Hlavné správy

Fico oznámil koniec vojenskej pomoci Ukrajine – POLITICO

Novozvolený slovenský premiér Robert Fico sa vo štvrtok zaviazal ukončiť dodávky zbraní Ukrajine do dňa od nástupu do funkcie.

Premiér poslancom povedal, že Slovensko „už nebude Ukrajine dodávať zbrane“ a do Kyjeva pošle len humanitárnu pomoc. Informoval o tom francúzsky denník AFP.

„Podporil by som nulovú vojenskú pomoc Ukrajine… najlepším riešením, ktoré pre Ukrajinu máme, je okamžité zastavenie vojenských operácií,“ povedal Fico, ktorý má s Ukrajinou odcudzené vzťahy už viac ako desať rokov. „EÚ sa musí zmeniť z dodávateľa zbraní na mierotvorcu,“ dodal.

Fico, ktorý šéfuje ľavicovo-populistickej strane Smar, sa stal jasným víťazom septembrových parlamentných volieb na Slovensku a v stredu zložil prísahu ako šéf koaličnej vlády s pravicovo-populistickou stranou SNS a sociálno-demokratickou stranou Hlas.

Ukončenie dodávok zbraní na Ukrajinu – a boj proti ďalším európskym sankciám proti Rusku – bolo jedným z kľúčových Ficových predvolebných sľubov.

Dočasná slovenská vláda po Figovom víťazstve začiatkom tohto mesiaca oznámila, že krajina nepošle Ukrajine žiadnu vojenskú pomoc.

Slovensko, ktoré má spoločnú hranicu s Ukrajinou, bolo za predchádzajúcej stredopravej vlády poslal do Kyjeva niekoľko balíkov zbranívrátane systému protivzdušnej obrany S-300 a starších stíhačiek MiG-29.

Ficova agenda vyvolala v Bruseli nervozitu a Strana európskych socialistov rýchlo pristúpila k pozastaveniu Ficovho Šmara aj jeho koaličného partnera Hlas po tom, čo obe strany oznámili zostavenie vlády.

Nový premiér by sa mal vo štvrtok a piatok zúčastniť na prvom summite európskych lídrov v Bruseli kvôli obavám, že maďarský premiér Viktor Orbán partnerstvom s ním ohrozí súdržnosť aliancie v otázke Ukrajiny a Ruska.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close