Svet

BBC sa obrátila na súd pre údajné policajné špehovanie novinára Vincenta Kearneyho

BBC poverila právnikov, aby sa obrátili na špeciálny súd pre obvinenia, že jeden z jej investigatívnych reportérov bol špehovaný políciou.

Agentúra uviedla, že obvinenia sa týkajú bývalého novinára BBC Vincenta Kearneyho a jeho práce na dokumente Spotlight z roku 2011, ktorý skúmal nezávislosť severoírskeho policajného dozoru.

Pán Kearney, ktorý je súčasným severným redaktorom RTÉ, povedal, že je odhodlaný zistiť, čo sa stalo.

Tvrdenia sa objavili ako súčasť prípadu, ktorý už vyšetruje Tribunál vyšetrovacích právomocí (IPT) v súvislosti s obvineniami, že dvaja ďalší investigatívni reportéri pracujúci v Severnom Írsku boli predmetom nezákonného utajeného sledovania polície.

Novinári Barry McCaffrey (vľavo) a Trevor Birney (vpravo) prezentovali PA.

V roku 2018 boli Barry McCaffrey a Trevor Birney kontroverzne zatknutí v rámci policajného vyšetrovania údajného úniku utajovaného dokumentu, ktorý sa objavil v dokumente o vraždách Troubles.

Policajná služba Severného Írska sa bezpodmienečne ospravedlnila za to, ako sa s mužmi zaobchádzalo, a súhlasila so zaplatením 875 000 libier (1 000 000 eur) ako odškodného novinárom a filmovej spoločnosti stojacej za dokumentom.

V roku 2019 podali páni Birney a McCaffrey sťažnosť na IPT a požiadali ho, aby zistil, či nad nimi došlo k nezákonnému sledovaniu.

Tribunál tiež vyšetruje dva ďalšie prípady policajného sledovania pána McCaffreyho v rokoch 2013 a 2011. Vo februári prešla krátkou skúškou a má pokračovať vo svojej práci neskôr v tomto roku.

Informácia sa chápe tak, že naznačuje, že pán McCaffrey a pán Birney môžu byť tiež predmetom dohľadu počas procesov zverejňovania súvisiacich s prípadom.

Hovorca BBC povedal: „Poverili sme právnikov, aby napísali Tribunálu vyšetrovacích právomocí o údajnom monitorovaní údajov o telefóne Vincenta Kearneyho súvisiaceho s prácou v súvislosti s vysielaním programu BBC Northern Ireland Spotlight zo strany PSNI počas jeho zamestnania v BBC. 2011.

READ  Poľsko: Bielorusko tvrdí, že poľský vrtuľník prekročil hranicu, Varšava to popiera

„Myslíme si, že ide o vážne problémy verejného záujmu vrátane nepriaznivých účinkov, ktoré môže mať sledovanie na vyšetrovanie a slobody novinárov.“

V roku 2011 projekt Spotlight vyšetroval obvinenia, že nezávislosť úradu policajného ombudsmana bola ohrozená a že sťažnosti na pochybenia polície vrátane tajnej dohody neboli prešetrované dostatočne dôsledne.

Ombudsman Al Hutchinson odmietol tvrdenia, že jeho vyšetrovanie nebolo nezávislé. V januári 2012 rezignoval.

V súvislosti s tvrdeniami o policajnom sledovaní voči nemu pán Kearney povedal: „Obávam sa, že polícia sa mohla pokúsiť identifikovať zdroje informácií v programe o nezávislosti úradu policajného ombudsmana.

„Novinári by mali mať voľnosť pri výkone svojej práce bez strachu, že by sa polícia mohla tajne pokúsiť identifikovať dôkazy a som si istý, že zistia, čo sa stalo.“

Minulý mesiac PSNI predložila správu o svojom sledovaní novinárov a právnikov svojmu dozornému orgánu, Severoírskej policajnej rade.

Dokument o postupoch monitorovania však nebude zverejnený.

Poradca skupiny pre ľudské práva dostane prístup k materiálom, na ktorých je správa založená, a hlavný konstábl PSNI Joan Boucherová prisľúbila, že pripraví druhú správu, ktorá bude zverejnená.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close