Veda

Vtáčia chrípka H5N1 potvrdená u ďalších 4 mačiek v USA

Štyri ďalšie mačky boli pozitívne testované na vtáčiu chrípku H5N1 v súvislosti s rastúcou epidémiou u dojníc v Spojených štátoch, čím sa podľa štátnych a federálnych predstaviteľov zvýšil počet prípadov v súčasnom ohnisku na sedem.

Sonja Olsen, zástupkyňa riaditeľa pre pripravenosť a reakciu v chrípkovej divízii CDC, vo štvrtok oznámila tri nové prípady u mačiek a štátni úradníci v piatok oznámili štvrtý prípad.

„Správy, ktoré sme počuli, sa týkali neurologických symptómov, rýchleho zhoršenia a smrti mačiek,“ povedal Olsen pre BNO News.

Tri z nových prípadov sa našli na dvoch mliečnych farmách v okrese Curry v Novom Mexiku a podľa ministerstva poľnohospodárstva všetky zomreli. Štvrtý prípad bol nájdený na mliečnej farme v okrese Wood v štáte Ohio.

Vyplýva to z nedávnych úmrtí troch ďalších mačiek na mliečnych farmách v Texase.

Globálne rozšírenie kladu H5N1 2.3.4.4b – a nedávne rozšírenie do rastúceho počtu cicavcov – vyvolalo obavy z možnosti budúceho variantu, ktorý by mohol spôsobiť prenos z človeka na človeka. Doteraz bolo zistených len niekoľko prípadov u ľudí prostredníctvom kontaktu s infikovanými vtákmi alebo dobytkom.

Americké ministerstvo poľnohospodárstva (USDA) koncom marca oznámilo, že vtáčia chrípka bola zistená v nepasterizovanom mlieku od chorých kráv v Kansase a Texase, čím sa stala prvým prípadom u hovädzieho dobytka. Počet ohnísk na mliečnych farmách v deviatich štátoch sa odvtedy zvýšil na 34 a pozitívny test mal aj farmár v Texase.

Začiatkom tohto týždňa úradníci potvrdili, že vo vzorkách komerčného mlieka sa našli vírusové fragmenty vtáčej chrípky H5N1. Odborníci tvrdia, že mlieko je stále považované za bezpečné kvôli pasterizácii a stále prebiehajú testy, ktoré to majú potvrdiť.

„Riziko vtáčej chrípky s vírusom sa zvyšuje a vyžaduje si dohľad v reálnom čase,“ uviedla Svetová zdravotnícka organizácia vo vyhlásení v piatok. „WHO a partneri žiadajú krajiny, aby rýchlo zdieľali informácie, aby to umožnili.“

READ  Vyhorenie lekárov dosiahlo alarmujúcu úroveň, zistil nový výskum

Predpokladá sa, že mačky sú náchylné na tento nový kmeň vtáčej chrípky H5N1. Prvý prípad u mačky nesúcej tento variant bol hlásený v decembri 2022 v blízkosti kačacej farmy v južnom Francúzsku, čo viedlo k jej eutanázii.

O mesiace neskôr, v roku 2023, zomrelo asi 40 mačiek v dvoch útulkoch pre zvieratá v Južnej Kórei po zjedení kontaminovaného krmiva pre mačky. A v Poľsku zomrelo viac ako tucet mačiek pri epidémii pravdepodobne spôsobenej kontaminovaným surovým mäsom.

V Spojených štátoch sa vtáčou chrípkou H5N1 nakazilo najmenej 20 mačiek vrátane 7 prípadov hlásených tento mesiac. Ďalších 13 sa vyskytlo vlani v súvislosti s infikovanou hydinou alebo voľne žijúcimi vtákmi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close