Veda

Vedci z USDA tvrdia, že vtáčia chrípka H5N1 sa šírila u dojníc štyri mesiace predtým, ako bola zistená

Cynthia Goldsmith/CDC

Vedci z USDA tvrdia, že vírus H5N1 pravdepodobne cirkuloval u kráv najmenej štyri mesiace predtým, ako bol zistený.cnn
,

Vtáčia chrípka pravdepodobne cirkulovala u dojníc najmenej štyri mesiace, kým sa potvrdilo, že ide o vysoko patogénny vírus H5N1, podľa novej analýzy genómových údajov vedcov z Centra pre choroby zvierat Ministerstva poľnohospodárstva USA.

Výskum tiež našiel infikovaný dobytok bez zjavnej súvislosti, čo naznačuje, že „existujú postihnuté stáda, ktoré ešte neboli identifikované,“ uvádza sa v štúdii.

Pridáva sa k rastúcej hromade dôkazov, ktoré naznačujú, že vírus H5N1 sa v americkom mliekarenskom priemysle objavil mesiace predtým, ako sa dostal do pozornosti vedcov a vládnych regulátorov.

USDA štúdia bola Vydané ako predtlačna serveri BioRXIV v stredu pred odborným hodnotením.

Vyplýva to z podobnej analýzy vykonanej nezávislou medzinárodnou skupinou asi dvoch desiatok evolučných a molekulárnych biológov, ktorí vykonali rýchlu analýzu surových sekvencií genómu nahraných vládou na server spravovaný Národnou knižnicou medicíny. Napriek nedostatku dôležitých základných informácií o týchto vzorkách, táto skupina dospela k takmer rovnakému záveru ako USDA: že vírus sa rozšíril z voľne žijúcich vtákov na kravy medzi polovicou novembra a polovicou januára, čo znamená, že sa šíril celé mesiace sa dialo. Skôr ako to niekto vie.

USDA oficiálne potvrdila prítomnosť vírusu H5N1 u dojníc v Texase 25. marca. Odvtedy sa v deviatich štátoch objavili najmenej tri desiatky infikovaných stád. Najmenej jeden farmár v Texase, ktorý mal kontakt s infikovanými kravami, bol tiež pozitívne testovaný na H5N1, čo je druhý ľudský prípad tohto typu chrípky v USA. Zamestnanec dostal antivirotikum a zotavil sa.

Americký úrad pre potraviny a liečivá minulý týždeň informoval, že takmer 1 z 5 vzoriek mlieka testovaných v maloobchodných predajniach vykazovala neaktívne zvyšky vírusu, čo naznačuje, že infekcia sa rozšírila. Ďalšie testovanie FDA potvrdilo, že vírus nebol aktívny vo vzorkách pasterizovaných mliečnych výrobkov a nemohol nikomu spôsobiť ochorenie, ale odborníci dôrazne neodporúčajú konzumáciu surového mlieka.

READ  Fragmenty vírusu vtáčej chrípky nájdené v mlieku

„Mohli sme urobiť oveľa lepšiu prácu pri zachytení H5N1 u dojníc,“ povedal Dr. Michael Worobey, vedúci oddelenia ekológie a evolučnej biológie na Univerzite v Arizone, ktorý bol súčasťou skupiny biológov, ktorí viedli nezávislé štúdie. analýza. Worroby študuje, ako začínajú epidémie.

Woroby povedal, že akonáhle kravy dostatočne ochorejú na niečo záhadné, ideálne namiesto testovania na špecifické vírusy a baktérie, laboratórium by použilo techniku ​​nazývanú metagenomické sekvenovanie, ktoré prečíta všetok genetický materiál vo vzorke a berie na pomoc počítač. Vyberte relevantné informácie.

„Ak by sa tak stalo, H5N1 by bol zistený v januári a neskôr,“ povedal.

Ak to myslíme vážne s prevenciou prepuknutia u zvierat, ktoré by mohlo viesť k pandémii ľudí, regulačné orgány musia zmeniť svoj prístup, povedal Woroby.

„Musíme vyjsť z mentality čakania, kým choré zvieratá alebo chorí ľudia dosiahnu špičku ľadovca.“ Namiesto toho je podľa neho potrebné zvieratá pravidelne testovať „modernými technikami“ na identifikáciu vznikajúcich patogénov.

Nová štúdia poskytuje USDA podrobnosti o tom, ako sa vtáčia chrípka tak rýchlo šíri v kŕdľoch v USA. Veľmi podobné vírusy H5N1 sa našli v 26 kŕdľoch hydiny v ôsmich štátoch a šiestich kŕdľoch hydiny v troch štátoch vo vzorkách odobratých medzi 7. marcom a 8. aprílom, čo naznačuje, že vírus mohol pochádzať z rovnakého šírenia medzi voľne žijúcimi vtákmi a kravami .

Štúdia uviedla, že „produkční veterinári“ si prvýkrát všimli kravy, ktoré sa nekŕmili dobre, so zmenami v ich produkcii a kvalite mlieka koncom januára.

H5N1 ničí populácie voľne žijúcich a domácich vtákov v USA od roku 2022 a infikuje rastúci počet cicavcov.

Okrem pohybu medzi dobytkom a voľne žijúcimi vtákmi štúdia našla dôkazy o tom, že infikovaný dobytok šíri vírus do kŕdľov domácej hydiny „viacerými prenosovými cestami“. Výskumníci tiež zistili, že vírus zapojený do súčasnej epidémie infikoval divoké zviera – mývala – a mačky, ktoré žili v blízkosti kráv na mliečnych farmách.

READ  Nárast RSV prišiel z ničoho nič, ale kvôli medzerám v údajoch bolo ťažké predpovedať

Dostávajte týždenný bulletin CNN Health

Je zaujímavé, že vírus sekvenovaný z infikovaného farmárskeho pracovníka mal významné rozdiely od genómu kráv. Vedci z USDA dospeli k záveru, že rozdiely by mohli znamenať, že im chýbali vzorky zo zvierat, s ktorými prišiel farmár do kontaktu, alebo to môže byť spôsobené vývojom vírusu z hostiteľa na hostiteľa.

Worobey hovorí, že štúdia znamená, že H5N1 je „teraz dobre etablovaný v populáciách mliečneho dobytka v krajine“ a možno sa s ním budeme musieť vysporiadať v nasledujúcich rokoch.

Aj keď nie je v žiadnom prípade jasné, či tento vírus zmutuje na správnu kombináciu spôsobov, ako spustiť ľudskú pandémiu, povedal, že umožnenie vírusu získať oporu v populácii domácich zvierat ohrozuje každého.

„To pridáva ďalší druh – veľmi dôležitý druh – ktorý nemal vírus chrípky A, ktorý už cirkuloval, do zoznamu druhov, kde tieto vírusy môžu mať príležitosť nájsť tú správnu kombináciu, ktorá im umožní spôsobiť zmätok.“ Umožňuje inscenáciu. Ľudské populácie, nielen zvieratá,“ povedal.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close