Svet

Južná Kórea zvyšuje stupeň diplomatického varovania s odvolaním sa na hrozby zo strany Severnej Kórey

SOUL: Juhokórejské ministerstvo zahraničia vo štvrtok (2. mája) zvýšilo stupeň varovania pred terorizmom pre päť veľvyslanectiev v regióne s odvolaním sa na spravodajské informácie, že Severná Kórea sa môže pokúsiť poškodiť jej predstaviteľov.

Medzi piatimi miestami patria veľvyslanectvá Soulu v Kambodži, Laose a Vietname, ako aj veľvyslanectvá v ruskom Vladivostoku a čínskom Šen-jangu, uviedlo ministerstvo vo vyhlásení.

Stupeň varovania pred terorizmom v Južnej Kórei bol zvýšený na Attention to Alert, stupeň štyroch klasifikácií, čo naznačuje, že možnosť útoku je silná, uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.

Samostatne juhokórejská národná spravodajská služba (NIS) uviedla, že existuje „mnoho indícií, že Severná Kórea sa pripravuje na teroristické útoky proti našim diplomatickým dôstojníkom a občanom“, ale bližšie nešpecifikovala povahu hrozieb.

Pchjongjang vyslal do týchto krajín agentov, aby sprísnili dohľad nad juhokórejskými operáciami, uviedla NIS.

Severokórejské veľvyslanectvo v Londýne nereagovalo na opakované telefonáty so žiadosťou o vyjadrenie.

Štátom kontrolované médiá Severu kritizovali obvinenia z terorizmu ako snahy USA o diskreditáciu oponentov Washingtonu.

Juhokórejské Národné centrum pre boj proti terorizmu usporiadalo vo štvrtok stretnutie, aby prediskutovalo opatrenia na ochranu diplomatických úradov a úradníkov, ktorí tam pracujú, uvádza sa vo vyhlásení ministerstva zahraničných vecí.

Počas studenej vojny bola Severná Kórea obvinená z niekoľkých útokov na civilné ciele vrátane bombardovania letiska v Soule a juhokórejského dopravného lietadla v 80. rokoch.

V roku 2017 Spojené štáty opäť zaradili Severnú Kóreu na svoj zoznam štátnych sponzorov terorizmu s odvolaním sa na zavraždenie staršieho brata severokórejského vodcu Kim Čong-una, Kim Čong-nama, nervovou látkou VX. Letisko v Malajzii. – Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close