Hlavné správy

Poľsko môže sprísniť hraničné kontroly so Slovenskom – EURACTIV.com

Poľsko chce sprísniť kontroly na hraniciach so Slovenskom, informujú poľské médiá, keďže čoraz väčší počet migrantov prekračuje poľsko-slovenskú hranicu nelegálne takzvanou „balkánskou cestou“.

Poľské médiá v pondelok informovali, že rozhodnutie o sprísnení kontrol na hraniciach medzi Poľskom a Slovenskom by mal čoskoro oznámiť šéf ministerstva vnútra Mariusz Kaminski.

„Už viac ako mesiac sledujeme nárast príchodu nelegálnych imigrantov zo Slovenska,“ povedala pre poľské médiá hovorkyňa pohraničnej stráže Anna Michalska.

Dodal, že ide o vnútornú hranicu schengenského priestoru, takže stráže nemôžu vykonávať žiadne hraničné kontroly.

„Tieto obmedzenia na vnútorných hraniciach EÚ nemôžeme nijako skomplikovať. Jediné, čo môžeme urobiť, je kontrolovať legálnosť pobytu a prístupové cesty k hraniciam. To je to, čo robíme. Ale toto sú len randomizované štúdie,“ dodal.

Poľská pohraničná stráž v tomto roku zatiaľ zadržala 544 migrantov, ktorí nelegálne prekračovali české a slovenské hranice, uviedla Michalská. Vlani v tomto čase ich bolo 122.

„Počet vysídlených osôb na hraniciach so Slovenskom sa zvýšil sedemnásobne zo 60 na takmer 450. Na úseku s Českou republikou sa čísla zdvojnásobili,“ povedal s tým, že Poľsko by malo zvýšiť počet svojich hliadok.

„Situáciu monitorujeme,“ povedala Michalská s tým, že „opätovné zavedenie hraničných kontrol je krajným riešením.“

Nárast počtu migrantov prekračujúcich hranice do Poľska necítia len Varšava, ale nemecká vláda zvažuje nové opatrenia na poľsko-nemeckej hranici.

Nemecko chce medzitým zaviesť stále kontroly na hraniciach s Poľskom a Českou republikou, uviedla v nedeľu nemecká ministerka vnútra Nancy Fesserová. Welt am Sonntag nahlásené.

Pfizer už hovoril so svojím českým náprotivkom a čoskoro sa očakáva rozhovor s Mariuszom Kaminskim, šéfom poľského ministerstva vnútra.

(Charles Szumski | Euractiv.com)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close