Hlavné správy

Slovensko udelilo „dočasnú ochranu“ šéfovi ruskej propagandistickej siete

Občan Ukrajiny a Izraela Artem Markevskij, obvinený českými úradmi z organizovania propagandistickej siete z Prahy financovanej Moskvou, získal dočasnú ochranu na susednom Slovensku. Deník N.

Česká republika v marci obvinila Marchevského a Viktora Medvetčuka, proruského ukrajinského oligarchu žijúceho v Rusku, zo šírenia dezinformácií a financovania politikov naklonených Kremľu v EÚ.

Po tom, čo české úrady oboch prepustili, Marchevskij odišiel z pražského domova na Slovensko. Na čele slovenskej vlády v súčasnosti stojí premiér Robert Fico, známy svojou protiukrajinskou rétorikou a priateľským postojom ku Kremľu.

Marchevskij žije v Českej republike od roku 2022, prišiel krátko po začiatku totálnej vojny a údajne dostal dočasnú ochranu ako ukrajinský „utečenec“.

Dôvodom jeho odchodu z Ukrajiny bolo vyšetrovanie ukrajinských úradov jeho spolupráce s Ruskom.

Po odhalení jeho úlohy v dezinformačnej sieti „Voice of Europe“ Praha plánovala odstrániť Marchevského štatút rezidenta v EÚ, ale mohlo sa tak stať až 60 dní po nadobudnutí platnosti sankcií.

Tieto plány zmarilo rozhodnutie slovenského ministerstva vnútra udeliť Marchevskému dočasnú ochranu na Slovensku, čo znamená, že české úrady už nemohli ovplyvniť jeho pobytový status v EÚ.

READ  ETRC je pripravené rozhýbať kruh

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close