Hlavné správy

Európske velenie Spojených štátov amerických

V galérii sú 3 obrázky

Generál americkej armády Christopher Cavalli, veliteľ európskeho veliteľstva USA a vrchný veliteľ spojeneckých síl v Európe, navštívil 26. až 28. marca 2024 Slovensko a Slovinsko, kde sa zapojili civilní a vojenskí vodcovia dní pred oslavami dvadsiateho výročia NATO v oboch krajinách. Slovensko a Slovinsko sa stali plnoprávnymi členmi NATO 29. marca 2004.

READ  Slovensko chce byť mostom medzi Azerbajdžanom a EÚ, hovorí Fico - Euractive

Cavoli počas svojich stretnutí ocenil prínos oboch krajín pre NATO, vrátane úsilia o vojenskú modernizáciu a investícií do spôsobilostí potrebných na odvrátenie agresie a obranu územia NATO.

„Pred dvadsiatimi rokmi sa suverénny národ Slovensko rozhodol pripojiť k skupine ďalších suverénnych národov, ktoré sa zaviazali nielen brániť sa, ale aj brániť sa navzájom,“ povedal Cavoli. „Tieto krajiny to robia, pretože máme veľa spoločného – najmä naše hodnoty.“

Cavoli sa v hlavnom meste Slovenska v Bratislave spolu s veľvyslancom USA na Slovensku Gautamom Ranom stretol s premiérom Robertom Figom, ministrom obrany Robertom Kaliňákom a ministrom zahraničných vecí a európskych záležitostí Jurajom Planárom. Navštívil vojenský výcvikový priestor Lešť, jednu z ôsmich mnohonárodných bojových skupín NATO, aby sa porozprával s členmi NATO a vyjadril odhodlanie a pripravenosť predchádzať agresii a v prípade potreby brániť územie a ľudí.

Cavoli sa v Slovinsku stretol s americkým veľvyslancom v Slovinsku Jamiem Harboudlianom, prezidentkou Natasou Birk Musar a ministrom obrany Marjanom Sarekom.

„Srdečne blahoželám Slovinsku k 20. výročiu vášho vstupu do NATO, skutočne najväčšej aliancie v histórii ľudstva,“ povedal Cavoli.

Náčelník generálneho štábu slovinských ozbrojených síl generálporučík Robert Glavas, náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Talianska, adm. Cavoli sa zúčastnil aj panelovej diskusie s Giuseppe Cavo Dragone a generálom Rudolfom Stridingerom, náčelníkom generálneho štábu. Generálny štáb rakúskych ozbrojených síl. Diskusia, ktorú zorganizovalo slovinské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí a ministerstvo obrany, sa zamerala na európsku bezpečnosť a spôsoby riešenia spoločných výziev.

Spolupráca v oblasti obrany medzi Spojenými štátmi a Slovenskom zahŕňa dohodu o obrannej spolupráci podpísanú v roku 2023, ktorá formalizuje a zlepšuje schopnosť krajín koordinovať spoločné obranné úsilie, ako napríklad vykonávanie spoločných cvičení. Snahy Slovenska o modernizáciu a interoperabilitu zahŕňajú akvizíciu lietadiel F-16 a implementáciu vojenskej mobility na východnom krídle NATO.

Prostredníctvom záväzkov v oblasti bezpečnostnej spolupráce americké a slovinské armády podporujú mier a bezpečnosť v susednom regióne západného Balkánu a zároveň podporujú modernizáciu, obstarávanie, vojenskú mobilitu a operačné ciele v rámci aliancie NATO. Toto spoločné úsilie podporuje schopnosť rýchleho nasadenia a udržiavania operácií z väčších vzdialeností, čo si vyžaduje dnešné globálne bezpečnostné prostredie.

READ  Slovensko TRIMS WORLD JUNIOR ROSTER

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close