Veda

Exoplanéta odhaľuje kľúčový znak možného života

Vedecká práca s názvom Metán v atmosfére horúcej exoplanéty WASP-80b bola nedávno publikovaná tímom vedeným výskumníkom Bay Area Environmental Research Institute Taylorom Bellom. Bell zistil, že WASP-80b je takzvaný „horúci Jupiter“ s teplotou približne 1 025 Fahrenheita. Tým sa exoplanéta dostáva medzi horúce Jupitery, ako je HD 209458 b – prvá objavená tranzitujúca exoplanéta – a chladné Jupitery, ako je náš Jupiter, ktorý sa zahrieva len na 235 Fahrenheitov.

Teplota exoplanéty je dôležitá, pretože je ďalším kúskom metánovej skladačky. Atmosféra väčšiny exoplanét výrazne postráda metán, čo znamená, že vždy, keď vedci objavia planétu s ním, musia starostlivo študovať všetky aspekty zloženia planéty. Každá exoplanéta produkujúca metán, ktorú objavili astronómovia, zohráva dôležitú úlohu pri pomoci vedeckej komunite pri rozvoji teórií o atmosfére.

Najmä teplota WASP-80b ho umiestňuje „do zaujímavého prechodného režimu, v ktorom modely rovnovážnej chémie predpovedajú, že by mali existovať detegovateľné prvky CH4 a CO/CO2 v transmisných a emisných spektrách planéty…“ Podľa výskumníkov, ktorí pracovali na papier.

READ  Astronómovia zachytávajú rádiový signál zo vzdialenej galaxie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close