šport

Koronavírus: Slovensko vykonáva celoštátne testovanie, no prezident vyzýva na prehodnotenie

  • Od Roba Camerona
  • BBC News, Praha

zdroj obrazu, z.caputova/facebook

popis obrázku, Prezidentka Kaputová (C) v piatok konzultovala s vojenskými predstaviteľmi o plánoch masového testovania

Slovensko spustilo ambiciózny plán na testovanie všetkých starších ako 10 rokov na Covid-19, ale prezident povedal, že si myslí, že tento nápad je „nerealizovateľný“.

Testovanie štyroch miliónov ľudí potrvá dva víkendy.

Infekcie na Slovensku prudko vzrástli a úradníci tvrdia, že jedinou alternatívou je úplné uzamknutie.

Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala na prehodnotenie programu po tom, čo šéfovia ozbrojených síl uviedli, že na jeho realizáciu nie je dostatok vyškolených zdravotníkov.

Minister obrany uviedol, že zatiaľ bolo prijatých len 70 % z 20 000 zamestnancov potrebných na vykonanie testov výterov z nosa.

popis obrázku, Výterový test v Knysne na Slovensku: Obavy z miery infekcie

Slovensko vo štvrtok hlásilo 3 363 nových infekcií, čím sa ich celkový počet od marca zvýšil na 55 091. Celkovo zomrelo 212 ľudí.

'Neexistuje žiadna alternatíva'

Od sobotňajšieho úsvitu prúdili vojaci a zdravotníci po celej krajine, od rozľahlých bratislavských sídlisk v Petržalke, cez maličké dedinky v tieni Tatier až po maďarsky hovoriace mestá na Podunajskej nížine.

V testovacích centrách boli hlásené dlhé rady a určité meškania, keď premiér Igor Matovič vyzval ľudí, aby sa zúčastnili.

„Oči Európy a sveta sú na nás,“ povedal.

V pláne je otestovať štyri pätiny populácie pomocou rýchleho antigénového testu, ktorý má 30 % falošne negatívnych výsledkov. Výsledky budú doručené do 30 minút v zapečatenej obálke.

„Ide o najväčšiu logistickú operáciu armády od získania nezávislosti krajiny,“ uviedol minister obrany Jaro Nath.

Susedná Česká republika s dvojnásobným počtom obyvateľov zaznamenala vo štvrtok 13 051 nových infekcií, čím sa ich celkový počet zvýšil na 310 068. Zomrelo približne 2 862 ľudí, čo je najvyšší počet obetí v EÚ za posledné dva týždne.

Slovenské čísla sú oveľa nižšie, ale vládne modelovanie predpovedá katastrofálne zaťaženie nemocníc do polovice novembra, ak sa nič neurobí.

„Neexistuje žiadna zmena – je to buď masové testovanie alebo prísne uzamknutie,“ povedal Knott pre BBC.

popis obrázku, Slovenská polícia sa dostala do konfliktu s krajne pravicovými demonštrantmi kvôli pravidlám Covidu

Prečo testy antigénov?

Štandardným diagnostickým nástrojom pre Covid sú PCR testy (polymerázová reťazová reakcia), ktoré zisťujú prítomnosť RNA vírusu – jeho genetického materiálu. PCR testy sú vysoko citlivé, poskytujú možno 90% presnosť, ale sú pomalé a drahé.

Antigénové testy zisťujú prítomnosť proteínov koronavírusu. Hoci sú rýchlejšie, sú menej presné a produkujú viac falošne negatívnych výsledkov – okolo 30 %, v závislosti od typu použitého testu.

Podľa ministra obrany sú však v súčasnej situácii tou najlepšou možnosťou.

„Je to skutočne úžasné číslo – keď vezmete do úvahy, že identifikujete 70 % chorých alebo infikovaných ľudí v celej krajine,“ povedal Knott.

„Pošlete ich domov, aby neprišli do kontaktu s inými ľuďmi a nešírili infekciu ďalej.“

„Ak chcete nájsť tisíce a tisíce ľudí, ktorých sa to momentálne týka, ale nevedia o tom, neexistuje lepšia alternatíva.“

Prečítajte si viac o pandémii v Európe:

Každý výsledok testu prichádza v zapečatenej obálke s letákom s vysvetlením, čo robiť ďalej, ak je pozitívny – choďte domov, izolujte sa a zavolajte svojmu lekárovi.

Tento krok je však teraz zdrojom ostrej kritiky na najvyššej úrovni.

Hoci je testovanie dobrovoľné, tí, ktorí odmietnu, sa musia 10 dní izolovať. Za porušenie karantény hrozia vysoké pokuty.

Negatívny výsledok testu však bude pôsobiť ako „voľný priechod“ od zákazu vychádzania, ktorý bude zavedený od pondelka.

Myšlienka zrodená zo zúfalstva'

Prezidentka Kaputová označila zákaz vychádzania za „rozdeľujúci“ a uviedla, že kategorizácia občanov je „to posledné, čo v tejto chvíli potrebujeme“.

A samotný rozsah tohto kroku vyvolal určité pochybnosti.

„Dva dni predtým, ako začali, nemali dosť ľudí na test. Zdá sa to nemožné,“ povedal šéfredaktor Denníka Matúš Kostolný.

Iní boli chápavejší.

„Áno, je to nápad, ktorý sa zrodil zo zúfalstva. Zdá sa však, že nikto v Európe nemá riešenie, ako vyrovnať krivku nových infekcií počas tejto druhej vlny,“ povedal redaktor zahraničného spravodajstva online denníka Aktuality.sk Pavol Struba. . .

Ak to bude fungovať, ďalšie krajiny môžu čoskoro nasledovať.

Minister obrany pre BBC povedal, že slovenskej vláde zavolal poradca britského premiéra Borisa Johnsona a požiadal ju o informácie z pilotného programu a dvoch víkendov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close