Veda

NASA odkladá druhý test SLS Green Run

WASHINGTON – Iba pár dní po tom, čo NASA uviedla, že vesmírny systém je pripravený vykonať druhú statickú požiarnu skúšku v jadre, agentúra 22. februára oznámila, že testovanie sa oneskorí kvôli problému s ventilom.

NASA uviedla, že odkladá statickú požiarnu skúšku Green Run naplánovanú na 25. februára, aby odhalila problém s jedným z ôsmich ventilov nazývaných „prevalves“ spojených so štyrmi hlavnými motormi RS-25 platformy. Ventil, ktorý dodáva tekutý kyslík, „nepracoval správne“, uviedla NASA vo vyhlásení, no problém bližšie neupresnila.

Inžinieri identifikovali problém počas víkendovej prípravy na testovanie. NASA uviedla, že bude spolupracovať s Boeingom, hlavným dodávateľom hlavnej platformy, na „identifikácii cesty vpred a opätovnom vykonaní skúšky horúceho ohňa v najbližších dňoch“, nestanovila však nový termín skúšky.

Toto nie je prvýkrát, čo bol ventil oneskorený pri testovaní Green Run v základnej fáze. V novembri NASA informovala o probléme s cirkuláciou kvapalného vodíka v jadre, ktorý spôsobil, že pracovníci navrhli špeciálne zariadenie na opravu ventilov v testovacej stanici. Skúška mokrého oblečenia na pódiu sa oneskorila o niekoľko týždňov, s následkom tropickej búrky, ktorú koncom októbra prešlo vesmírne stredisko Stennis, kde bolo pódium nabité pohonnými látkami a prax prebehla odpočítavaním.

Posledné oneskorenie bolo oznámené tri dni po brífingu NASA a predstaviteľov priemyslu Vyjadrili presvedčenie, že sú pripravení 25. februára vykonať skúšku statickou elektrinou. Prekonávanie problémov súvisiacich s nedávnymi zimnými búrkami a neprimerane chladným počasím na testovacom mieste v Mississippi.

„Tím pracuje veľmi tvrdo pri riešení zložitých situácií.“ Počas brífingu John Shannon, viceprezident a programový manažér SLS John Shannon uviedol, že sme na 25. mieste.

Na rovnakom brífingu predstavitelia NASA vyhlásili, že sú optimistickí v tom, že by SLS mohla prvý štart do misie Artemis 1, diaľkovej kozmickej lode Orion, uskutočniť do konca roka aj napriek veľkému oneskoreniu v testovacej kampani Green Run. skúšobný let. Tom Whitmeyer, zástupca pridruženého správcu pre vývoj prieskumných systémov v sídle NASA, uviedol, že misia by sa mohla spustiť hneď v októbri, ak by všetko dobre dopadlo, pričom uznal, že na ceste budú pravdepodobne problémy.

READ  Vedci konečne videli temnú hmotu pred miliardami rokov

V súvislosti so statickým požiarnym testom Green Run povedal: „V prvom rade musíme skutočne dosiahnuť tento horúci oheň.“ „Toto je najdôležitejšia vec pred nami.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close