Veda

Vedci objavili zvláštne 380 miliónov rokov staré ryby dýchajúce vzduch

Rekonštrukcia života 40 cm dlhej laločnatej ryby, Harjicadactes zumini, ktorá nie je príliš vzdialená príbuzná rybám, z ktorých vznikli prvé končatiny štvornožky. Poďakovanie: Brian Chu, Flinders University

Austrálske rieky, ktoré kedysi pretekali cez jej suché vnútrozemie, boli domovom rôznych zvláštnych zvierat – vrátane hladkých dravých plutvovitých rýb s veľkými tesákmi a kostnatými šupinami.

Novo popísané fosílne ryby objavené v odľahlých fosílnych poliach západne od Alice Springs boli pomenované Harzicadactes zumini Medzinárodný tím výskumníkov pod vedením Flinders University Paleontológ Dr Brian Chu.

Fosília bola pomenovaná po členovi pieskovca Harjika, kde boli fosílie nájdené v austrálskom „Červenom centre“ a starogréckych kanáloch („horké“). Vzdáva tiež poctu profesorovi Min Zhu, ktorý v súčasnosti pôsobí v Čínskej akadémii vied v Pekingu, ktorý významne prispel k skorému výskumu. chrbtice,

exemplár harajicadectes

Typový exemplár Harajicadectes (takmer úplná ryba videná v dorzálnom pohľade), nájdený v teréne v roku 2016, latexová šupka fosílie a anotovaný diagram. Poďakovanie: Brian Chu, Flinders University

Jedna zo starých tetrapodomorfných línií, z ktorých niektoré sa stali predkami končatín štvornožky – a neskôr človek – Harajicadectes Je obzvlášť charakteristický pre veľké póry na vrchu ich lebiek.

Dr Brian Chu, výskumník z paleontologického laboratória Flinders, hovorí: „Predpokladá sa, že tieto špirálovité štruktúry uľahčujú dýchanie vzduchu na povrchu, pričom moderné africké bichirské ryby majú tiež podobné štruktúry, aby nasávali vzduch na hladine vody,“ hovorí. Dr. Brian Chu, výskumník z paleontologického laboratória Flinders, ktorý študoval najúplnejší exemplár novo popísaného Harajicadectes Čo narástlo na cca 40 cm.

„Táto vlastnosť sa objavuje v niekoľkých tetrapomorfomorfných líniách približne v rovnakom čase počas stredného až neskorého devónu.

„Okrem nasledujúceho Harajicadectes Zo strednej Austrálie sa objavili aj veľké špirály Gogonasus zo západnej Austrálie a ako Elpistostegalion Tiktaalik (najbližší príbuzní štvornožcov s končatinami). Objavuje sa aj nesúrodo pickeringius Rájoplutvá ryba zo západnej Austrálie, prvýkrát opísaná v roku 2018.

Brian Chu

Paleontológ z Flinders University Dr. Brian Chu s dobre zachovanými fosílnymi rybami (a s vložkou umeleckých diel). Kredit: Flinders University

Evolučný kontext a výskumné implikácie

Flinders Profesor John Long, popredný austrálsky odborník na fosílne ryby a spoluautor nového objavu publikovaného v r. Paleontologický časopis pre stavovcovhovoria, že synchrónny vzhľad tejto adaptácie na dýchanie vzduchu sa môže zhodovať s časom zníženia atmosférického kyslíka počas stredného devónu.

READ  Najkratší deň na Zemi od vynálezu atómových hodín

„Schopnosť doplniť dýchanie žiabrami vzdušným kyslíkom pravdepodobne poskytne adaptačnú výhodu,“ hovorí profesor Long.

„Túto novú formu laločnoplutvých rýb sme našli v jednom z najvzdialenejších fosílnych nálezísk v celej Austrálii, v časti Harjika Sandstone v Severnom teritóriu, asi 200 km západne od Alice Springs, pochádzajúcej z polovice neskorého devónu, asi 380 ma rokov.

lebka harjicadectov

Lebka Harajikadectes v dorzálnom pohľade s rekonštruovanou hlavou, ako aj umiestnenie lôžok rýb Harajika. Poďakovanie: Brian Chu (Flinders University)

„Ťažko povedať kde.“ Harajicadectes Táto skupina rýb sedí, pretože sa zdá, že získala mozaiku charakteristických čŕt zo široko oddelených vetiev žiarenia tetrapodomorfov.

Táto publikácia je vyvrcholením 50 rokov objavovania a výskumu.

Profesor ANU Gavin Young prvýkrát objavil fragmentárne vzorky v roku 1973 a niekoľko ďalších fosílií získaných v roku 1991 študovalo Melbourne Museum v Canberre a Geology Australia.

Pokusy študovať tieto fosílie sa ukázali ako problematické, kým expedícia z Flinders University v roku 2016 nenašla takmer kompletný exemplár.

„Táto fosília preukázala, že všetky rôzne kúsky a kúsky zozbierané v priebehu rokov patrili rovnakému novému typu starých rýb,“ hovorí Dr Chu z College of Science and Engineering vo Flinders.

Vzor z roku 2016 bol prevezený do Múzea a galérií umenia Severného územia v Darwine.

Referencie: Brian Chu, Timothy Holland, Alice M. Clement, Benedict King, Tom Challands, Gavin Young a John A. „Nová stem-tetrapodová ryba zo stredného neskorého devónu strednej Austrálie“ od Long, 5. februára 2024, Paleontologický časopis pre stavovcov,
DOI: 10.1080/02724634.2023.2285000

Túto prácu podporila Austrálska rada pre výskum prostredníctvom projektu DECRA DE1610024 a grantov Discovery DP0558499, DP0772138, DP160102460 a DP22100825.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close