Hlavné správy

Ukrajina a Slovensko sa dohodli na obilnej dohode, keď hrozia právnymi krokmi proti jednostranným sankciám

Kyjev a Bratislava vo štvrtok uzavreli predbežnú dohodu o urovnaní sporu o ukrajinské obilie.

Obe krajiny sa dohodli na posilnení nového systému kontroly toku štyroch ukrajinských produktov, ktoré sú v súčasnosti na čiernej listine pod jednostranným embargom Slovenska: pšenica, kukurica, repka a slnečnicové semeno.

Reklama

Prelom nastal po stredajšom virtuálnom stretnutí slovenského ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozefa Peresa s jeho ukrajinským kolegom Mykolom Zolským.

„Ministri sa dohodli na vývoji systému obchodovania s obilím na základe udeľovania licencií a kontroly,“ uviedlo slovenské ministerstvo vo vyhlásení pre Euronews.

„Do spustenia systému a otestovania jeho plnej funkčnosti platí zákaz dovozu štyroch produktov z Ukrajiny schválený vládou SR 16. septembra naďalej do konca roka 2023.“

Brace požiadal Solského, aby vylúčil Slovensko z prípadu, ktorý podala Ukrajina Začiatkom tohto týždňa Pred Svetovou obchodnou organizáciou.

Solsky súhlasil, že upustí od právnych krokov a zdrží sa akýchkoľvek hrozieb zákazom sýkoriek za prsia pre slovenské potravinárske výrobky, uvádza sa vo vyhlásení.

Neboli poskytnuté žiadne ďalšie podrobnosti o štruktúre obchodovania.

Prekvapivá dohoda ponecháva Poľsko a Maďarsko ako dva členské štáty EÚ so zámerom pokračovať v sankciách na ukrajinský tovar, čo je obchodný spor, ktorý preverí hranice solidarity aliancie s vojnou zničeným národom.

Strety dramaticky eskalovali cez víkend po tom, čo Európska komisia v piatok rozhodla o zrušení obmedzení, ktoré od 2. mája platia pre Poľsko, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko a Bulharsko.

Na základe týchto sankcií bol povolený tranzit semien pšenice, kukurice, repky a slnečnice cez päť východných krajín, ale predaj a skladovanie na ich domácich trhoch nebolo povolené. Opatrenia, ktoré boli svojou povahou nezvyčajné a veľmi kontroverzné, mali zabrániť narušeniam trhu spôsobeným prílevom obilia s nízkymi nákladmi a oslobodeným od cla.

READ  Rozchod môže byť zlou správou u nás aj v zahraničí

Komisia, ktorá analyzovala ekonomické údaje, tiež dospela k záveru, že sankcie už nie sú potrebné sa rozhodli postupne ich vyradiť. Kyjev na oplátku súhlasil s predložením „akčného plánu“ na sprísnenie kontrol vlastného poľnohospodárskeho vývozu a zabránenie novým ohniskám.

Kompromis bol kritizovaný Poľskom, Maďarskom a Slovenskom, ktoré rýchlo prijali nové sankcie jednostranným a nekoordinovaným spôsobom. Rumunsko a Bulharsko sa medzitým zdržali akýchkoľvek odvetných opatrení, a to aj napriek tlaku zo strany svojich farmárov.

Reklama

Nevraživosť zasiahla aj sály Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov počas plamenného prejavu prezidenta Volodymyra Zelenského.

„Je znepokojujúce vidieť, ako sa niektorí ľudia v Európe, niektorí naši priatelia v Európe, hrajú so solidaritou v politickej aréne – ako urobiť triler z obilia,“ povedal v utorok Zelenskyj. „Môže sa zdať, že hrajú svoju vlastnú rolu, ale v skutočnosti pomáhajú moskovskému hercovi pripraviť scénu.“

Zelenského obviňujúce slová Poľsko rozzúrili. ktorý neskôr vyhlásil Zastavilo by to dodávky nových zbraní a streliva do vojnou zničeného národa.

Možné právne kroky

Keď sa vo štvrtok objavili správy o ukrajinsko-slovenskej dohode, Európska komisia otvorila možnosť začať právne kroky proti členským štátom, ktoré stále majú sankcie na zabezpečenie dodržiavania práva EÚ. .

„Komisia si v určitom bode vyhradzuje právo v prípade potreby začať konanie o porušení proti krajinám, ktoré zaviedli jednostranné sankcie,“ povedal hovorca vo štvrtok popoludní a dodal: „Ešte nie sme v tomto štádiu.“

Reklama

„Scenár, o ktorý sa usilujeme, je kreatívne nájsť nové riešenie na implementáciu novej štruktúry.“

Hovorca poznamenal, že prebiehajú práce na implementácii „akčného plánu“, ktorý Kyjev predložil v pondelok a ktorý zahŕňa „rýchle zavedenie systému overovania a kontroly“.

Keď bude plán plne implementovaný, „nevidíme potrebu prekážok negramotnosti“.

Ak začne konanie o porušení, administratíva by sa mohla ocitnúť ako žalobca proti Poľsku a Maďarsku a ich obhajcovi, pretože by musel zastupovať obe krajiny pred WTO proti Ukrajine, aj keď ich konanie je v rozpore so všeobecným pravidlom. akcie. Prípad, ktorý podal Kyjev, je stále v predbežnej konzultácii.

READ  Bilchev súťaží vo wimbledonských juniorkách - ženskom tenise - žltých technických bundách Georgia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close