Veda

28 biliónov ton ľadu sa krylo s najhoršími scenármi od roku 1994

Rýchlosť topenia ľadu sa zvyšuje na celom svete Zmena podnebia, Na severnej a južnej pologuli, v zemi a vo vode.

Od roku 1994 satelitné snímky odhalili, že v Grónsku a Antarktíde, ako aj v Severnom ľadovom a južnom oceáne sa topilo 28 biliónov ton ľadu.

Celkovo škody spôsobuje 100 m hrubá ľadová plocha, ktorá je veľká ako Spojené kráľovstvo. Polovičný morský ľad a voda z topenia z antarktického ľadového štítu tvoria polovicu tejto hmoty.

„Ľadové pokrývky teraz sledujú najhoršie scenáre otepľovania podnebia stanovené Medzivládnym panelom pre zmenu podnebia,“ “ hovorí sa Thomas Slater, ktorý študuje prevýšenie pevniny a snehu na University of Leeds.

„Zvýšenie hladiny mora v tomto rozsahu bude mať veľmi vážny dopad na pobrežné spoločenstvá tohto storočia.“

Je to presne tak, ako nás vedci varujú už celé desaťročia, a nakoniec je na nás realita, že žiadny signál nie je pomalý.

Počas 23-ročného obdobia štúdie vedci pozorovali 60-percentný nárast miery globálnych strát ľadu.

()Planetary Philosophy / ESA / NASA)

hore: Tvrdí to Európska vesmírna agentúra (To), “Jeden bilión ton ľadu možno považovať za kocku ľadu s rozmermi 10x10x10 kilometrov. „V tomto zobrazení bude táto kocka ľadu, ktorú nazýva ESA, vyššia ako Mount Everest, vyššia ako veže v New Yorku.

Iba minulý rok dosiahla plávajúca ľadová pokrývka v Severnom ľadovom oceáne najkratšiu vzdialenosť od roku 1979, keď sa začalo satelitné nahrávanie, a Antarktída zažila tavnú udalosť, aká tu nebola.

Strata ľadu na Zemi je zjavne rýchla a so strašnými následkami. Pretože atmosférické teploty stále stúpajú a teploty mora nasledujú, topenie morského ľadu a horských ľadovcov na celom svete je vhodné pre zmenu podnebia.

Satelitné pozorovania ukazujú, že zmena podnebia je najviac postihnutá ľadovcami, najmä v Grónsku, na Aljaške a v južných Andách. Napriek skutočnosti, že ľadovce tvoria iba 1 percento z celkového objemu ľadu na Zemi, vedci zistili, že prispeli zhruba štvrtinou k celosvetovej strate ľadu.

V rokoch 1994 až 2017 odhalili satelitné pozorovania 6,1 bilióna ton snehu z horských ľadovcov, z grónskeho ľadového štítu sa stratilo 3,8 bilióna ton a 2,5 bilióna ton zmizlo z antarktického ľadového štítu.

Celkovo stúpa na 35 milimetrov morskej hladiny, a hoci sa južný ľad ukázal ako odolnejší, došlo aj k jeho erózii.

Od roku 2012 sa miera straty ľadu v Antarktíde v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma desaťročiami strojnásobila a je spôsobená väčšinou rozšíreným topením ľadovcov a riedením ľadových šelfov.

Rastúce atmosférické teploty si tiež začali vyberať svoju daň na plávajúcom ľade, ktorý rozbil najstaršiu a najhrubšiu dosku. Tento druh taveniny však priamo neprispieva k zvyšovaniu hladiny mora, čo neznamená, že nejde o hrozbu.

„Jednou z hlavných úloh arktického morského ľadu je odrážať slnečné žiarenie späť do vesmíru, čo pomáha udržiavať Arktídu chladnú,“ rozprávanie Isobel Lawrence, ktorá sa špecializuje na diaľkový prieskum morského ľadu na University of Leeds.

„Ako sa morský ľad zmenšuje, oceány a atmosféra absorbujú viac slnečnej energie, čo spôsobí, že sa Arktída zahrieva rýchlejšie ako kdekoľvek inde na planéte. Nielen, že rýchlo topí morský ľad, sú to aj ľadovce. Topenie rastie dokonca ľadové príkrovy spôsobujú, že hladina mora stúpa. ““

Odborníci odhadujú, že s každým centimetrom stúpania hladiny mora bude presídlenie milión ľudí. Horské ľadovce sú navyše dôležitým zdrojom sladkej vody pre mnoho miestnych spoločenstiev.

Pri zavádzaní údajov sú vedci najobávanejší.

Ak to bude pokračovať rovnakým spôsobom, niektorí majú pocit, že do roku 2035 môže byť Arktída takmer bez ľadu.

READ  Máte pocit, že vás niekto sleduje? Sensation môže predpovedať kognitívny pokles v Parkinsonovej chorobe: ScienceAlert

Ďalšie štúdie ukazujú, že topiaci sa grónsky ľad už prešiel bodom niet návratu.

Na južnej strane je viac ako polovica ľadových polí, ktoré držia antarktický ľadový štít, na pracke.

Kamkoľvek sa pozrieme, kryosféra čelí katastrofe.

Štúdia bola publikovaná v Kryosféra.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close