Svet

Politický islam: pravidlá hidžábu a segregované bazény – náboženstvo pretvára sociálne normy v Malajzii, Indonézii

Vzostup „morálnej polície“.

Politiky ako skromné ​​oblečenie, kontroly nezosobášených párov, zatváranie stávkových kancelárií 4D a náboženská „morálna polícia“ zo strany úradov spôsobujú, že v Malajzii sa pani Sidi Kasim obáva o budúcnosť svojej krajiny.

Právnik sa obáva, že cesta „islamizácie“, ktorou sa vydali politici krajiny, pomaly a isto zmení spôsob života v Malajzii.

Slečna Sidi Qasimová, otvorená kritička islamských náboženských autorít, uviedla, že vnucovanie náboženstva v krajine je čoraz rozšírenejšie a politici ho využívajú a podporujú.

„Problém je v tom, že títo ľudia chcú urobiť viac zákonov, aby nás ovládali. Umožňujú politikom vnucovať nám tento druh náboženskej morálky a my ich musíme dodržiavať. Vlády tieto zákony implementujú. Takže toto je súčasť politického islamu,“ dodal. povedal.

Štáty Kelantan a Terengganu, ktoré už desaťročia prejavujú silnú podporu islamistickej strane Parti Islam Se-Malaysia (PAS), sa dostali pod drobnohľad pre niektoré ich politiky týkajúce sa sociálnych praktík. Kritici tvrdia, že ide o morálnu políciu.

Moslimovia tvoria viac ako 95 percent v štátoch ako Kelantan a Terengganu, v porovnaní so 63,5 percentami v Malajzii.

Napríklad v júli 2023 dostal majiteľ salónu v Kota Bharu, hlavnom meste Kelantanu, pokutu 100 RM (21,20 USD) za to, že dovolil svojej pracovníčke ostrihať vlasy moslimského zákazníka.

K incidentu došlo mesiac po tom, ako bol nemoslimský majiteľ butiku predvolaný za porušenie zákona rady o „neslušnom oblečení“ tým, že vo svojom obchode nosil krátke nohavice.

Žena mala oblečené voľné tričko, ktoré jej zakrývalo šortky.

Dopustil sa priestupku podľa § 34 ods. 2 písm. b) zákona o obchodnom a priemyselnom obchode z roku 2019, ktorý hovorí, že nemoslimskí majitelia firiem a nemoslimskí zamestnanci musia nosiť „skromné ​​oblečenie“.

Minister pre bývanie a miestnu vládu Nga Kor Ming uviedol, že predvolanie bolo zrušené po diskusiách s miestnou radou po tom, čo sa incident dostal do titulkov.

READ  Honduras ignoruje Taiwan a hľadá vzťahy s Čínou

Zákony, ktoré vraj zdôrazňujú islamské hodnoty, presadila a presadila obecná rada Kota Bharu a zakazujú aj reklamy, ktoré nezakrývajú skromnosť modeliek.

Kiná sú v Kelantane zakázané od roku 1990 – v roku, keď PAS vyhral štát – pričom rôzni vládni predstavitelia v priebehu rokov tvrdili, že kiná vedú k sociálnym neduhom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close