Veda

Únik hélia ďalej oneskoruje skúšobný let posádky Starlineru

WASHINGTON – NASA a Boeing opäť odložili prvý let spoločnosti CST-100 Starliner s posádkou, pretože pracujú na vyriešení úniku hélia v pohonnom systéme kozmickej lode.

jeden v vyhlásenie Neskoro 17. mája NASA oznámila, že misia Crew Flight Test (CFT), ktorá bola pôvodne naplánovaná na 21. mája, bude odložená na 25. mája o 15:09 východného času späť. Vesmírna loď.

Najnovší lapsus prichádza tri dni po tom, čo NASA a Boeing oznámili, že odkladajú štart, ktorý bol naplánovaný na 17. mája, aby vyriešili únik hélia v náporovom motore v servisnom module kozmickej lode. Únik bol vysledovaný k prírube v proporcionálnom pohone a Boeing v tom čase uviedol, že pracuje na lepšej charakterizácii úniku a vývoji letovej logiky, aby systém fungoval tak, ako je, bez výmeny príruby.

„Tlaková skúška vykonaná 15. mája na héliovom systéme kozmickej lode ukázala, že únik na prírube je stabilný a nebude predstavovať hrozbu na tejto úrovni počas letu,“ uviedla NASA pri oznámení nového oneskorenia. „Tímy Boeingu pracujú na vývoji prevádzkových postupov, aby zabezpečili, že si systém počas letu udrží primeranú výkonnosť a primeranú redundanciu.“

NASA uviedla, že jej komerčná posádka a programy Medzinárodnej vesmírnej stanice „budú trvať niekoľko dní, kým skontrolujú údaje a postupy, aby urobili konečné rozhodnutie predtým, ako pristúpia k odpočítavaniu letu“.

Oznámenie prišlo po hodinách špekulácií, že došlo k ďalšiemu oneskoreniu misie, ktorá celkovo utrpela roky neúspechov v dôsledku rôznych technických problémov s prvkami kozmickej lode od ventilov po padáky. Boeing poskytol málo ďalších informácií o úniku hélia a neodpovedal na predchádzajúce otázky týkajúce sa tohto úniku.

Podľa priemyselných zdrojov bol únik objavený počas odpočítavania 6. mája a bol odstránený kvôli nesúvisiacemu problému s ventilom horného stupňa Atlas 5 Centaur. Nebolo jasné, či by štart mohol pokračovať, ak by ventil fungoval normálne.

READ  Charleroi Area School District v Pensylvánii sa vrátil k vzdelávaniu na diaľku po tom, čo 80 študentov navštívilo ordináciu zdravotnej sestry uprostred zimnej chrípky.

Viceprezident Boeingu Mark Nappi, ktorý je programovým manažérom spoločnosti Starliner, počas brífingu po 6. máji nespomenul únik hélia ani žiadne iné problémy s kozmickou loďou. „Dnes to bola dobrá skúška na sucho pre celý proces,“ povedal vtedy a dodal, že prípravy na spustenie prebiehali normálne, kým sa asi dve hodiny pred plánovaným štartom neuskutočnilo vyčistenie štartu. Boli sme asi 45 minút pred plánom, takže tímy odviedli skvelú prácu.

„Veľa vecí musí ísť správne. Nie je to väčšina vecí; Pred spustením by malo byť všetko pripravené,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close