Veda

Hromadenie tuku v mozgových bunkách môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu: Štúdia

Vedci obviňujú Alzheimerovu chorobu z proteínových vinníkov

Vedci možno objavili nový kľúč boja proti Alzheimerovej chorobe. Nedávna štúdia naznačuje, že hlavnou príčinou je hromadenie tukových kvapôčok v mozgových bunkách. Povedal to Michael Haney z Pennsylvánskej univerzity noví vedci Zacielenie na tieto kvapôčky môže viesť k účinnejšej liečbe. „To otvára novú cestu pre terapeutický vývoj,“ hovorí.

Po desaťročia vedci identifikovali proteínových vinníkov Alzheimerovej choroby: lepkavé beta-amyloidné plaky a zamotané tau proteíny v mozgových bunkách. Vedie sa búrlivá diskusia o tom, ktorý proteín je skutočný darebák? Zdá sa, že nedávny úspech s liekmi zameranými na amyloid prekračuje škálu.

Objavuje sa však nový hráč: kvapôčky tuku. Ale táto debata ignoruje skutočnosť, že tukové kvapky možno vidieť aj v mozgoch ľudí, ktorí zomierajú na túto chorobu, hovorí pán Haney.

Michael Haney skúmal gén APOE, hlavný rizikový faktor Alzheimerovej choroby. Tento gén riadi, ako sa tuk pohybuje dovnútra a von z buniek. Existujú rôzne varianty (APOE2, 3 a 4), pričom APOE4 má najvyššie riziko Alzheimerovej choroby.

Tím pána Haneyho analyzoval mozgové bunky zosnulých pacientov s Alzheimerovou chorobou s APOE4 alebo APOE3. Zistili, že imunitné bunky APOE4 v mozgu produkujú viac enzýmu, ktorý podporuje ukladanie tuku.

Vypestovali imunitné mozgové bunky (mikrogliu) od ľudí s APOE4 a APOE3. Vystavenie týchto buniek amyloidu (ďalšiemu podozrivému z Alzheimerovej choroby) zvýšilo tvorbu tuku, najmä v bunkách APOE4.

Vedci tvrdia, že nahromadenie amyloidu spúšťa akumuláciu tuku v imunitných bunkách. To zase vedie k zapleteniu tau do neurónov, čo vedie k bunkovej smrti a strate pamäti.

Gény spojené s mierne zvýšeným rizikom Alzheimerovej choroby často ovplyvňujú metabolizmus tukov alebo imunitný systém, čím posilňujú teóriu tukových kvapiek.

READ  Štúdia ponúka nový pohľad na to, ako sa vyvinuli prví ľudia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close