Hlavné správy

Na protivládnych zhromaždeniach sa na Slovensku zúčastnilo viac ako 60-tisíc ľudí

Bratislava 2. februára: Viac ako 60 000 ľudí sa zúčastnilo v rôznych mestách Slovenska protestov proti plánom vlády Roberta Figa na rozsiahlu reformu trestného práva, ako je zníženie a zrušenie trestov za niektoré trestné činy. Informoval o tom Úrad špeciálnej prokuratúry pre slovenský denník SME.
K 30 000 ľuďom v Bratislave sa podľa správy pridali tisícky demonštrantov v 29 mestách po celom Slovensku proti zásahom vlády do trestnej politiky.
Zhromaždenia sa začali začiatkom decembra 2023 po tom, čo Fico oznámil reformy vrátane zníženia trestov za finančné trestné činy a zrušenia špeciálnej prokuratúry, ktorá rieši trestné činy ako korupcia, zneužívanie moci, terorizmus a extrémizmus.
Opozícia uviedla, že vláda chce zatvorením úradu zastaviť vyšetrovanie politicky citlivých káuz, zatiaľ čo podľa Ficovej jednotky pri vyšetrovaní opakovane porušuje ľudské práva. Prezidentka SR Zuzana Čaputová reformy kritizovala a povedala, že ich zablokuje.
Európsky parlament v januári prijal uznesenie, ktoré spochybňuje revíziu slovenského trestného zákonníka v súvislosti s obavami o vládu zákona v krajine a rôznymi „znepokojivými reformnými návrhmi“. (UNI)

READ  Slovensko podpísalo kontrakt v hodnote 1,37 miliardy dolárov na 152 CV90 v rámci medzivládnej zmluvy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close