vzácnu prachovú časticu uväznenú v starovekom mimozemskom meteorite, ktorý vytvorila iná hviezda ako naše Slnko.

Tento objav urobila vedúca autorka Dr Nicole Neville a jej kolegovia počas doktorandského štúdia na Curtin University, ktorí teraz spolupracujú s Lunar and Planetary Science Institute. NASAJohnsonovo vesmírne stredisko.

Meteority a predsolárne zrná

Meteority sú väčšinou vyrobené z materiálov vytvorených v našej slnečnej sústave a môžu obsahovať aj menšie častice, ktoré pochádzajú z hviezd, ktoré sa zrodili dávno pred naším Slnkom.

Náznaky, že tieto častice, známe ako predsolárne zrná, sú pozostatky iných hviezd, sa našli analýzou rôznych typov prvkov v nich.

Inovatívne analytické techniky

Doktor Neville použil techniku ​​tzv atóm Preskúmajte tomografiu, aby ste analyzovali častice a zrekonštruovali chémiu v atómovom meradle a získajte prístup k informáciám skrytým v nej.

„Tieto častice sú ako nebeské časové kapsuly, ktoré poskytujú snímku života ich materskej hviezdy,“ povedal Dr Neville.

„Materiál vytvorený v našej slnečnej sústave pozostáva z predvídateľných pomerov izotopov – typov prvkov s rôznym počtom neutrónov. Častica, ktorú sme analyzovali, má pomer izotopov horčíka, ktorý sa nepodobá ničomu inému v našej slnečnej sústave.

„Výsledky boli doslova mimo tabuľky. Najextrémnejší pomer izotopov horčíka z predchádzajúcich štúdií presolárnych zŕn bol asi 1 200. Hodnota zrna v našej štúdii je 3 025, čo je najvyššia hodnota, aká bola kedy objavená.

READ  Nový výskum psychológie naznačuje, že samočistenie pomáha znižovať úzkosť z udalostí, ktoré vyvolávajú stres

„Tento výnimočne vysoký pomer izotopov možno vysvetliť len tvorbou v nedávno objavenom type hviezdy – supernove spaľujúcej vodík.“

Prelomy v astrofyzike

Spoluautor Dr David Saxe z Curtin's John de Letter Centre povedal, že výskum je prelomom v spôsobe, akým chápeme vesmír tým, že posúva hranice analytických techník a astrofyzikálnych modelov.

„Jadrové sondy nám poskytli úroveň detailov, ktorú sme nedokázali nájsť v predchádzajúcich štúdiách,“ povedal Dr. Saxe.

„Supernovy spaľujúce vodík sú typom hviezdy, ktorá bola objavená nedávno, približne v rovnakom čase, keď sme analyzovali drobné prachové častice. Použitie jadrových sond v tejto štúdii poskytuje novú úroveň detailov, ktoré nám pomôžu pochopiť, ako tieto hviezdy vznikli.

Prepojenie laboratórnych nálezov s kozmickými javmi

Spoluautor profesor Phil Bland z Curtin School of Earth and Planetary Sciences uviedol, že nové objavy zo štúdia vzácnych častíc v meteoritoch nám umožňujú získať prehľad o kozmických udalostiach mimo našej slnečnej sústavy.

„Je úžasné, že môžeme prepojiť merania v atómovom meradle v laboratóriu s nedávno objaveným typom hviezdy.“

Názov práce „Prvky atómovej stupnice a izotopové sondovanie 25„Hviezdny prach bohatý na horčík zo supernovy spaľujúcej H“ Publikované v Astrofyzikálny časopis,

Odkaz: „Prvky na atómovej úrovni a detekcia izotopov“ 25Mg-Rich Stardust z H-Burning Supernovae'' ND Neville, PA Bland, DW Saxe, WDA Rickard, P. Guagliardo, NE Tims, LV Forman, L. Denne a od SM Reddy, 28. marca 2024, The Astrophysical Journal,
DOI: 10.3847/1538-4357/ad2996

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close